UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Festiwal z Moniuszką w tle

Elbląg, Festiwal z Moniuszką w tle
fot. nadesłana

Najpiękniejsza polska muzyka w kilkusetletnich kościelnych murach. Artystyczny most, rozpięty między kulturą materialną, a kulturą duchową regionu. Jednym zdaniem – VI Festiwal „Muzyka Polska na Warmii i Żuławach”, który odbędzie się między 5 a 7 lipca. Tym razem Elbląska Orkiestra Kameralna odwiedzi kościoły Pasłęka, Elbląga i Krzyżanowa, aby wypełnić je dźwiękami twórcy polskiej opery narodowej – Stanisława Moniuszki. I nie będą to bynajmniej wizyty kilkuminutowe…

W 2019 roku upływa 200. rocznica urodzin Moniuszki – twórcy, którego utwory „weszły w krew polskiego społeczeństwa i zadomowiły się tam na dobre” (Stefan Kisielewski). Nie byłoby to możliwe bez licznych podróży autora Halki, który przemierzył Kresy Wschodnie wzdłuż i wszerz. Czy tratwy, czy wozy konne – Moniuszko wykorzystywał każdy dostępny środek transportu, aby zgłębić podania i gawędy ziem położonych na styku trzech kultur: polskiej, białoruskiej i litewskiej.
       Efekt? Blisko 300 pieśni zebranych w 12 „Śpiewnikach domowych” – najpiękniejsze z nich, na czele z legendarną Prząśniczką, usłyszymy w gotyckich kościołach Warmii i Żuław. Będziemy świadkami muzycznej uczty, którą, wraz z elbląskimi kameralistami, przygotują Kasia Moś, Mateusz Moś, Mateusz Kołakowski, Tomasz Mądzielewski i Maciej Magnuski. Na scenie nie zabraknie też maestro Marka Mosia – koncerty z jego udziałem to „minuty, które zbliżają do sfery sacrum”.
      
       05.07 (piątek), Kościół pw. św. Bartłomieja w Pasłęku:
      
15:00 – otwarta próba generalna
       19:00 – koncert
      
       06.07 (sobota) – Katedra pw. św. Mikołaja w Elblągu:
      
21:00 – koncert
      
       07.07 (niedziela) – Kościół pw. św. Barbary w Krzyżanowie:
      
16:00 – otwarta próba generalna
       19:00 – koncert
      
       Wykonawcy:
      
Marek Moś – dyrygent
       Katarzyna Moś – śpiew
       Mateusz Kołakowski – instrument klawiszowy
       Mateusz Moś – skrzypce
       Tomasz Mądzielewski – perkusja
       Maciej Magnuski - bas
       Elbląska Orkiestra Kameralna
      
       W programie m.in.
      
S. Moniuszko – „Bajka. Opowieść zimowa” (aranż. na orkiestrę smyczkową Maciej Żółtowski)
       S. Moniuszko – „Kwartet smyczkowy nr 1 d-moll cz. III”
       S. Moniuszko – Pieśni ze „Śpiewników domowych” (aranż. na orkiestrę smyczkową Mateusz Kołakowski i Mateusz Moś): „Krakowiaczek, „Prząśniczka”, „Moje bogactwa”, „Aniołek”, „Tułaczka”, „Miłość”
       G. Bacewicz – „Oberek”
       W. Kilar – „Orawa”
      
       Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Moniuszko 2019 – Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca
       Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej
       Zrealizowano przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego
      
       Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik
       Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. J., Toyota Knedler
       Meble Wójcik jest Fundatorem Głównym Instrumentów Elbląskiej Orkiestry Kameralnej
      

       Patronem medialnym EOK jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
Elbląska Orkiestra Kameralna
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama