UWAGA!

Formy w formie książki

 
Elbląg, Wczoraj w Galerii EL odbyło się spotkanie promujące jubileuszowe wydawnictwo
Wczoraj w Galerii EL odbyło się spotkanie promujące jubileuszowe wydawnictwo (fot. MS)

Blisko 400 stron, 12 autorów, temat zamknięty w pięciu częściach, napisanych w dwóch językach. Na kartach także rysunki i fotografie oraz komentarze internautów. Drukiem ukazała się publikacja "W obliczu Jubileuszu 50-lecia I Biennale Form Przestrzennych". To kompendium wiedzy na temat otwartej galerii, jedynej takiej w Polsce.

Publikacja "W obliczu Jubileuszu 50-lecia I Biennale form przestrzennych w Elblągu" jest efektem konferencji "Półwiecze inspiracji - formy przestrzenne w Elblągu a dzisiejsza sztuka w przestrzeni", która odbyła się w Elblągu 22 lipca 2015 w ramach obchodów jubileuszu I Biennale Form Przestrzennych. Zawiera ona teksty zaproszonych na konferencję gości: Waldemara Baraniewskiego, Mirosława Duchowskiego, Eulalii Domanowskiej, Jana Wojciechowskiego, Macieja Szańkowskiego, a także osób zawodowo zajmujących się tematyką form przestrzennych oraz ich pasjonatów.
       - Jest także podsumowaniem całego jubileuszu, który świętowaliśmy w tym roku – mówi Beata Branicka z Centrum Sztuki Galeria EL. - Oprócz konferencji odbywały się konkursy dla dzieci, różne performance. Książka zawiera też komentarze elblążan, zamieszczone w Internecie pod artykułami dotyczącymi form przestrzennych.
       - W publikacji są teksty naukowców, historyków sztuki, teksty ciekawe i przystępnie napisane, bo bardzo zależało nam na tym, by trafiły pod strzechy – kontynuuje Beata Branicka. - Na uwagę zasługują także opracowania graficzne, rzuty ze szczegółowymi danymi autorstwa Ady Ronżewskiej-Kotyńskiej, które mogą przydać się komuś, kto zna się na projektowaniu i chciałby stworzyć miniatury elbląskich form przestrzennych. Zachęcam – dodaje z uśmiechem.
       W publikacji każdy znajdzie coś dla siebie. Zarówno młodsi elblążanie, jak i osoby starsze, które pamiętają biennale, brały w nich udział bądź jako dzieci przyglądały się, jak powstawały rzeźby w otwartej galerii. Wspomnienia ożywają za sprawą zdjęć zawartych na kartach czerwonej książki.
       - Na nasz apel odpowiedzieli elblążanie i udało się zgromadzić ok. 50 fotografii, które pokazują ludzką stronę rzeźb – mówi Beata Branicka. - Elblążanie chętnie robili sobie zdjęcia przy formach – podczas spacerów czy z innych okazji, również nie związanych ze sztuką. Chcielibyśmy zachęcić współczesnych mieszkańców Elbląga do podobnej aktywności. Staramy się wzbudzić w elblążanach dumę z otwartej galerii, bo jest się czym chwalić, co podkreślają osoby przyjeżdżające do naszego miasta – zauważa. - Osoby, które znają się na sztuce, interesują się nią podkreślają, że to wyjątkowa galeria, jakiej nie ma nigdzie w Polsce.
       Otwarta galeria w ostatnim czasie została wzbogacona o kolejnych pięć rzeźb.

  Elbląg, Formy w formie książki
(fot. Michał Skroboszewski)

- Stało się tak, by o otwartej galerii cały czas mówiono – wyjaśnia Beata Branicka. - Także po to, by nadać tej kolekcji troszeczkę współczesnego rysu. 50 lat to dużo czasu. W sztuce zmieniło się wiele i chcemy pokazać to, co jest aktualne.
       Publikacja pod redakcją Kariny Dzieweczyńskiej jest kompendium wiedzy na temat form przestrzennych. - To multifocus – określił dyrektor Galerii EL Jarosław Denisiuk podczas wczorajszego spotkania promującego wydawnictwo. Księga dedykowana jest Gerardowi Kwiatkowskiemu, zmarłemu w tym roku twórcy biennale i ojcu Galerii EL.
      
       Publikacja "W obliczu Jubileuszu 50-lecia I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu" zawiera teksty: Waldemara Baraniewskiego, Jarosława Denisiuka, Eulalii Domanowskiej, Mirosława Duchowskiego, Kariny Dzieweczyńskiej, Andrzeja Jankowskiego, Urszuli Madeja, Adriany Ronżewskiej-Kotyńskiej, Ewy Rossal, Macieja Szańkowskiego, Ryszarda Tomczyka, Jana Stanisława Wojciechowskiego.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Dajcie spokój. .. .. !!!!
 • Dokładnie. Może elbląskie Biennale było pierwsze, ale inni nie zasypywali gruszek w popiele. To nie prawda, że Elbląg jest jedynym miastem z formami przestrzennymi. W Warszawie mamy "Galerię Samochodową" na ul. Kasprzaka i w niczym nie jest ona gorsza od tej elbląskiej, nota bene bardzo rozproszonej. W Zachodniej Europie też funkcjonują takie "galerie".
 • Lepiej zabraliby się za remont pozostałości murów od strony Wodnej, odtworzenie tam zabudowań poklasztornych itp. - był taki projekt - bodajże Staromiejskie Centrum Kulturalne. I jak zwykle na planach się skończyło. Sztuką współczesną się zajmują. .. .Też mi coś. W średniowieczu to była sztuka :/ Trzeba wiedzieć, za co się zabrać. Marnowanie czasu i energii. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1
  2
  Przeszłośćmaprzyszłość(2015-11-29)
 • ,, Ludzka strona rzeźb'' tak proponuję nazwać następne wydawnictwo tym razem pod redakcją BB.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  humanosculptor(2015-11-30)
Reklama