UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jak ochronić to, co niematerialne?

 
Elbląg, Jak ochronić to, co niematerialne?

Jak określać, dokumentować i chronić niematerialne dziedzictwo kulturowe? – w Węgorzewie rozmawiali o tym specjaliści z Polski i zagranicy.

W trzydniowej sesji wzięli udział naukowcy, pracownicy instytucji kultury, przedstawiciele organizacji pozarządowych, samorządu i Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Etnografowie, etnolodzy, historycy, archeolodzy, politolodzy, socjolodzy i pedagodzy dyskutowali, w jaki sposób powinny być realizowane zapisy konwencji UNESCO o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Nasz kraj ratyfikował tę konwencję pod koniec ubiegłego roku. W skali ogólnopolskiej, z ramienia polskiego rządu, tematem zajmuje się Narodowy Instytut Dziedzictwa.
       Obecnie NID prowadzi konsultacje społeczne m.in. w sprawie zasad prowadzenia krajowej i regionalnych ewidencji niematerialnego dziedzictwa i stworzenia procedur, które umożliwią składanie wniosków o objęcie ochroną pewnych elementów dziedzictwa na poziomie międzynarodowym. W Węgorzewie mówiła o tym przedstawicielka Instytutu Katarzyna Sadowska-Mazur.
       Japońskie doświadczenia w zakresie ochrony niematerialnego dziedzictwa przedstawiła Miwako Hori z uniwersytetu w Osace. Warto wiedzieć, że pierwsze regulacje w tym zakresie Japonia wprowadziła już w 1950 roku.
       Z kolei o wdrażaniu zapisów konwencji na Ukrainie i problemach, jakie się z tym wiążą, opowiedział prof. Stepan Pavliuk (Instytut Narodoznawstwa Ukraińskiej Akademii Nauk, Lwów).
       Interesujące były także wystąpienia pozostałych prelegentów. I tak np. problematykę niematerialnego dorobku kulturowego polskich Tatarów przybliżył prof. Selim Chazbijewicz (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Związek Tatarów RP), o Romach mówił prof. Lech Mróz (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego), o Kaszubach dr Anna Kwaśniewska (Instytut Archeologii, Zakład Etnologii, Uniwersytet Gdański), o Warmii – prof. Stanisław Achremczyk (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Ośrodek Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego, Olsztyn), zaś o Żuławach – Alicja Janiak z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.
       Konferencję zorganizowali: Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk i Mazowieckie Towarzystwo Naukowe.
      
Agnieszka Jarzębska, eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama