UWAGA!

Na starówce zabrzmiała muzyka... dawna

 
Elbląg, Grali i tańczyli, czyli „Incantare” z Lęborka w Hotelu Elbląg
Grali i tańczyli, czyli „Incantare” z Lęborka w Hotelu Elbląg (fot. WS)

W Elblągu trwają 19. Dni Muzyki Dawnej - festiwal, podczas którego Stare Miasto wypełnia się dźwiękami średniowiecza, renesansu i baroku. Dziś muzyka rozbrzmiewała m.in. przy Bramie Targowej, w hotelu, a także w ... tramwaju. Jutro będzie podobnie, a wieczorem "stare" dźwięki popłyną w Ratuszu Staromiejskim.

Pogoda nie sprzyjała dzisiejszym imprezom plenerowym. Z deszczem mierzyli się także młodzi muzycy z Elbląga, Malborka, Lęborka grający na dawnych instrumentach. Zaczęli przy Ratuszu Staromiejskim - między schodami, po których - z jednej strony, wchodzili i wychodzili nowożeńcy, z drugiej zaś po przeciwdeszczowe płaszcze zmierzali uczestnicy mistrzostw świata w piłce siatkowej na siedząco. Szczególnie dziś miejsce dość kłopotliwe.
       - Na pogodę nie mamy wpływu, będziemy grać przy Bramie Targowej, w zabytkowym tramwaju i w hotelu Elbląg - zapowiadała Teresa Wojcinowicz, prezes Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego.
       Dziś zagrały zespoły pracujące pod okiem Marcina Skotnikiego: "Parmezan” z MDK w Elblągu i „Pomezania” z Centrum Kultury i Edukacji w Malborku.
       W hotelu przy Starym Rynku zaprezentował się Zespół Muzyki i Tańca Dawnego „Incantare” z Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku.

  Elbląg, Początek przed Ratuszem Staromiejskim
Początek przed Ratuszem Staromiejskim (fot. WS)


       - To ciekawa propozycja w stylu komedii dell'arte - zachęcała Teresa Wojcinowicz.
       Jutro również zabrzmią dźwięki wygrywane na lutniach, fletach i giternach. W godz. 11– 13 w przestrzeni Starego Miasta wystąpią ponownie zespoły „Parmezan” i „Pomezania” oraz Zespół Muzyki Dawnej „Piccolo” z Pałacu Młodzieży im. Obrońców Poczty Gdańskiej w Gdańsku.
       XIX Elbląskie Dni Muzyki Dawnej zakończy tradycyjnie Koncert Galowy, zatytułowany „Muzyczne temperamenty - sangwinik i melancholik” z udziałem warszawskiego zespołu „Le Passioni dell’Anima”. Koncert rozpocznie się o godz. 18 w Ratuszu Staromiejskim. Wstęp wolny.
      


      
       Patronem medialnym Elbląskich Dni Muzyki Dawnej jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Jeśli to co w tej chwili rozbrzmiewa na starówce to dźwięki średniowiecza, renesansu i baroku, to chyba muszę się douczyć. Rozumiem, że są osoby, którym to się podoba. Jakieś 20 osób nawet się zebrało, ale to sztuczne nagłośnienie chyba nie jest konieczne. Dwadzieścia osób słucha, a w kamienicach na całej starówce ludzie zatykają uszy. Miło by było gdyby choć JEDEN raz ktoś pomyślał o mieszkańcach Starówki. Chyba nie spodziewano się większej widowni, można by było ulżyć trochę ludziom jeśli jest taka możliwość, a tutaj niewątpliwie przesadzono z głośnością.
  • wypada dostrzec różnicę między muzyką dawną (do 13.00) a Warszawską Kapelą Podwórkową (Kapelą Czerniakowską) (po 13.00). Słuch nie dopisuje, pamięć zawodzi a i wzrok nie ten. Koncerty uliczne moją to do siebie, że widownia nie jest stała a zmienia się i tych osób było raz 20 a raz 50 (i to nie tych samych). No cóż proponuje wprowadzić na elbląskiej starówce całodobową ciszę nocną
Reklama