UWAGA!

Morskie opowieści…

Elbląg, Morskie opowieści…

Młodzieżowy Dom Kultury zaprasza na rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Od morza jesteśmy” połączone z otwarciem wystawy prac laureatów z Polski, Rosji oraz Litwy. Podsumowanie i wernisaż odbędą się w sobotę 17 maja.

Wręczenie nagród i dyplomów rozpocznie się o godz. 11 w Bibliotece Elbląskiej. Laureaci konkursu po raz pierwszy otrzymają statuetki zaprojektowane przez Piotra Romanowskiego prowadzącego sekcję plastyczną w MDK.
     Otwarcie wystawy „Od morza jesteśmy” odbędzie się o godz. 13 w Muzeum Archeologiczno - Historycznym. Prace laureatów tegorocznego konkursu będzie można oglądać w elbląskim muzeum do końca czerwca.
     
     Kilka słów o historii konkursu „Od morza jesteśmy”
     Konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży szkolnej z Polski północnej zainicjowała i zorganizowała w 1983 roku Wiktoria Paduch. Ideą, która zrodziła ten pomysł, było nawiązanie przyjaźni dzieci, młodzieży i nauczycieli kochających sztukę. Tak pojęta idea zaowocowała twórczością młodych uczestników. Wystawy najpiękniejszych prac konkursu zapoczątkowano w Muzeum Zamkowym w Malborku.
     W 1991 roku realizację konkursu przeniesiono do Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu. Nawiązano współpracę z Sekretariatem Stowarzyszenia Gmin RP Euroregionu Bałtyk w Elblągu i przy współudziale Dyrektora Sekretariatu i Zarządu Stowarzyszenia zasięg konkursu rozszerzono na obszar basenu Morza Bałtyckiego. Konkurs zyskał rangę międzynarodową i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.
     Wystawy pokonkursowe organizowane są w Galerii „Ratusz” Urzędu Miasta Gdyni, w Młodzieżowym Domu Kultury w Słupsku, w Pałacu Młodzieży w Olsztynie, w Małej Galerii MDK Urzędu Miasta w Elblągu, w placówkach wypoczynku letniego dzieci i młodzieży na Mierzei Wiślanej oraz na obszarze Euroregionu Bałtyk. Wystawy cieszą się dużym zainteresowaniem, a Wystawę Główną w elbląskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym zwiedzają wycieczki krajowe i zagraniczne.
     Trwałymi dokumentami konkursu są wydawane w trakcie każdej edycji katalogi zawierające wszystkie zakwalifikowane na wystawę prace, komplety pocztówek oraz kalendarz, w którym prezentowane są prace na najwyższym poziomie artystycznym.
     Kontynuacja konkursu jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu sympatyków konkursu - organizacji samorządowych, firm i instytucji publicznych. Honorowy patronat nad konkursem sprawuje prezydent Elbląga Henryk Słonina. Urząd Miasta partycypuje w kosztach organizacji poprzez wydziały: Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, Kultury i Sportu, Edukacji.
      W tym roku po raz pierwszy partnerem konkursu została grupa Lotos S.A. z siedzibą w Gdańsku. Realizację tegorocznej edycji wspomagają również: Sekretariat Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk w Elblągu, Elbląskie Centrum Edukacji Ekologicznej, Alstom Power oraz Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu.
OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama