UWAGA!

Grzyby i zioła u seniorów

 Elbląg, Grzyby i zioła u seniorów

Wczoraj (27 czerwca) w galerii Nobilis w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” odbyło się spotkanie z gośćmi w ramach Klubu Aktywnego Seniora. Była to pierwsza z cyklu prelekcji, w trakcie których Klubowicze będą poszerzać wiedzę na wybrany temat. Kolejne spotkanie 27 lipca.

O jakich zasadach bezpieczeństwa powinien pamiętać każdy grzybiarz? Co robić przy podejrzeniu zatrucia? Jak zbierać grzyby, minimalnie ingerując w ekosystem, i jak je przechowywać? Czy kleszcze czyhają na nas tylko na łąkach, czy na drzewach także? Na te pytania odpowiadała wczoraj Pani Izabela Ostasz z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Elbląga, pierwsza z prelegentek. Przy pomocy prezentacji i filmu edukacyjnego przypomniała także, na jakie gatunki grzybiarze powinni szczególnie uważać. Wspomniała również jak chronić się przed owadami i kleszczami w trakcie wypraw do lasu czy parku.
       – Klub to nowa inicjatywa CSE „Światowid”, realizowana w ramach projektu „Kultura dla seniora – senior dla kultury”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – mówi Aleksandra Bednarczuk, koordynator projektu. – Jesienią uczestnicy będą mogli skorzystać z cyklicznych warsztatów, a już od czerwca zapraszamy na comiesięczne prelekcje. Każde spotkanie to możliwość do odświeżenia wiedzy z danej dziedziny i poszerzenia jej dzięki konsultacjom z zaproszonymi gośćmi. Mamy nadzieję, że nieformalna atmosfera spotkań przy kawie i swoboda tematów skłonią seniorów także do samodzielnego poprowadzenia wykładów Będzie to dla nich okazja do podzielenia się swoją ogromną, często specjalistyczną wiedzą, gromadzoną w trakcie okresu aktywności zawodowej.
       W trakcie drugiej części spotkania uczestnicy wysłuchali prezentacji Pani Anny Izdebskiej, właścicielki sklepu zielarsko-medycznego. Seniorzy mieli okazję przypomnieć sobie właściwości konkretnych, popularnych gatunków roślin, spotykanych na łąkach czy w parkach. Poznali też kilka przepisów na ziołowe mieszanki do stosowania w kuchni oraz na mikstury o działaniu profilaktycznym czy łagodzącym różne dolegliwości. Dzielili się też doświadczeniami co do hodowli ziół na działkach, balkonach czy w ogródkach. Spora część słuchaczy sporządzała notatki i śmiało dopytywała o szczególnie interesujące wątki. Opuszczający galerię seniorzy wyrażali zadowolenie z poziomu wykładów i podpowiadali, jakie tematy chcieliby omówić w następnych miesiącach.
      
       Kolejne spotkanie Klubu odbędzie się 27 lipca (piątek) o godz. 15 w galerii Nobilis w CSE „Światowid”. Jego gościem będzie dietetyk, który opowie o dobieraniu diety do trybu życia i o tym, jak na co dzień jeść smacznie i zdrowo.
      
       Wszystkich zainteresowanych udziałem prosimy o kontakt pod numerem tel. +55 611 20 59 lub drogą elektroniczną pod adresem aleksandra.bednarczuk@swiatowid.elblag.pl. 
      
      
Małgorzata Maciejewska, Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama