UWAGA!

Kryptonim "1466"

Niezwykły projekt w historii polskiego muzealnictwa. Muzea z północy Polski - w tym z Elbląga, Olsztyna, Malborka, Trójmiasta, Torunia i Grudziądza - wspólnie uświetnią przypadającą w przyszłym roku 640. rocznicę podpisania Drugiego pokoju toruńskiego.

Placówki z trzech województw: pomorskiego, kujawsko - pomorskiego i warmińsko - mazurskiego zaczęły już przygotowania do cyklu wystaw osnutych wokół samego Pokoju toruńskiego i całego związanego z nim okresu w dziejach Polski. Wystawy dotyczyć będą m.in. życia codziennego, rzemiosła oraz dziejów Prus Królewskich i Książęcych. Ma także powstać wspólna publikacja naukowa.
     - Chcemy przypomnieć, że w kulturze podziały administracyjne się nie liczą - mówi Wojciech Bonisławski, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku, które pełni wiodącą rolę w projekcie. - Borykające się z brakiem pieniędzy pojedyncze muzea bez takiej współpracy, bez wymiany międzymuzealnej i wspólnych przedsięwzięć będą skazane na samotne wyważanie różnych drzwi, które nie zawsze da się wyważyć.
     Zawarty między Polską a Krzyżakami 19 października 1466 roku Drugi pokój toruński zakończył Wojnę Trzynastoletnią. W wyniku porozumienia do Polski przyłączone zostały Prusy Królewskie, Prusy Krzyżackie stały się polskim lennem, a nasz kraj odzyskał swobodny dostęp do Bałtyku.
SZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama