UWAGA!

Janusz Hankowski. Po prostu

 Elbląg, Janusz Hankowski. Po prostu
Fot. Michał Skroboszewski

- Tego artysty elblążanom nie trzeba przedstawiać. Był jednym z najbardziej im znanych, cenionych, rozpoznawalnych i z pewnością lubianych – tak Galeria EL zapowiadała wczorajszy (28 października) wernisaż wystawy, której nazwa jest prosta i zarazem wyczerpująca: Janusz Hankowski. Zobacz zdjęcia.

Prace szerzej nieznane

- Punktem odniesienia dla tej wystawy było przede wszystkim przypomnienie samego pana Janusza – zaznaczyła podczas otwarcia Karina Dzieweczyńska, kuratorka wystawy. Zasłużony dla Elbląga artysta zmarł 12 października 2020 r. w wieku 87 lat...

- Poszliśmy tutaj tym tropem, by nie pokazywać tych prac, które już mogli państwo wcześniej widywać na wystawach, które były pokazywane w nawie głównej – mówiła Karina Dzieweczyńska. - Postanowiliśmy pokazać te prace, które często widzieli tylko właściciele – podkreśliła.

Na wystawie w krużganku Galerii EL pojawiło się więc przede wszystkim wiele prac mniejszego formatu, także rysunki i miedzioryty. Karolina Dzieweczyńska podzieliła się też swoimi osobistymi wspomnieniami spotkań i rozmów z Januszem Hankowskim. Gdy tydzień przed jego śmiercią czytała artyście jeden z długich tekstów dotyczących Galerii EL spytała, czy artyście nie jest szkoda poświęcanego na to czasu.

- Odpowiedział, że jest bardzo, bardzo ciekawy tego świata i myśli, że jest wiele ciekawych rzeczy dla niego w tym życiu – mówiła Karina Dzieweczyńska.

 

Dzieła – ludzie - historie

  Elbląg, Janusz Hankowski. Po prostu
Fot. Michał Skroboszewski

- Ta wystawa odbywa się dlatego, że znalazło się wiele osób, które użyczyły swoich zbiorów prywatnych - mówił Daniel Lewandowski, zaangażowany w przygotowanie ekspozycji. Wręczył właścicielom dzieł podziękowania. - Z każdą z wypożyczonych tutaj prac wiąże się jakaś osobista historia, która przypomina ich obecnym właścicielom postać Janusza Hankowskiego.

Prace Janusza Hankowskiego użyczyli Wanda Bożeńska, Robert Butzke, Brenda i Marek Golikowie, Bożenna Janikowska, Jakub Hankowski, Marta Kaszubowska, Grażyna Komorska, Halina Różewicz-Książkiewicz, Maria Barbara i Janusz Ufnalewscy, Nina i Jerzy Wojewscy, Bożena i Alfred Zienkiewiczowie.

Dzięki sponsorom przygotowano też niewielki katalog, który prezentuje prace z wystawy. Czytamy w nim m. in.:

- Janusz Hankowski był wierny swojej wcześnie obranej drodze twórczej, niestrudzenie malował i "wydrapywał" cebulaste cerkwie i Don Kichoty o frasobliwych spojrzeniach, melancholijne odrealnione krajobrazy z wiatrakami i pustymi polami (...). Wykreowany przez niego bajkowy, aczkolwiek smutny świat, niósł zawsze zadumę nad ludzkim losem. Urzekł też wielu odbiorców.

 

Twórca i współzałożyciel

Jak przypomina katalog wystawy, Janusz Hankowski urodził się w 1933 r. w Ostrowi Mazowieckiej. Uzyskał dyplom w pracowni malarstwa prof. Stanisława Teisseyre'a w 1963 r. Był współzałożycielem i twórcą nazwy Galeria EL i współzałożycielem Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego, a także pomysłodawcą Salonów Elbląskich. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Medalem Gloria Artis.

We wczorajszym wydarzeniu w związku z innymi zobowiązaniami kuratorskimi nie mogła wziąć udziału nowa dyrektor Galerii EL, Emilia Orzechowska.

- Mam nadzieję, że już 18 listopada spotkamy się osobiście na wernisażu wystawy pana Grzegorza Radeckiego i będzie to okazja do bliższego poznania się, do rozmowy i wspólnego doświadczania sztuki - napisała w liście skierowanym do uczestników wernisażu.

Prace Janusza Hankowskiego pozostaną w Galerii EL do 9 stycznia.

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Aha - czyli "w związku z innymi zobowiązaniami kuratorskimi"zamiejscowa kuratorka pełniąca dyrektorskie obowiązki wyznacza do pełnienia swoich obowiązków lokalną kuratorkę. To po co mnożyć stanowiska? Nie mógł jej ktoś życzliwy podpowiedzieć, żeby jednak coś przesunąć, skoro to dla elblążan i Galerii szczególnie ceniony Artysta? W sumie można się było spodziewać: to tylko roczna fucha na prowincji, ale przynajmniej w CV zostanie ślad stanowiska z "p. o. Dyrektora"ładnej galerii w nazwie. Ech
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  4
  p.o.Kuratorki(2021-10-29)
 • Miłe spotkanie
 • Zazdroszczę bardzo bardzo miernej dyr. Galerii El możliwości obcowania z Mariuszem Szczygieł.
 • Ale (pełniąca obowiązki)dyr. Galerii EL podczas wernisażu była poza Elblągiem, więc jeśli ktoś wczoraj w Elblągu obcował z Mariuszem Szczygłem, to chyba p. o. p. o. dyr. :-)
Reklama