UWAGA!

Na scenie teatru 42. DFKU

2008-05-12
Aktualizowany 2008-05-17 09:15

W sobotę i niedziele (17 i 18 maja) w Teatrze im. Aleksandra Sewruka odbędzie się 42. Dziecięcy Festiwal Kultury Ukraińskiej. Jego gośćmi będą Dziecięcy Zespół Tańca „Soneczko” z Tarnopola oraz soliści Teatru Dramatycznego i Filharmonii z Tarnopola.

- Festiwal jest imprezą o wieloletniej tradycji, cieszącą się ogromną popularnością w środowisku ukraińskim - informuje Irena Budzyńska, przewodnicząca Zarządu Oddziału Związku Ukraińców w Polsce. - Odgrywa wielką rolę w procesie wychowania dzieci i przekazywania im tradycji i języka swoich ojców. Daje też możliwość prezentowania przez dzieci swoich umiejętności i wiedzy zdobytej na lekcjach języka ukraińskiego, poznawania rówieśników oraz integrowania środowiska ukraińskiego w ogóle. Nasz Festiwal wpisał się w cykl imprez kulturalno-oświatowych Elbląga, jednocześnie wzbogacając jego panoramę kulturalną.
     Uczestnikami festiwalu są dzieci ukraińskie uczące się języka ukraińskiego w punktach nauczania w szkołach podstawowych i gimnazjach województwa warmińsko-mazurskiego oraz zespoły dziecię działające przy Związku Ukraińców w Polsce lub innych organizacjach mniejszości ukraińskiej.
     W ramach przygotowań do festiwalu organizowane są spotkania i szkolenia dla nauczycieli i instruktorów zespołów dziecięcych, mające służyć podnoszeniu poziomu wykonania prezentowanego programu.
     W 42. edycji Festiwalu weźmie udział ok. 280 wykonawców w kategoriach: deklamacja, śpiew, gra na instrumentach, taniec, inscenizacja bajek. Odbędą się też trzy koncerty. Publiczność koncertów to elblążanie oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości.
     Organizatorami festiwalu są Związek Ukraińców w Polsce Zarząd Oddziału w Elblągu i Teatr im. Aleksandra Sewruka.
     
     Program festiwalu:
     
     Sobota, 17 maja
     godz. 10 - koncert 42. DFKU
     godz. 16 - koncert plenerowy w „Nowej Holandii”, gość festiwalu Dziecięcy Zespół Tańca „Soneczko” z Tarnopola na Ukrainie
     
     Niedziela, 18 maja
     godz. 10 - koncert galowy 42. DFKU, goście festiwalu: Tarnopolski Akademicki Teatr Dramatyczny im. Tarasa Szewczenki, „Nasza Ukraina”, Dziecięcy Zespół Tańca „Soneczko” z Tarnopola.
     
     Patronat honorowy nad imprezą objął poseł na Sejm RP Miron Sycz. Festiwal zorganizowano przy pomocy finansowej Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Prezydenta Miasta Elbląga.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama