UWAGA!

Folk na 720-lecie Pasłęka

 Elbląg, Folk na 720-lecie Pasłęka
(fot. Michał Skroboszewski)

Drugi dzień Festiwalu „Muzyka polska na Żuławach” i drugi dzień entuzjastycznego przyjęcia elbląskich kameralistów i zespołu Vołosi. Dziś Elbląska Orkiestra Kameralna i jej goście zagrali w kościele pw. św. Bartłomieja w Pasłęku. Zobacz zdjęcia.

To nie był zwykły koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej w ramach IV edycji Festiwalu „Muzyka polska na Żuławach”. Dziś elbląscy kameraliści i ich goście, niejako przy okazji, swoim występem uświetnili 720. rocznicę nadania Pasłękowi praw miejskich. Dlatego koncert otworzył burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski, odczytując fragmenty aktu lokacyjnego miasta.
       A potem na scenę (a w zasadzie przed ołtarz) wyszli główni bohaterowie dzisiejszego wieczoru: Zespół Vołosi. - Jeden z najciekawszych zespołów folkowych, który szturmem podbija serca publiczności na całym świecie. Ich muzyka to przede wszystkim folk, ale nie tylko. Inspirują się muzyką ludową, klasyką, ale także muzyką różnych kultur i narodów – Bożena Sielewicz, dyrektor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej zapowiedziała dzisiejszych gości.
       O popularności zespołu świadczy plan ich koncertów. Jeszcze w tym roku sympatycznych górali będą mogli usłyszeć (oprócz słuchaczy z Polski) Czesi, Hiszpanie i Anglicy. Zespół zadebiutował siedem lat temu na Festiwalu „Nowa Tradycja”, gdzie zdobyli wszelkie możliwe nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe.
       Pasłęcka publiczność gromkimi brawami nagradzała kolejne wykonania utworów. A góralskie dźwięki w wykonaniu Vołosów i Elbląskiej Orkiestry Kameralnej w murach pasłęckiego kościoła brzmiały niecodziennie. Warto też zwrócić uwagę na sposób gry Vołosów: zupełnie inny niż ten, do którego przyzwyczaiły nas zespoły określane jako folkowe. Publiczność miała okazje posłuchać ciekawie zaaranżowanych kompozycji z ostatnich płyt zespołu.

  Elbląg, Folk na 720-lecie Pasłęka
(fot. MS)


       Festiwal „Muzyka polska na Żuławach” to propozycja Elbląskiej Orkiestry Kameralnej na wakacje. W jego ramach elbląscy kameraliści od czterech lat koncertują w miejscowościach regionu elbląskiego. - Ideą festiwalu jest niezmiennie prezentacja skarbów muzyki polskiej w zabytkowych wnętrzach kościołów – mówiła Bożena Sielewicz. - Dlatego wędrujemy po takich kościołach i prezentujemy muzykę polską.
       Elblążanie tego koncertu będą mogli wysłuchać w poniedziałek, 24 lipca, w Katedrze św. Mikołaja. Festiwal zakończy wtorkowy występ w Stegnie. Początek obu koncertów o godz. 19.
      
       Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik
       Sponsorzy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. z o.o. ; Sp. J., Toyota Knedler
       Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin
       Partnerzy: Gmina Stare Pole, Gmina Pasłęk, Gmina Stegna, GOKiS Stare Pole, GOK Stegna, Pasłęcki Ośrodek Kultury
       Zrealizowano przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego
       Wydarzenie dofinansowane z Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

      


       Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym festiwalu
Sebastian Malicki

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama