UWAGA!

Fryderyk Chopin na jazzowo

Elbląg, Na pierwszym zdjęciu Filip Wojciechowski, a na drugim Bohdan Jarmołowicz.
Na pierwszym zdjęciu Filip Wojciechowski, a na drugim Bohdan Jarmołowicz.

Jutro (2 lipca) Elbląska Orkiestra Kameralna zaprasza na podsumowanie sezonu artystycznego koncertem „Fryderyk Chopin jazzowo". Gośćmi orkiestry będą Filip Wojciechowski Trio - specjaliści od jazzowych aranżacji muzyki Chopina. Dyrygował będzie Bohdan Jarmołowicz. Koncert rozpocznie się o godz. 18 w sali Biblioteki Elbląskiej przy ul. Św. Ducha 3-7.

Filip Wojciechowski studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalla oraz na studium podyplomowym u prof. Jana Ekiera. Jest również absolwentem (dyplom z wyróżnieniem) Konserwatorium für Musik und Theater w Szwajcarii w klasie fortepianu Tomasa Herbuta i kameralistyki Bruno Canino.
       Jest laureatem wielu nagród na prestiżowych konkursach pianistycznych m.in.: w Paryżu, w Darmstadt, Fribourg oraz w Warszawie, gdzie otrzymał nagrodę specjalną na XIII Międzynarodowym konkursie Pianistycznym im. F Chopina w 1995 roku. Artystyczna działalność pianisty została również uhonorowana nagrodami w postaci stypendiów: Ministerstwa Kultury i Sztuki, Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie, firmy Yamaha, „Medalem Młodej Sztuki" w Poznaniu, a także nagrodą specjalną ufundowaną przez polskiego pianistę Andrzeja Wąsowskiego. W swoim dorobku artystycznym posiada liczne nagrania dokonane dla Polskiego Radia i Telewizji oraz wytwórni płytowych m.in. japońskiej „Denon", polskiej Dux i niemieckiej „Sächsische Tonträger". Wojciechowski jest również uznanym pianistą jazzowym. Artysta występuje w swoim trio jazzowym, które zdobyło nagrody w kraju i zagranicą. W roku 2000 zespół nagrał płytę „Classic Jazz" z jazzowymi transkrypcjami utworów muzyki klasycznej w aranżacjach lidera. W 2003 roku trio Filipa Wojciechowskiego z towarzyszeniem Roberta Majewskiego na trąbce dokonało kolejnego nagrania płytowego dla polskiej firmy Dux : „Romantic meets jazz".
       Bohdan Jarmołowicz jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu. W roku 1976 ukończył studia dyrygenckie w

 

klasie prof. Witolda Krzemieńskiego, zaś w roku następnym studia kompozycji w klasie prof. Floriana Dąbrowskiego. W okresie studiów prowadził intensywną działalność w reaktywowaniu ruchu jazzowego Wielkopolski. Rezultatem tej działalności była grupa Warsztat, z którą zdobył szereg nagród na festiwalach. Jest laureatem III nagrody Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, a także nagrody specjalnej na Festiwalu Złota Tarka w Warszawie. Jako dyrygent wziął w nagraniu muzyki do głośnego amerykańskiego filmu Stalin z Robertem Duvallem w roli głównej. W latach 80-tych i 90-tych występował w Europie Zachodniej jako dyrygent i generalny dyrektor muzyczny amerykańsko-niemieckich produkcji znanych musicali, między innymi Cabaret, West Side Story i Phantom Of The Opera. W 1991 r. jako jeden z czterech dyrygentów brał udział w europejskiej prapremierze kompozycji George'a Crumba The Star Child podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. Jako aranżer i dyrygent brał udział w realizacji następujących płyt: Beatles Symphony ze skrzypkiem Vadimem Brodskim i Musicale, musicale z orkiestrą Filharmonii Narodowej, Chopin inaczej, Beatles Symphony Orchestra, Czy mnie jeszcze pamiętasz? i W dzień Bożego Narodzenia - kolędy z Państwową Orkiestrą Kameralną w Słupsku Sinfonia Baltica. Ze słupską orkiestrą i amerykańskim saksofonistą Gregiem Banaszakiem nagrał pierwszą na świecie płytę z rzadko wykonywanymi kompozycjami na saksofon i orkiestrę kameralną. Płyta ta, nagrana w kwietniu 1998 roku dla amerykańskiej wytwórni Centaur Records, uzyskała nominację do prestiżowej nagrody amerykańskiego przemysłu muzycznego Grammy 1998. Wraz ze swoją orkiestrą nagrał łącznie 25 płyt kompaktowych.
       Przez ostatnie lata wraz z orkiestrą Sinfonia Baltica akompaniował słynnym zespołom baletowym, wśród nich Classique Ballet de Paris oraz z Państwowemu Baletowi z Sankt Petersburga, wykonując muzykę Piotra Czajkowskiego do baletów Dziadek do orzechów i Jezioro Łabędzie.
      
       Bilety do nabycia w Bibliotece Elbląskiej, w cenie 20 zł - normalny i 15 zł - ulgowy.
      
      

oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama