UWAGA!

Lubocka-Hoffman o starówce

2010-01-17
Aktualizowany 2010-01-20 15:05
Elbląg, Maria Lubocka-Hoffmann.
Maria Lubocka-Hoffmann.

Elbląskie Towarzystwo Naukowe im. Jana Myliusa „Societas Scientiarum Elbingensis” zaprasza 20 stycznia o godz. 17 do sali audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej przy ul. św. Ducha 3-7 na inaugurację cyklu wykładów o odbudowie starych miast i retrowersji Starego Miasta w Elblągu. Wykład poprowadzi prof. Maria Lubocka-Hoffmann – autorka programu retrowersji elbląskiej Starówki. Wstęp wolny.

Prof. Maria Lubocka-Hoffmann ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w 1970 r. uzyskała dyplom magistra w zakresie zabytkoznawstwa i konserwatorstwa. Pracowała w Pracowniach Konserwacji Zabytków w Olsztynie i Gdańsku. Od 1975 do 2002 roku była Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Elblągu. Od 2002 r. jest kuratorem ds. konserwacji zamków w Malborku i Kwidzynie, od 2005 roku prof. UWM. Stopień doktora nauk humanistycznych uzyskała w 1998 r. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a tytuł doktora habilitowanego w 2005 r. na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej.
       W 1983 r. opracowała metodę retrowersji – nowy sposób odbudowy zniszczonych miast historycznych. Autorka konserwatorskiego programu odbudowy Starego Miasta w Elblągu, setek programów konserwacji zabytków ruchomych oraz konserwacji, restauracji i odbudowy zabytków nieruchomych, a także kilku programów rewaloryzacji, odbudowy i retrowersji starych miast. Była polskim ekspertem PKN ICOMOS w sprawie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miast Pecz (Węgry) i Lwów (Ukraina). Pełniła funkcję konsultanta rewaloryzacji zabytków w Bańskiej Szczawnicy (Słowacja) i w Wilnie.
       W latach 1998-2002 współrealizowała cykl popularno-naukowych filmów o wspólnym – polskim i niemieckim dziedzictwie kultury na terenie dawnych Prus. Film pt. „Malbork – wspólne dziedzictwo” zdobył w 1999 r. główną nagrodę na ogólnopolskim Festiwalu Filmów Naukowych w Krakowie. W 1998 r. wydała książkę „Elbląg: Stare Miasto”, w roku 2002 „Zamek w Malborku: historia, architektura, konserwacja”, a w 2004 „Miasta historyczne północnej i zachodniej Polski: zniszczenia i programy odbudowy” – wszystkie w polskiej i niemieckiej wersji językowej.
      

 


      
      
      

Arkadiusz Kowalczyk, BE
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama