UWAGA!

Filip Springer o „Mieście Archipelagu”

2016-10-28
Aktualizowany 2016-11-03 10:33
Elbląg, Filip Springer o „Mieście Archipelagu”

W poniedziałek, 7 listopada o godz. 17 w Bibliotece Elbląskiej odbędzie się spotkanie z autorem książki „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”, Filipem Springerem. Książka jest zwieńczeniem trwającego wiele miesięcy projektu i opowiada o Elblągu i trzydziestu pozostałych miastach, które w roku 1999 utraciły status stolicy województwa. Spotkanie poprowadzi Łukasz Kotyński.

Przez kilka miesięcy Filip Springer jeździł po 31 byłych miastach wojewódzkich, żeby się dowiedzieć, jak dziś żyje się w tych miastach ich mieszkańcom. Przedsięwzięcie wspierane było przez lokalnych korespondentów (korespondentką z Elbląga była Beata Branicka z Galerii EL). Zwieńczeniem tego projektu jest książka „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”, która we wrześniu tego roku ukazała się nakładem wydawnictwa Karakter.
      
       Filip Springer (ur. 1982) – fotograf, reporter, dziennikarz. Absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych (archeologia z antropologią kulturową) na UAM w Poznaniu. Autor książek: „Miedzianka. Historia znikania” (Czarne, 2011), „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL” (Karakter, 2012), „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach” (Karakter, 2013), „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni” (Czarne, 2013), „13 pięter” (Czarne, 2015), „Księga zachwytów” (Agora, 2016), „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast” (Karakter, 2016). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) oraz programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury (2012). Jego reporterski debiut – książka pt. „Miedzianka. Historia znikania” – znalazł się w finale Literackiej Nagrody Nike 2012, finale Literackiej Nagrody Gdynia 2012 oraz finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2012. W roku 2014 autor został laureatem trzeciej edycji konkursu stypendialnego dla młodych dziennikarzy im. Ryszarda Kapuścińskiego.
      
       Łukasz Kotyński – aktywista miejski zaangażowany w sprawy naszego miasta, zwłaszcza dotyczące estetyki. Kilka lat temu wspólnie z Adrianą Ronżewską-Kotyńską organizował piknikowe spotkania (pod nazwą ZiElbląg) w zielonych przestrzeniach naszego miasta. ZiElbląg to także prowadzony przez niego profil facebookowy poświęcony zieleni i estetyce w mieście (z naciskiem na Elbląg), a także trendów w architekturze, urbanistyce, sztuce, designie itp. Zawodowo tłumacz języka angielskiego.
      
       Spotkanie odbędzie się w sali audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej przy ul. św. Ducha 3-7.
      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Fragment książki traktujący o Elblągu jest fragmentaryczny, by nie powiedzieć manieryczny. Autor przytacza utarte schematy i opinie o mieście. Mówi wyłącznie o znaczeniu pana Kwiatkowskiego i Galerii EL. Gdzie w tych uwagach miejsce dla historycznej roli Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Elbląskiej ' Jaszczur ' i jego przełomowego Projektu - Tworzenia Zespołów Prywatnych Inwestorów. .. i odbudowa Starego Miasta ?. .. ..
 • z Elblągiem jest tak jak z byłymi Prusami - nie ma historii przed 1945 rokiem a ta powojenna jest na miarę tych co ją tworzyli i tworzą - i trudno by się w niej doszukiwać jakiś szczególnych wzlotów poza takimi wykwitami jak Galeria El, Jaszczurem, czy budową Starówki, która i tak wygląda jak papier mache.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  2
  AMalejużniekoniecznie(2016-11-03)
 • Serdecznie zapraszamy zatem na spotkanie z autorem i zachęcamy do gorącej dyskusji o książce, o naszym mieście i o tym, jak widzi je reporter, a jak mieszkańcy. Z pozdrowieniami BE
Reklama