UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kwartet na koniec czasu

Elbląg, Kwartet na koniec czasu

Ta informacja powinna zelektryzować wszystkich miłośników muzyki - w Olsztynie będzie można wysłuchać jednego z najważniejszych utworów ubiegłego stulecia, w dodatku napisanego w obozie dla jeńców w Zgorzelcu. Wszystko z okazji 100. urodzin Oliviera Messiaena, kompozytora, którego porównuje się z Bachem.

Na wykonanie „Kwartetu na koniec czasu” - frapującej i trudnej kompozycji, mogą sobie pozwolić tylko najwięksi specjaliści i zarazem miłośnicy muzyki Messiaena.
     Stulecie jego urodzin to niewątpliwie jedna z dat, której nie wolno przegapić, bo postać to niezwykła i ogromnie zasłużona dla muzyki - nie tylko organowej, której znaczenie dla XX wieku porównuje się ze znaczeniem twórczości Jana Sebastiana Bacha.
     Olsztyńskie Dni Messiaena zainauguruje w najbliższą sobotę 29 listopada o godz. 18 koncert z udziałem wybitnych kameralistów. W Kamienicy Naujacka Miejskiego Ośrodka Kultury wystąpią: Andrzej Tatarski (fortepian), Elżbieta Turczyńska-Drobnik (flet), Ewelina Pachucka-Mazurek (skrzypce), Paweł Drobnik (klarnet) i Maciej Mazurek (wiolonczela).
     Następnego dnia, w niedzielę 30 listopada o godz. 20, w Bazylice św. Jakuba cztery utwory paryskiego kompozytora wykona na organach olsztyński muzyk i pedagog Jarosław Ciecierski. Oba koncerty poprowadzi, objaśniając muzyczne zawiłości i odautorskie motta, Andrzej Borkowski.
     Dni Oliviera Messiaena zakończą się 10 grudnia, dokładnie w dzień 100. urodzin kompozytora. O godz. 19 w Sali Kameralnej Państwowej Szkoły Muzycznej sylwetkę mistrza i kilka unikalnych nagrań z jego dorobku przedstawi Jarosław Ciecierski. Będzie to kontynuacja cyklu organizowanych w tej szkole Spotkań na Szczycie. Tym razem odbędzie się ono pod hasłem: Wielki Nieznajomy.
     Muzyka Messiaena to niepowtarzalne zjawisko - osobowość tego twórcy wykraczała poza granice kompozycji, wykonawstwa (był znakomitym pianistą i organistą) czy nauczania. Olivier Messiaen był m.in. miłośnikiem teatru, kolorystą, metodystą, rytmikiem, ornitologiem, teologiem, poetą, piewcą miłości tristanowskiej... Wielki kompozytor był także przez ponad 50 lat organistą tytularnym kościoła St. Trinité w Paryżu.
     Z pewnością nie jest to muzyka dla każdego. Nie znaczy to jednak, że nie jest atrakcyjna, choć niezmiernie rzadko można jej posłuchać. Utwory Messiaena są bowiem bardzo wymagające, nuty drogie, a w przypadku orkiestrowych dzieł rozmiar i skala komplikacji są, jak na nasze warunki, często nie do przejścia. Tym cenniejsza jest inicjatywa olsztyńskiego środowiska muzycznego i Miejskiego Ośrodka Kultury - warto uczestniczyć w czymś głębokim, niepowtarzalnym, o klimacie niemal mistycznym, by nie tylko uczcić geniusz kompozytora, ale i poszerzyć znajomość europejskiej kultury.
     Na Dni Oliviera Messiaena zapraszają: Miejski Ośrodek Kultury, katedra pod wezwaniem św. Jakuba, Państwowa Szkoła Muzyczna, olsztyńskie koło SPAM oraz PZU - mecenas całego cyklu.
     Wstęp jest wolny.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama