UWAGA!

Koncertowa reaktywacja

 Elbląg, Koncertowa reaktywacja

Czwartkowy (29 grudnia) wieczór w klubie muzycznym Mjazzga zapowiada się niezwykle wyjątkowo, bowiem na scenie pojawią się elbląskie zespoły... nieistniejące. Zagrają: Peacefull Corporation (PC), Epic, Lafayn, Moje Kolory, Mechaniczna Pomarańcza i Wiązka Patyków.

Trochę historii...
       Epic
      
Początki zespołu sięgają lat 80, kiedy to w Technikum Mechanicznym w Elblągu kapelę pod nazwą Rekin utworzyli: Piotr Goryszewski – perkusja, Sławomir Kaliszewski – bas, Krzysztof Kania – gitara, Jarosław Kapla – gitara, vocal.
       Powstała nazwa Epic Quake, pod którą zagrali kilka koncertów m.in. z grupami Bielizna i Apteką z Trójmiasta. Wygrali konkurs na najlepszą elbląską kapelę zorganizowany przez Radio El. Wkrótce doszło do zmiany nazwy na Epic. Utwór „Pomarańczowy” znalazł się na kasecie z elbląskimi zespołami zatytułowanej „Teraz My '94 – Reszta Może Poczekać”, wydaną przez agencję „Heaven”. Zagrali koncert z grupą De Mono. Pod koniec wakacji 1994 doszło do współpracy z Joanna Żondłowską. Początkowo próbowali akustycznie, później już w pełnym składzie z Piotrem Goryszewskim na perkusji, Wojciechem Minkiewiczem na basie (ex Moje kolory). Joanna Żondłowska wymyśliła nazwę Ahead i powstała nowa grupa.
       Skład zespołu: Krzysztof Kania – głos, Jarosław Zawadka – gitara,Dariusz Jędraszczyk – gitara basowa, Piotr Goryszewski – perkusja.
      
       Lafayn
      
Grupa powstała w 1996 w Elblągu. Skład: Krzysztof Kania – vocal, Jarosław Kapla – gitara rytmiczna, Paweł Kapla – gitara basowa, Arkadiusz "Mały” Sinica – perkusja, Jarosław "Mister” Misterkiewicz – gitara rytmiczna, akustyczna oraz muzycy wspomagający: Katarzyna Sieńkowska – vocal, Michał Franczak – klawisze.
       Na swoim koncie mają wydaną w 1999 roku płytę „Searching The Light” w wydawnictwie Demonic Records oraz demo „Break Down” w 2000 roku. Muzyka zawarta na debiutanckim krążku zawiera elementy metalu, melancholii, emocji zawartych w partiach wokalnych oraz wydobywających się z ciekawie zaaranżowanych riffów, które swoją konstrukcją potrafią pochłonąć słuchacza. Całość wygenerowanych dźwięków sprawia wrażenie jednolitości, płyta może być odbierana jako koncept-album z tego względu, że mijające się utwory powodują wrażenie spójności, podobnych motywów w sensie operowania klimatem, które są pozytywnym aspektem albumu.
      
       Mechaniczna Pomarańcza
      
Grupa powstała jesienią 2005 roku jako dwuosobowy projekt. Założycielami zespołu byli Tomasz Steńczyk (vocal, gitara) i Piotr Mazurowski (gitara basowa), współpracujący od dawna ze sobą w zespołach Blue Session i Dolaroova Cover Band. Wszystkie utwory zespołu powstały i zostały zarejestrowane w domowym studio przy użyciu komputera. Zespół wykonuje ekspresyjną i dość hałaśliwą odmianę gitarowego rocka, rzadko stroi gitary i często pali wzmacniacze :). Teksty pisane są przez zaprzyjaźnionego z zespołem Artura Żochowskiego. Pierwszy koncert zespołu odbył się w klubie Volt z gościnnym występem Bogumiła Romanowskiego na bębnach. Po roku do dwójki wyżej wymienionych dołączył ich kolega Sebastian Drewek grający na perkusji i zespół rozpoczął odbywać dość regularne próby. Ponieważ wykonywanie utworów tylko w trzy osobowym składzie było dość trudne do zespołu dołączył na krótko Bartek Krzywda na klawiszach, potem zmieniony przez gitarzystę Jarka Kostyrę. Drugi koncert zespołu odbył się w klubie Eden w towarzystwie zespołu F/X i Oddziału Zamkniętego.
       Skład zespołu: Tomasz Steńczyk - gitara, śpiew, Piotr Mazurowski - bas,  Sebastian Drewek - bębny, Jarosław Kostyra - gitara.
      
       Moje Kolory
      
Kapela powstała w 1991 roku. W najistotniejszym okresie dla zespołu (lata 1992-1993) udzielali się w nim: Tomasz Piątkowski – głos, gitara rytmiczna, Grzegorz Żukowski – głos, gitara, Wojtek Minkiewicz – głos, gitara basowa (ex Ahead), Roland Balewski – perkusja (ex Die Xee Xee w której był wokalistą). Zespół wykonywał własne interpretacje ulubionych zespołów od Beatlesów po Joy Division. Wystąpili podczas pierwszej i drugiej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 1992 i 1993 roku. Koncertowali w Elblągu i województwie. Zarejestrowali materiał demonstracyjny w CS Galeria EL w marcu 1992 roku oraz koncert na VHS. Po 1993 roku członkowie zespołu ukończyli szkoły średnie i rozjechali się po świecie.
      
       Peaceful Cooperation
      
Zespół PC powstał 7 marca 1998 roku z połączenia grup Pump i Clon. Zderzenie dwu zupełnie różnych stylistyk (Clon prezentował chrzescijańską odmianę hard core'a a Pump kombinację hip-hopu i rocka) zaowocowało nowym muzycznym kierunkiem określanym mianem funky groove. Jest to energetyczna mieszanka funky, disco'70, rocka a czasem nawet hip-hopu czy jazzu. Dynamiczna sekcja rytmiczna, bogate melodycznie gitary oraz trzech hiperenergetycznych wokalistów to niewątpliwe zalety PC, które zespół najlepiej prezentuje na koncertach. Uzupełnieniem dynamicznej muzyki są interesujące teksty traktujące przede wszystkim o uniwersalnych i ponadczasowych wartościach takich jak miłość, przyjaźń, poszukiwanie swojego miejsca w świecie. Właśnie te cechy pozwoliły zespołowi osiągnąć znaczne sukcesy w ciągu niespełna trzech lat istnienia.
       Skład zespołu: Andrzej "Bulas" Ciuchta – perkusja, Marcin "Siekiera" Siekierka – bas, Radek Szewczyk - gitara, Pawel "Niedzwiedz" Kontrowicz – gitara, Pawel "Moczo" Moczadlo - vocal, Marcin "Żej" Jeż - vocal, Jaroslaw "Jogurt" Polanski - vocal.
      
       Wiązka Patyków
      
Historia zespołu rozpoczęła się około 1990 roku. „Byliśmy chłopakami z II LO, punkowcami o podobnych gustach muzycznych. Nasze zainteresowania muzyczne wybiegały jednak daleko poza tradycyjnego punk rocka, słuchaliśmy właściwie wszystkiego co w tamtych czasach było dostępne. Fascynował nas punk, reggae, alternatywa, new romantic, ale także Led Zepellin, The Doors, Metallica czy Joy Division. Tak więc w muzyce Wiązki bez trudu można odnaleźć te inspiracje. Dzisiaj wydaje mi się jednak, ze największy wpływ na muzykę Wiązki miała ówczesna muzyka kapeli Primus. Podobne rytmy, brzmienie sekcji i świdrujące mózg dźwięki gitary. Trudno w ogóle zakwalifikować tę muzykę do jakiegoś nurtu. Większość kawałków odbiegała od schematu zwrotka-refren-zwrotka, nie było jednej melodii, jednolitego rytmu. Także poetyckie teksty nie pasowały do ówczesnego nurtu rockowego. Dzięki temu kapela zdobyła szybko małą, aczkolwiek wierna grupę fanów.
       Po początkowym, dość chaotycznym okresie, kapele od początku do końca tworzyły trzy osoby: Robert Jeż (bass), Tomasz Żochowski vel. Bruner (perkusja) i Maciej Sandecki (gitara, vocal). Pierwsze próby odbywały się w jednostce wojskowej przy ul. Królewieckiej. Wojskowi szybko jednak zauważyli, że muzyka, którą gramy nie pasuje do garnizonu. Zorganizowano nawet komisyjne przesłuchanie przez grupę oficerów, po czym nas wywalono. Potem próbowaliśmy w II LO w szatni. Pierwszy publiczny występ miał miejsce na boisku przed ogólniakiem. Zeszło się sporo ludzi, koncert nie trwał jednak długo bo nauczyciel od Przysposobienia Obronnego (czy dzisiaj jest taki przedmiot?) słysząc nasza muzykę, wyłączył prąd. Jakiś czas potem zagraliśmy koncert w Pasłęku. Sala była nabita ludźmi, przed sceną tańczono pogo, zakończenie jednak znów nie było szczęśliwie. Pobiliśmy się z miejscowymi skinami. Później zagraliśmy jeszcze kilka koncertów m.in. w garnizonie z zespołem The Próbers, w SDK Zakrzewo z Epic czy samodzielnie na boisku na Zawadzie. Wszystkie były niezapomniane. Ostatni koncert Wiązka dała w Galerii El podczas sporego przeglądu ówcześnie grających w mieście kapel. Sama impreza była w ogóle wspaniała, jednak nagłośnienie (Manka - nie zapomnę!) fatalne. Z tego też koncertu pochodzą prezentowane na stronie kawałki. Po tym występie wszyscy sie upiliśmy i postanowiliśmy czasowo zawiesić działalność. Potem jeszcze odbywały się próby, ale jeśli mnie pamięć nie myli, koncertu już nie było. Na koniec wszyscy zwariowali” Autor: Maciej Sandecki
      
       (źródło: muzycznyelblag.pl)
      
       Koncert Zespołów Nieistniejących już 29 grudnia w Mjazzdze. Początek o godz. 20. Wstęp wolny.
      
oprac. OK

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama