UWAGA!

Historia jazzu na zdjęciach

Elbląg, Historia jazzu na zdjęciach

Elbląska Galeria Fotografii zaprasza na kolejny wernisaż zdjęć. Tym razem swoje prace pod tytułem „This is jazz” zaprezentuje Marek Karewicz. - This Is Jazz to jedna z najbardziej kompletnych kolekcji sław jazzu, jakie kiedykolwiek udało się zgromadzić. Pokazywana była od Uralu po Chicago - czytamy w jednej z recenzji.

Marek Karewicz ma 80 lat. Fotografuje muzyków jazzowych i rockowych, był dziennikarzem muzycznym, radiowym i telewizyjnym. Wykonał dotychczas zdjęcia na... dwóch milionach negatywów! Fotografował m.in. ostatnią trasę koncertową Milesa Davisa i europejską trasę koncertową Raya Charlesa. Jest autorem ok. 1500 okładek płytowych, m.in. serii Polish Jazz oraz uznawanej za przełomową w historii polskiego rocka płyty Blues zespołu Breakout. Przygotował też okładki płyt Ewy Demarczyk, Niebiesko Czarnych, Czerwonych Gitar, Ireny Santor, Sławy Przybylskiej, Maryli Rodowicz, Stana Borysa i Jerzego Połomskiego. Fotografował również pierwsze koncerty The Rolling Stones w Polsce.
       Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, odznaczony honorowym tytułem La FIAP: Fédération Internationale de LArt Photographique. Działał w Polskim Stowarzyszeniu Jazzowym. 
       „W jego archiwum ukryta jest prawie cała historia polskiego jazzu i panteon największych gwiazd. Chyba nikt w Europie nie zrobił tylu jazzowych fotografii co Marek Karewicz. On sam jest żywą legendą tej muzyki. Fotografuje prawie od samego początku tzn. od czasu kiedy jazz wyszedł z podziemia. (…) Jego sposób pracy zna każdy bywalec koncertów. Kiedy zespół zaczyna grać, tłum ludzi z aparatami rzuca się na oślep w kierunku sceny. Marek pozostaje w tyle. Słucha muzyki i czeka na właściwy moment. Rozluźniony, pewnym krokiem podchodzi do rampy i spokojnie celuje w upatrzony wcześniej punkt. Kilka razy zwalnia spust migawki i znika. Na kliszy pozostaje utrwalona sylwetka muzyka z instrumentem, jego twarz, ekspresja, grymas, gest, feeling, który może powiedzieć o muzyce więcej niż wnikliwa recenzja. Wystawa Marka Karewicza pt. This Is Jazz to jedna z najbardziej kompletnych kolekcji sław jazzu, jakie kiedykolwiek udało się zgromadzić. Pokazywana była od Uralu po Chicago. Karewicz jazz Ameryki nosi w sercu od zawsze. Jak powiedział na otwarciu ekspozycji swoich zdjęć pt. Willis Conover w Polsce, to właśnie Willis nauczył go czym jest wolność. Jazz i fotografia to dla niego nie tylko zawód, hobby i pasja, to po prostu styl życia.” - pisał o autorze i jego wystawie Paweł Brodowski z Jazz Forum.
       Wernisaż zdjęć Marka Karewicza odbędzie się 5 czerwca o godz. 18 w Elbląskiej Galerii Fotografii, która mieści się w hotelu Arbiter przy pl. Słowiańskim. Wstęp wolny.
Elbląska Galeria Fotografii
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama