UWAGA!

Księżniczka Kadyna

 
Elbląg, Księżniczka Kadyna
Fot. Sylwia Pięczke (nadesłane)

Tematem i inspiracją tegorocznego pleneru „Kadyny - wioska sztuki" będą postaci legend pruskich, a wśród nich - księżniczka Kadyna. Będą ją wizualizować młodzi twórcy i dziennikarze, a w piątek 1 lipca na kadyńskiej plaży będzie można zobaczyć ich wysiłki.

Tego dnia w Kadynach odbędzie się również wernisaż wystawy, na której znajdą się prace powstałe podczas poprzednich plenerów, a o zachodzie słońca będzie można zobaczyć przedstawienie - „Złodziejka snów".
       Centrum Spotkań Europejskich Światowid wraz ze Stowarzyszeniem Jantar organizuje piąty plener „Kadyny - wioska sztuki". Podczas czterech edycji pleneru powstało wiele prac malarskich i rzeźb ceramicznych, rysunków i grafik. Jego celem jest rozbudzanie zainteresowań artystycznych młodzieży zabytkami, ich historią oraz ceramicznymi tradycjami Kadyn. Nieocenioną wartością pleneru jest wymiana doświadczeń, rozwijanie zdolności twórczych - wielu uczestników pleneru wybrało studia artystyczne.
       Podczas każdego pleneru wraz z młodzieżą pracowali instruktorzy, m.in. Grażyna Bielska - Kozakiewicz, Wojciech Sęczawa, Agnieszka Rokicka, Piotr Kajmer, Ewa Bednarska - Siwilewicz. Po każdym z nich organizowana była wystawa poplenerowa. W tym roku w Kadynach odbędzie się wystawa, na której pokazane zostaną prace powstałe w latach 2007-10. Wernisaż wystawy odbędzie się 1 lipca o godz. 16 w kadyńskiej świetlicy.
       Tego dnia na plaży Srebrna Riwiera będzie także można zobaczyć, jak fantazje o pogańskiej księżniczce w dzieła sztuki przekuwają dziennikarze. A o zachodzie słońca grupa teatralna Skrupcie się, działająca w CSE Światowid wystąpi ze spektaklem „Złodziejka snów". Reżyserem spektaklu i instruktorem grupy jest Edyta Machul.
       Jak mówi Edyta spektakl jest o marzeniach, snach, nadziei i o dokonywaniu trudnych wyborów. Nie zawsze słusznych...
      
       Organizatorem pleneru jest Stowarzyszenie Jantar, współorganizatorem Centrum Spotkań Europejskich Światowid, patronem zaś Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego - Jacek Protas.
       Plener dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko - Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu.
      
Edyta Jasiukiewicz, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • odbudujcie w kadynach cegielnię i zakładu maloiki. budujcie przystanie i mariny, a nie tylko projekty " jak wykorzystać państową, czyli innych kasę". nic z tego nie będzie prócz premii i miejsc na liście cv kilku karierowiczów.
  • Zakład majolki i cegielnia w Kadynach już od dawna są w prywatnych rękach. Nie mogły one działać ponieważ zabrakło gliny, a terenu kopalni gliny nie można było powiększyć, poza tym stosowano tam przestarzałe technologie, a także kolej zamknęła linię, którą dowożono do cegielni węgiel. Obecnie w dawnej "fabryce rurek" czyli cegielni znajduje się część hoteul "Srebny Dzwon", a w dawnej fabryce majolki, a następnie PKZ prywatny właściciel próbował utwożyć agroturystykę, a obecnie zrujnowane zabudowania próbuje bezskutecznie sprzedać. Zapewne jedynym "ratunkiem" jak dla wielu innych zabytków będzie pożar.
  • Kadyny to nie "wioska sztuki" a "Cesarskie Kadyny"!
Reklama