UWAGA!

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (wybrany wątek)
 • No i proszę, Wikingowie już ponad tysiąc lat temu wiedzieli, że higiena jest podstawą zdrowia (może dlatego, że to nie byli chrześcijanie). Katolicki zaś lud nadwiślański, zwłaszcza odkąd wymazał ze zbiorowej pamięci i społecznej uwagi nasze odwieczne Święto Kupały, to już w ogóle o regularnych ablucjach zapomniał i dziś to np. latem strach wsiąść z takimi do publicznej komunikacji:) Hashtagi: #MyjcieSiePolaczyny, #NieZnacieDniaAniGodziny!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  7
  Wielki Łaziebnik(2021-03-28)
 • @Wielki Łaziebnik - Odstaw to co bierzesz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  2
  Leopold(2021-03-28)
 • @Wielki Łaziebnik - Muzułmanie, których nazywamy brudasami i ciapatymi, dokładnie myją się 5 razy dziennie, bo religia zabrania im brania udziału w modlitwach będąc brudnymi. Ale, jak zauważyłeś, mycie się w obu przypadkach zostało NARZUCONE przez religię wprost. Biblia co prawda nie mówi wprost, że masz się myć, ale mówi, że masz się nienagannie prowadzić.
 • i robia sobie obrzezanie niby ze wzgledow higienicznych a poprostu nie musza tak czesto myc pały na pustyni bo o wode trudno i im sie ogor nie kisi
 • Jest to poniekąd prawda z tymi religijnymi nakazami, które we wczesnym średniowieczu, kiedy to powstawał islam, może i miały jakiś swój społeczno-zdrowotny sens. Dziś, w erze informacji i nauki wiemy na pewno, że ten higieniczny przekaz był i jest jak najbardziej właściwy, ale co do tego "nienagannego prowadzenia"się chrześcijan różnych wyznań, to miałbym jednak sporo wątpliwości:)"Bierzesz kąpiel? Uważaj! To może być przyczyną wielu groźnych chorób oraz śmierci i kalectwa! Mycie osłabia, wywołuje migreny, psuje wzrok, powoduje lumbago, zabija płód w łonie matki albo przeciwnie - może być powodem przypadkowej ciąży. Tak przynajmniej uważano w średniowieczu. Potrzeba było kilkuset lat trwania w brudzie i smrodzie, żebyśmy w XIX w. zmienili zdanie, i to tak radykalnie, że dla budowy sieci wodno-kanalizacyjnej byliśmy gotowi podnieść o kilka metrów całe miasto budynek po budynku. I zrobiliśmy to. (. .. ) Hashtagi: #CzesteMycieSkracaZycie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  3
  Wielki Łaziebnik(2021-03-28)
 • @Wielki Łaziebnik - Jedna rzecz, która jest smutna - mycie się musiało być narzucone przez religię, żeby człowiek się nie wykręcał. A jak widzisz, wymyślał różne bzdury, aby się wymigać z powodu lenistwa. Choć myślę, że na północy Europy był mniej lub bardziej usprawiedliwiony z powodu problemów z dostępem do ciepłej wody i ogrzewaniem domów.
 • @Wielki Łaziebnik - Wielki Łaziebnik :)jak tam? Mops zasilek juz wyplacil?
Reklama