UWAGA!

Jakiej kultury potrzebują Polacy - posłuchaj!

 
Elbląg, Forum Kultury było okazją do wręczenia wyróżnień...
Forum Kultury było okazją do wręczenia wyróżnień... (fot. Agnieszka Jarzębska)

Zapraszamy do wysłuchania zapisu dźwiękowego najciekawszych wypowiedzi z debaty, która odbyła się wczoraj (5 września), w czasie 5. Forum Kultury Regionu Warmii i Mazur ... są solą tej ziemi w Olsztynie.

Na zaproszenie wojewody warmińsko-mazurskiego Mariana Podziewskiego odpowiedziało wielu twórców i animatorów kultury z całego województwa. Obecni byli naukowcy, przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych, świeckich i duchownych. Wśród gości specjalnych znaleźli się m.in. reżyserzy filmowi: Jerzy Hoffman, Krzysztof Krauze i Janusz Majewski, aktor Jerzy Bończak, literaci: Włodzimierz Kowalewski i Kazimierz Brakoniecki, kompozytor Jerzy Satanowski i Wacław Sobaszek z Teatru Wiejskiego Węgajty.
       Forum było okazją do wręczenia odznaczeń państwowych. Na wniosek wojewody Złoty Krzyż Zasługi otrzymał Stefan Brzozowski, lider zespołu Czerwony Tulipan, a Srebrny Krzyż Zasługi - Andrzej Zbigniew Brzozowski, współzałożyciel zespołu Kaczki z Nowej Paczki. Honorowe Odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, otrzymali: artystka plastyk Elżbieta Boniecka - Milowicz, Ewa Cichocka i Krystyna Świątecka z zespołu Czerwony Tulipan, Karolina Felska i Krzysztof Wasilewski - mistrzowie tańca, Jerzy Bauer - członek Towarzystwa Miłośników Grodna i Wilna w Ełku oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie Marek Marcinkiewicz.
       Następnie odbyła się debata pt. Jakiej kultury potrzebują Polacy? - Posłuchaj najciekawszych wypowiedzi, w tym głosów: reżyserów filmowych - Jerzego Hoffmana i Krzysztofa Krauze, nowego rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Ryszarda Góreckiego oraz olsztyńskiej aktorki i radnej wojewódzkiej Ireny Telesz. Nagranie i montaż: Agnieszka Jarzębska.
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Polacy potrzebują, jak każdy naród kultury o wysokim poziomie. A obecni na uroczystości twórcy nie są niestety orłami A Ich dorobek, nie powala ani wielkością ani oryginalnością. Co najwyżej może dziwić długością trwania. Nic mi nie jest wiadomo, o stworzeniu czegoś wielkiego przez zespół Czerwony Tulipan czy p. Majewskiego a może p. Satanowski stworzył dzieło wiekopomne. Jedyna pociecha z tych Panów i im podobnych to to, że żyją w naszym województwie. A przyciągnęło Ich w te strony nie tak piękno naszych okolic, jak moda na snobizm. W modzie jest bowiem żyć na wsi Z dala od miastowego zgiełku. Ci Panowie wiedzą niewiele, tyle co nic. I recepty na kulturę nam nie dadzą. Zresztą my nie oczekujemy tego od nich. My sami musimy rozważyć, czego oczekujemy od kultury. Nikt nie może narzucać nam, formy i kryteriów w jej wyborze. W otaczającej nas byle jakości lansowanej przez wszelkie media, trzeba być wyjątkowo czujnym. A nasze kryteria doboru gustu szczególnie uczulone. Nie ma obecnie żadnego drogowskazu, który by pokazał dobrą drogę. Wszędobylskie politykierstwo jest przyczyną naszego zagubienia. Zapomnieliśmy o wielkich, Kraszewskim, Tołstoju, Gogolu. A przecież to Oni pisali najpiękniejsze sztuki. Teatr telewizji nie istniał bez tych Panów. A dziś ? Dla mnie, nie ulega żadnej wątpliwości, że suwamy się po równi pochyłej. Kiedy będę umierać, oby późno p. Kurzajewski będzie miał program w telewizji - Gotujmy razem, lub osobno.
Reklama