UWAGA!

Literackie Wielorzecze

 Elbląg, Literackie Wielorzecze

Weekend 22-24 września to kulturalna eksplozja w Elblągu. Wszystkich elblążan i nieelblążan Stowarzyszenie "Alternatywni" zaprasza na literackie święto, w czasie którego słowo będzie grało pierwsze skrzypce. Oprócz spotkań autorskich, paneli i prezentacji nie zabraknie miejsca na sztuki plastyczne, muzykę i teatr. Wszystko to podane ciekawie i różnorodnie - tak, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Osobnym rozdziałem są warsztaty, w tym roku będzie ich aż sześć. Co ważne, są odpowiedzią na potrzeby i mieszkańców, i naszych gości. Jeśli nie uda się komuś zapisać na warsztaty w specjalnym formularzu pod adresem lub w aplikacji Festiwal Literatury Wielorzecze, którą można pobrać pod adresem, to i tak może na zajęcia przyjść. Postaramy się dla każdego znaleźć miejsce.
       Wszystkich piszących - także do szuflady zapraszamy do wzięcia udziału w Turnieju Jednego Wiersza, 22 września w Mjazzdze od godz. 20. Podstawową zasadą jest to, że trzeba samodzielnie zaprezentować swój wiersz i zostawić jeden egzemplarz dla jury. Zgłosić się można przed samym Turniejem. To wyjątkowa okazja i fantastyczna zabawa.
      
       Alternatywni zapraszają wszystkich na niesamowitą przygodę, na wydarzenie, które powoli staje się wrześniową tradycją Elbląga, imprezą rozpoznawalną w całej Polsce. Zobacz, co przygotowaliśmy:
      
       Dzień pierwszy - 22 września

       Rozpoczynamy o godz. 16 na Dużej Scenie Teatru im. Aleksandra Sewruka - koncertem w wykonaniu fantastycznej pianistki Marty Ossowskiej-Utrysko. O godz. 17 spotkanie z Tomaszem Jastrunem poprowadzi Bogumiła Salmonowicz. Ten wyjątkowy poeta, pisarz i komentator wydarzeń społecznych to także rewelacyjny mówca. Od godz. 19 jesteśmy w Mjazzdze. Na początku zaprezentuje się grupa literacka związana (czasem luźno a czasem bardzo mocno) z Warszawą. To zespół przyjaciół, którzy prezentują różne stylistyki i odmienne kierunki, a ich nazwiska są rozpoznawalne na ogólnopolskiej scenie literackiej. O godz. 20 oddajemy mikrofon poetom. Na scenie Turniej Jednego Wiersza, czyli prezentacje, emocje i wrażenia. Oraz doskonała zabawa. W tym roku spotkanie poprowadzą Kamila Łyłka i Arco van Ieperen, czyli nie będzie nudno. Od godz. 21 zaczynamy część koncertową. Najpierw z południa Polski młoda, zadziorna nieszablonowa Justyna Sieniuć, po niej nieco bardziej liryczni prosto z Gdańska: Mirella Hinc i Janusz Pierzak. Po koncertach jury ogłosi laureatów Turnieju, a nagród jest naprawdę dużo.
      
       Dzień drugi - 23 września

       Od godz, 10 zapraszamy na pierwsze warsztaty: literackie – z Agnieszką Kosińską (Młodzieżowy Dom Kultury – Wyspa Spichrzów)oraz pisania recenzji krytycznych z Martą Osowską-Utrysko (Biblioteka Elbląska) . Imponująca oferta warsztatowa jest mocnym punktem V Festiwalu Literatury Wielorzecze, wyróżnia Elbląg na literackiej mapie Polski. Po warsztatach okazja do błądzenia palcem po mapie świata – o godz. 15 również w Bibliotece Elbląskiej spotkanie z podróżnikiem, reporterem i autorem książek podróżniczych - Romanem Warszewskim poprowadzi Arco van Ieperen. Od godz. 16 w sali kinowej Biblioteki spotkanie autorskie z Julią Szychowiak – promujące jej najnowszą książkę „Całe życie z moim ojcem”, które poprowadzi Anna Wierzchucka.
       Wieczór zapowiada się niezwykle intensywnie, Festiwal Wielorzecze zaczyna przypominać deltę wielkiej rzeki kultury, w zależności od zainteresowań można wziąć udział w wernisażu plakatu Sebastiana Baumana na Wyspie Spichrzów w MDK (sobota godz. 18), po którym przenosimy się do gościnnego Pubu Sąsiedzi, gdzie Zuzanna Gajewska podsumuje autorski projekt Woluminy. Głos książki.
       „Bezdomni” Jacka Żukowskiego zadomowią się w Pubie Sąsiedzi o godz. 19.30. To okazja do obejrzenia posłuchania prezentacji Alternatywnego Elbląskiego Klubu Literackiego. A ta ekipa co roku pokazuje się w zaskakujący dla wszystkich sposób. Po prezentacji (około godz. 20.30) płynnie przechodzimy do kolejnego punktu wieczoru – wykład Dariusza Rekosza – Magia Słowa – dlaczego przekleństwa są archaizmami?
       Godzinę później – o godz. 21.30 nadejdzie czas ogłoszenia wyników I Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Wielorzecze - spotkanie z laureatami poprowadzi Wojciech Boros. To punkt programu, na który czekają poeci dostrzeżeni w konkursie – dopiero w sobotni wieczór okaże się, czyje wiersze zdobyły uznanie jury.
       Po prezentacji ostatni element intensywnego wieczoru, a właściwie już wielorzecznej nocy: Myślibitwa – i inne inspiracje, koncert Tomasza Steńczyka z zespołem.
      
       Po krótkiej sobotniej nocy dzień trzeci festiwalu - intensywna niedziela – 24 września

       Rozpoczynamy warsztatami tworzenia komiksu – Daniel Odija i Wojciech Stefaniec, spotkanie w godz. 9 - 12 na Foyer Małej Sceny Teatru im. Aleksandra Sewruka.
       Od godz. 10 kolejne warsztaty:
       Możliwości popracowania nad autoprezentacją sceniczną w prezentacji tekstów literackich – na Małej Scenie Teatru pokaże Nina Dziwniel-Stępka.
       Szyfry w literaturze – warsztaty dla dzieci i młodzieży – w Bibliotece Elbląskiej poprowadzi Dariusz Rekosz.
       Warsztaty literackie z Tadeuszem Dąbrowskim w Młodzieżowym Domu Kultury (Wyspa Spichrzów) będą okazją do zmierzenia się ze słowem i wymiany doświadczeń oraz konfrontacji autor – czytelnik/słuchacz.
       Od godz. 12.30 zapraszamy do Hotelu Elbląg na spotkanie autorskie Okularnica z Elżbietą Wojnarowską – artystką z szerokim spektrum aktywności – od poezji, przez prozę, teatr i film po piosenkę autorską. Rozmowę poprowadzi Wojciech Pelc.
       Panel wydawców niezależnych o godz. 13.30 odbędzie się również w Hotelu Elbląg – będzie ostatnim punktem tegorocznego, piątego już Festiwalu Literackiego Wielorzecze. Spotkanie z Radosławem Wiśniewskim (Stowarzyszenie Żywych Poetów), Leszkiem Sarnowskim (Prowincja), Przemkiem Dębowskim (Karakter) prowadzi Tadeusz Dąbrowski (Topos)
       Na Festiwal Literatury Wielorzecze do Elbląga przyjadą z kraju reprezentanci różnych grup literackich, dla których ten Festiwal stał się ważnym punktem na literackiej mapie Polski. Organizatorzy z przyjemnością i ogromną ciekawością czekają również na tych, którzy do Elbląga przyjadą po raz pierwszy. Jest jeszcze czas na zmianę planów, lekką korektę trasy i obranie kursu na Wielorzecze.
      
       Projekt V Festiwal Literatury Wielorzecze jest realizowany przez Stowarzyszenie „Alternatywni” przy współudziale finansowym samorządu Miasta Elbląg, Fundacji PZU, Fundacji „Potrafisz Polsko”.
      
       Patronat Honorowy nad Festiwalem objęli: marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz prezydent Miasta Elbląg Witold Wróblewski
      
       Współorganizatorami imprezy są: Braniewskie Centrum Kultury, Teatr im. Aleksandra Sewruka, Biblioteka Elbląska, Młodzieżowy Dom Kultury, Klub Muzyczny Mjazzga, Pub Sąsiedzi, Hotel Elbląg, Zespół Szkół Pijarskich.
      
       Przyjaciele i mecenasi:
       JetSystem, Restauracja przy Bramie, JABDA, Drogeria Jasmin w Elblągu, Projekt Poligraficzny EfEf, Pejakportfele.pl, LIDER – Roman Rynkiewicz, Hotel pod Lwem, Agencja Reklamowa Contact, Głogowskie Stowarzyszenie Literackie, Restauracja AmoreMio, rewizja.net, Woluminy. Głos Książki, Fundacja Lwie serce, Pisarze.pl, Grupa Literyczna Na Krechę, Szufladopółka.
      

       Patronem medialnym wydarzenia jest Elbląska Gazeta Internetowa portEL.pl
Anna Nawrocka i Dominika Lewicka - Klucznik, Stowarzyszenie "Alternatywni"

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama