UWAGA!

Malarstwo elbląskie XX wieku

2012-08-28
Aktualizowany 2012-09-05 14:48
 
Elbląg, Kazimierz Jagiellończyk, rzeźba autorstwa Juliana Leńca
Kazimierz Jagiellończyk, rzeźba autorstwa Juliana Leńca (fot. AD)

Klaster Bizart zaprasza na wernisaż wystawy z cyklu „Malarstwo elbląskie XX wieku”, który odbędzie się w dniu 5 września o godz. 18 w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu. Podziwiać będziemy prace Ludwika Zamczyńskiego, Juliana Leńca, Zdzisława Jakubowskiego i Zbigniewa Tomanka. Wystawa będzie czynna do końca września.

Ludwik Zamczyński, jeden z pierwszych artystów w powojennym Elblągu, który już w 1947 wystawił swoje 22 prace, o tematyce leśnej z okolic Elbląga, a w roku 1948-11 prac przedstawiających zrujnowany Elbląg. Absolwent Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie. Rodzimy pejzaż malowany z dużą wrażliwością na kolor i światło świadczy o profesjonaliźmie autora. Gruby splot użytego przez malarza płótna nadaje obrazowi charakterystyczną fakturę, upodobniająca go do tkaniny. Zmarł w 1966 r. w Warszawie.
      
       Zdzisław Jakubowski
ur. w 1922 r. w Brzezinach. Kształcił się w Liceum Państwowej Szkoły Przemysłu Artystycznego w Łodzi a następnie w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. J. Studnickiego. Do Elbląga przyjechał w 1954 r. by podjąć prowadzenie ogniska plastycznego. Uprawiał rysunek, malarstwo pejzażowe, sztalugowe i ścienne. Z ogromnym uwrażliwieniem na kolor i z subtelnym zróżnicowaniem tonów, tworzył kompozycje o charakterze aluzyjno-abstrakcyjnym. Zmarł w Elblągu w 1990 r.
      
       Julian Leniec
ur. we Lwowie w 1909 r. przybył do Elbląga w 1945 r. Miał za sobą lwowską Szkołę Zdobnictwa Artystycznego a następnie Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował rzeźbę pod okiem Xawerego Dunikowskiego. Współczesne miasto zdobi wiele rzeźb jego autorstwa. Mniej znany jest fakt, iż walczył o zachowanie i odbudowę wielu zabytkowych obiektów w Elblągu. Jego działania przyczyniły się do powstania w 1954 r. Muzeum Elbląskiego. Był nauczycielem rysunku technicznego w Zamechowskiej Zasadniczej Szkole Zawodowej. Zmarł w Elblągu 30 października 2000 r.
      
       Zbigniew Tomanek
urodził się w 1912 r. w miejscowości Korczyna w województwie lwowskim. Z gimnazjum w Krasnymstawie przeniósł się do Krakowa, by kontynuować naukę w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego. Po pierwszym roku przeniósł się do prywatnej szkoły sztuk pięknych prowadzonej przez Józefa Mehoffera. Ze względu na zmianę programu nauczania, przeszedł do szkoły krakowskiej Alfreda Terleckiego o orientacjach realistycznych, którym wierność zachował do końca. Przez wiele lat związany był z Elblągiem, gdzie mieszkał i prowadził działalność. Pracował jako nauczyciel rysunków, scenograf, organizator wystaw artystycznych. Ze względu na konflikt z miejscowymi władzami i nie uznawaniem przez władze okręgu gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków jego przedwojennego wykształcenia, nie został uznany jako artysta profesjonalny. Brak formalnego świadectwa i przynależności związkowej, równoznaczny pozbawiał go prawa uczestnictwa w życiu artystycznym Elbląga. Od połowy lat sześćdziesiątych pozostawał prawie nieobecny w życiu środowiska i przez wiele lat nie uczestniczył w wystawach, choć nie rezygnował z malowania. Zmarł w 2001 r.
      
Klaster Biznesu Kultury BizArt
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama