UWAGA!

Kadyny wioska sztuki

 
Elbląg, Kadyny wioska sztuki
fot. nadesłana

Przed nami już 12. edycja pleneru plastycznego „Kadyny – wioska sztuki.” Malarstwo, rzeźba, cyjanotypia, twórcza atmosfera i wypiek chleba to tylko niektóre atrakcje, które znajdują się w planie tegorocznego pleneru. Plener odbędzie się w dniach 3–7 lipca w Kadynach.

Motywem przewodnim pleneru będzie kadyńska ceramika figuralna oraz polskie malarstwo historyczne. Uczestnicy wykonają prace inspirowane dawnymi wzorami naczyń i majoliki kadyńskiej, w której dominowały motywy zwierząt z okresu secesji i art deco. Podczas pleneru odbędzie się spotkanie z etnografem, który wprowadzi uczestników w świat historycznej ceramiki z Kadyn.
       - W trakcie pleneru część działań będzie dedykowana wydarzeniom historycznym, podczas warsztatów malarskich będziemy nawiązywać do polskiego malarstwa historycznego i tematyki odzyskania niepodległości – mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, organizator Pleneru „Kadyny wioska sztuki.”
       Dla dzieci i młodzieży z Kadyn, zostanie poprowadzony warsztat robienia biało-czerwonych kotylionów, które zostaną użyte podczas Święta Odzyskania Niepodległości.
       Warsztaty ceramiczne, malarskie oraz cyjanotypii w kadyńskiej świetlicy poprowadzą Małgorzata Szram-Lipka oraz Robert Lipka, a także Ewa Bednarska-Siwilewicz, Paula Załuska instruktorzy z CSE "Światowid." Część prac ceramicznych, które powstaną podczas warsztatów zostanie wypalona w piecu do raku, a pozostała część zostanie poddana obróbce w piecu ceramicznym w pracowni CSE „Światowid”. Uzupełnieniem warsztatów plastycznych będą warsztaty przygotowywania i wypieku chleba w glinianym piecu. Na zakończenie odbędzie się degustacja - będzie można skosztować chleba z dżemem wiśniowym, miodem lub ze smalcem.
       Cyjanotypia to jedna ze szlachetnych technik fotografii. Polega na naświetlaniu stykowym a po wywołaniu wybarwia się na odcienie błękitu pruskiego. Ta technika jest wykorzystywana na wiele sposobów, zarówno do tworzenia wielkoformatowych prac, jak i do robienia miniatur, które w zestawieniu mogą składać się na książkę artystyczną, legendę lub zielnik.
      
       Program pleneru:

       4 lipiec - od godz. 11.00 w świetlicy Kadyna, warsztaty tworzenia prac w technice cyjanotypii
       5 lipiec - od godz. 10.00 do 13.00 w świetlicy Kadyna, wykonywanie biało-czerwonych ozdób patriotycznych
       6 lipiec – od godz. 10.00 w świetlicy Kadyna, warsztaty wypiekania chleba w piecu glinianym
       6 lipiec – od godz. 18.00 w świetlicy Kadyna, wernisaż poplenerowy oraz występ wiolonczelistki Dagny Krause
      
       Plener jest elementem projektu „Przeszłość sztuki przyszłości,” w ramach, którego odbędą się także warsztaty artystyczne oraz ogólnopolski konkurs plastyczny. Motywem przewodnim projektu są wydarzenia historyczne i dziedzictwo duchowe mieszkańców Warmii i Mazur.
      
       Organizatorzy:
       Stowarzyszenie "Jantar" oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu
      
       Projekt jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu
      
Paula Załuska, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama