UWAGA!

Najpierw wirtualnie, potem realnie

 
Elbląg, Najpierw wirtualnie, potem realnie

Sezon urlopowy właśnie się rozpoczął, a na stronie Regionalnej Pracowni Digitalizacji pojawiają się kolejne cyfrowe obiekty. To dobra okazja, żeby najpierw obejrzeć wirtualne eksponaty, a później wybrać się do lokalnych i regionalnych muzeów by zobaczyć oryginały.

Na stronie zamieszczony został kolejny eksponat zdigitalizowany w ramach cyklu: STARocie? Skarby z prywatnych kolekcji. Dzban cechu murarzy na co dzień można oglądać w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Jest on własnością Dariusza Brzozowskiego, którego kolekcjonerska pasja trwa już od kilkudziesięciu lat. Część jego bogatych zbiorów prezentowana jest obecnie właśnie w Muzeum we Fromborku na wystawie „Rzemiosło artystyczne dawnych Prus”. Z tej wystawy pochodzi też cynowy dzban cechu murarzy - można zobaczyć go tu.
       - To już trzeci kolekcjoner i trzeci przedmiot, który prezentujemy w ramach cyklu STARocie? Skarby z prywatnych kolekcji. Scyfryzowane obiekty raz w miesiącu zamieszczamy na naszej stronie – mówi Urszula Jatkowska z Regionalnej Pracowni Digitalizacji. - W przygotowaniu są już kolejne, tym razem szukaliśmy ich na Żuławach...
       Jednocześnie w Pracowni trwa obrabianie skanów pozyskanych w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Scyfryzowane eksponaty prezentują różnorodne epoki i użyteczności, dając możliwość jeszcze lepszego zapoznania się ze zbiorami elbląskiego Muzeum i obejrzenia ich z naprawdę bliska. Pierwszym z około 50 obiektów był wisior z niedźwiedziego pazura oprawiony w brąz, kolejnym terra sigillata, talerz fajansowy z pierścieniem i motywem szachownicy, szkatułka, nożyk żelazny i przęślik. Co tydzień na stronie pojawia się kolejny przedmiot.
       Wszystkie je można zobaczyć pod tym linkiem.
       Cyfrowewm.pl to adres, pod którym można znaleźć zdigitalizowane obiekty z wielu regionalnych muzeów, a już wkrótce Pracownia podejmie współpracę z kolejnymi instytucjami, by jeszcze szerzej pokazywać dziedzictwo kulturowe województwa warmińsko-mazurskiego.
       - Cieszy nas, że pojawia się możliwość współpracy z kolejnymi muzeami, także tymi mniejszymi – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt, kierownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji. - Mamy nadzieję, że obejrzenie wirtualnych zabytków zachęci do odwiedzenia regionalnych muzeów w celu sprawdzenia, jak wyglądają oryginały oraz zobaczenia całych wystaw, których są częścią.
       Regionalna Pracownia Digitalizacji powstała, by digitalizować i udostępniać dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur w sieci. Pracownia, jako pierwsza w regionie, archiwizuje eksponaty w technice 3D. W internecie, prócz np. form przestrzennych, można również oglądać ponad sto kapliczek, a także eksponaty z muzeów Warmii i Mazur oraz Żuław. Efekty jej pracy dostępne są na stronie.
      
Edyta Bugowska, CSE "Światowid"
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama