UWAGA!

Krużganek Movie: Ikona na drogę

2014-02-14
Aktualizowany 2014-02-19 14:19
Elbląg, Krużganek Movie: Ikona na drogę

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na seans filmowy w cyklu Krużganek Movie. 21 lutego o godz. 19 zobaczymy film Róży Fabjanowskiej i Sławomira Malcharka "Ikona na drogę", poświęcony Leonowi Tarasewiczowi. Wstęp wolny.

Świat jest tak fascynujący; można ciągle się go uczyć i poznawać; dotykać takich rzeczy, o których nawet nie myślałeś, że można z nimi obcować - przekonuje Leon Tarasewicz. Dobrą ilustracją tej pochwały różnorodności jest jego domostwo w rodzinnej wiosce Waliły pod Białymstokiem. Tarasewicz hoduje gołębie, papugi indyjskie, afrykańskie i australijskie. Opiekuje się też kaczkami, bażantami, pawiami, cietrzewiami i głuszcami. Tarasewicz jest uznanym hodowcą kur ozdobnych oraz współorganizatorem wystaw rzadkiego ptactwa. Jednak sławę przyniosła mu przede wszystkim jego sztuka. Od najmłodszych lat przejawiał artystyczne zacięcie. Jak wspomina, w młodości był uważany przez sąsiadów za lenia, co to nic, tylko maluje i czyta książki. Na szczęście, innego zdania byli rodzice, którzy nie tylko nie przeszkadzali młodemu Leonowi w malarskich i rysowniczych poszukiwaniach, ale jeszcze wysłali chłopca do liceum plastycznego w Supraślu. Tu, za grubymi murami szkoły, Tarasewicz dojrzewał jako artysta. Jak wspominają jego koledzy w Supraślu, młodzieniec po raz pierwszy zaczął odczuwać dumę z białoruskiego pochodzenia. Przywiązanie do korzeni do dziś objawia się zainteresowaniem artysty sytuacją na Białorusi. Tarasewicz jest jednym z inicjatorów cyklicznych koncertów białoruskich grup rockandrollowych Basowiszcza, odbywających się w Gródku na Białostocczyźnie. W swoim filmie duet reżyserów, Sławomir Malcharek i Róża Fabjanowska, podążają tropem kariery Leona Tarasewicza. Droga ta również na płaszczyźnie duchowej i artystycznej zaczyna się w Waliłach. Wiodąc poprzez Supraśl, Warszawę, różne miasta w Polsce i na świecie, gdzie artysta docierał ze swą sztuką, powraca do rodzinnej wioski malarza. W podróży Tarasewiczowi zawsze towarzyszy ikona. Artysta podkreśla bowiem swoje przywiązanie do ojczystych stron, do ziemi, której zawdzięcza inspirację i na której realizuje obie swoje wielkie pasje: malarską i ornitologiczną. Przed kamerą wypowiadają się znajomi malarza, jego mentor Sokrat Janowicz, koledzy z ław szkolnych i historycy sztuki. [TVP]
      
       Leon Tarasewicz (ur. 14 marca 1957 w Waliłach koło Białegostoku) – polski malarz białoruskiego pochodzenia, profesor sztuk plastycznych. Absolwent Liceum Plastycznego w Supraślu, a następnie Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Tadeusza Dominika (dyplom otrzymał w 1984). Od 1996 prowadził gościnną pracownię malarstwa na tejże uczelni. Obecnie wykłada przestrzeń malarską na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii. W 2005 r. został odznaczony przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2011 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał także: Paszport Polityki (2000), Nagrodę im. Jana Cybisa (2000) oraz Nagrodę Fundacji Zofii i Jerzego Nowosielskich. W 2007 Tarasewicz otrzymał Wielką Nagrodę Fundacji Kultury za rok 2006 za "konsekwentne rzucanie wyzwania zarówno tradycyjnemu rozumieniu malarstwa, jak i wszelkim konwencjom rozumienia sztuki".
       Film dokumentalny
       Produkcja: Polska
       Rok produkcji: 2008
       Czas trwania: 47 min
      
Beata Branicka, Centrum Sztuki Galeria EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama