UWAGA!

Filmowe dźwięki instrumentami niesione

 Elbląg, Filmowe dźwięki instrumentami niesione
fot. NetGazeta Głos Pasłęka

W niedzielny wieczór Pasłęk stał się miastem muzyki filmowej. Zadbała o to Elbląska Orkiestra Kameralna wraz z towarzyszącymi artystami: Tomaszem Stockingerem i Stefanem Gąsieńcem. W ramach Pasłęckiego Koncertu Noworocznego 2019 pasłęczanie zostali bowiem zaproszeni do wysłuchania najpiękniejszych melodii z filmografii polskiej i światowej.

Tomasz Stockinger przybliżał także początki kinematografii, dzięki czemu mogliśmy się dowiedzieć np., że w czasach kina niemego pianista grał muzykę filmową równocześnie z wyświetlaniem się obrazu w sali kinowej. Miał przy tym utrudnione zadanie, gdyż był uzależniony od reakcji publiczności, grając tyłem do ekranu.
       Artyści zaprezentowali urozmaiconą wiązankę filmowych szlagierów. Z jednej strony, koncert upłynął pod znakiem polskich walców z filmów Trędowata i Noce i dnie. Z drugiej, pojawiły się tematy rodem z zagranicy, m.in. nieśmiertelna kołysanka George’a Gershwina Summertime i ragtime’y Scotta Joplina The Entertainer i The easy Winners. Utwory przypadły do gustu pasłęczanom, którzy zgotowali muzykom i prowadzącemu owację na stojąco. Publiczność została pożegnana kompozycją z filmu Dom, którą Tomasz Stockinger zadedykował tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska, Pawłowi Adamowiczowi. Życzył także, aby w 2019 roku Polska "pozostawała dla nas bezpieczną i spokojną przystanią”.
      
Elbląska Orkiestra Kameralna
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama