UWAGA!

Frombork zaprasza na festiwal muzyki organowej

Elbląg, Andrzej Chorosiński (z lewej) jest stałym gościem festiwalu we Fromborku
Andrzej Chorosiński (z lewej) jest stałym gościem festiwalu we Fromborku (fot. arch.)

28 czerwca (niedziela) rozpocznie się 42. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku. Podczas koncertu inauguracyjnego zaśpiewa sopranistka Anita Rywalska-Sosnowska, zaś popis wirtuozerii organowej da Andrzej Chorosiński.

Festiwalowe koncerty odbywać się będę – zgodnie z wieloletnią tradycją - w każdą wakacyjną niedzielę o godz. 14 w Bazylice Archikatedralnej NMP Wniebowziętej i św. Andrzeja Apostoła we Fromborku. Podczas dziesięciu spotkań będzie można posłuchać artystów z Polski, Francji, Belgii i Rosji. Nie zabraknie akcentu elbląskiego - 26 lipca wystąpi Joanna Konefał (sopran), znana już publiczności festiwalowej.
       Ceny biletów na koncerty: 20 zł (normalny), 15 zł (ulgowy), 40 zł (rodzinny).
       Inauguracja festiwalu odbędzie się już w najbliższą niedzielę 28 czerwca. Wystąpią wówczas: Anita Rywalska-Sosnowska (sopran) i Andrzej Chorosiński (organy).
       Program koncertu:
       Johann Sebastian Bach - Toccata d moll /BWV 565/
       Pietro Mascagni - Ave Maria z opery Cavalleria Rusticana
       Jan Matlakiewicz - Ave Maria
       Giuseppe Verdi - Ave Maria z opery "Otello"
       G.F.Haendel - Koncert F dur Op.4 nr.4 /Transkr.A.Chorosiński/
       Stanisław Moniuszko - pieśń „Matko już nie ma Cię..."
       Fr.Poulenck - pieśń „Lec chemin qui vont a la mer"
       Ks. A.Chlondowski - pieśń „Wśród aniołów uwielbienie"
       Bedrich Smetana - „Wełtawa" /transkr. A.Chorosiński/
      
       O artystach
       Anita Rywalska-Sosnowska -w 2000 r. ukończyła Uniwersytet Warmińsko-Mazurski na Wydziale Wychowania Artystycznego. Jako członek zespołu rozrywkowego „Horpyna" w latach 1995-2000 uczestniczyła w wielu przedsięwzięciach artystycznych, m.in. w Festiwalu w Opolu, Sopot Festival w Operze Leśnej, w Krynicy Górskiej, w Teatrze „STU" w Krakowie (Benefis Bogusława Kaczyńskiego), z zespołem nagrała też dwie płyty CD.
       W 2006 r. ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. W. Maliszewskiej.
       W jej repertuarze znajdują się m.in.: pieśni F. Schuberta, R. Schumanna, F. Poulenca, N. Boulanger, L. Boulanger, utwory oratoryjno - kantatowe oraz partie operowe i operetkowe m.in.: Santuzzy w "Cavalleria Rusticana" P. Mascagniego, tytułowa partia w „Carmen” G. Bizeta, Catherine w operze "O Żonie Niemej" T. Kasserna (prapremiera światowa i nagranie CD i DVD), Księżnej w "Ptaszniku z Tyrolu" C. Zellera, etc.
       Artystka wykonuje i prawykonuje także utwory gdańskiego kompozytora młodej generacji Gedymina Grubby, które zarejestrowane zostały dla radia, TV i w postaci CD. Wzięła również udział w koncertach Wielkiej Mszy Papieskiej W. Mrozka (nagranie CD oraz DVD).
       Ponadto uczestniczyła w nagraniach programów telewizyjnych pt.: Waldemar Malicki: Wakacyjna Filharmonia Dowcipu, Swiąteczna Filharmonia Dowcipu oraz Sylwestrowa Filharmonia Dowcipu. Brała udział w oprawie muzycznej Gali Mistrzów Sportu 2008.
       Śpiewaczka uczestniczyła w licznych kursach wokalnych, prowadzonych przez wybitnych artystów, pedagogów śpiewu solowego, m.in.: Paula Esswooda, Salvatora Fisichellę, Ryszarda Karczykowskiego, Katię Ricciarelli, Jadwigę Rappe, Włodzimierza Zalewskiego.
       Oprócz tego doskonaliła swój warsztat wokalny pod kierunkem wybitnej rosyjskiej śpiewaczki Raissy Tschepcherenko w Niemczech.
       Współpracuje z różnymi instytucjami muzycznymi w Polsce, a także z wybitnym pianistą Waldemarem Malickim w licznych koncertach z „Filharmonią Dowcipu” pod batutą B. Chmielarza, Fundacją Promocji Sztuki im. G. Fauré Gedymina Grubby oraz „Teatrem Otwartym”.
      
       Andrzej Chorosiński - naukę gry na organach rozpoczął w klasie prof. Stanisława Możdżonka, w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, które ukończył z wyróżnieniem w 1967. W tym samym roku rozpoczął studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Feliksa Rączkowskiego, które ukończył z wyróżnieniem w 1972. W latach 1969-1974 odbył studia kompozytorskie pod kierunkiem Tadeusza Paciorkiewicza. W 1972 uczestniczył w kursie mistrzowskim prowadzonym przez Floor Peetersa w Belgii. W tym samym roku otrzymał nagrodę specjalną na konkursie improwizacji organowej w Kilonii.
       Andrzej Chorosiński koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Korei Południowej i Japonii. Występował w wielu renomowanych miejscach jak w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Konserthuset w Sztokholmie, w Sali im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, katedrze Notre Dame w Paryżu, King’s College Chappel w Cambridge, Auli im. Pawła VI w Watykanie czy katedrze Św. Patryka w Nowym Jorku. Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Nagrał też ponad 20 płyt LP i CD dla takich firm jak: Polskie Nagrania, Veriton, EMI-Electrola, Life Records, DUX, Musicon, Dabringhaus Grimm, Megavox. W roku 2003 Związek Producentów Audio-Video przyznał Andrzejowi Chorosińskiemu tytuł „Podwójnej Platynowej Płyty” płycie CD nagranej w Bazylice w Licheniu. Jest autorem licznych autorskich transkrypcji utworów orkiestrowych na organy, m.in. utworów Vivaldiego, Saint-Saënsa, Rimskiego-Korsakowa, Mussorgskiego i Smetany.
       Znaczące miejsce w działalności Andrzeja Chorosińskiego zajmuje praca pedagogiczna. W 1992 otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych. Jest profesorem klas organów Akademii Muzycznej w Warszawie oraz na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1987-1993 był prorektorem, a następnie do 1999 rektorem Akademii Muzycznej w Warszawie. W latach 1993-2000 był członkiem Prezydium Stowarzyszenia Rektorów Europejskich Uczelni Muzycznych. Sprawował również godność przewodniczącego Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych w Polsce. Prowadził kursy mistrzowskie w Niemczech, Szwecji, Finlandii, USA, Japonii, Korei Płd. i Izraelu. Był też jurorem konkursów organowych we Francji, Niemczech i Polsce.
      
       Program 42. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej we Fromborku.
       5 lipca – Fabrice Pitrois (Francja) – organy
       12 lipca – Leon Kerremans (Belgia) – organy
       19 lipca – Wadim Brodski (Rosja) – skrzypce
                          Roman Perucki (Polska) - organy
       26 lipca – Joanna Konefał (Polska) – sopran
                         Witold Zalewski (Polska) - organy
       2 sierpnia – Jan van Mol (Belgia) – organy
       9 sierpnia – Koncert z okazji Dni Fromborka organizowany przez miasto
       16 sierpnia – Józef Serafin (Polska) - organy
       23 sierpnia – Janusz Ciepliński (Polska) – trąbka
                               Henryk Gwardak (Finlandia) - organy
       30 sierpnia – Yulia Yufereva (Rosja) – organy
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Po przeczytaniu programu, wykonawców- widzę to jako coś naprawdę wyjątkowego. Od wciskającej w ławkę d-mol Bacha po skrzypce Brodzkiego. .. oby tylko zapowiadacze nie smędzili. .. no i może Perucki się popisze. .. .bo przecież organy i akustyka we Fromborku bije. .. Oliwę!
Reklama