UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Naukowcy o historii Elbląga i Kaliningradu

2008-10-07
Aktualizowany 2008-10-08 21:37

Biblioteka Elbląska zaprasza na dwudniową (9-10 października) międzynarodową konferencję pn. „Elbląg i obwód kaliningradzki w powojennej historiografii polskiej i rosyjskiej", która odbędzie się w kamieniczkach Urzędu Miejskiego. Wstęp wolny.

Konferencja jest efektem podpisanej wiosną umowy o współpracy pomiędzy Biblioteką Elbląską a Rosyjskim Państwowym Uniwersytetem im. I. Kanta w Kaliningradzie. Będzie to pierwsze takie spotkanie historyków polskich i rosyjskich. Podczas konferencji referaty wygłoszą pracownicy naukowi uczelni polskich, jak i rosyjskich. Ze strony polskiej będą reprezentowane: Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademia Pomorska w Słupsku, Ośrodek Badań Naukowych im W. Kętrzyńskiego w Olsztynie, a ze strony rosyjskiej Państwowy Rosyjski Uniwersytet im. I. Kanta w Kaliningradzie. Redaktorami naukowymi konferencji są prof. Andrzej Groth i prof. Władimir Iwanowicz Galcow. Celem konferencji jest wymiana doświadczeń w pracach badawczych nad historiografią Elbląga oraz obwodu kaliningradzkiego.
     Bezpłatne wejściówki na konferencję można odbierać w Dziale Badań Regionalnych i Miast Polskich im. S. Gierszewskiego ul. św. Ducha 3-7 w godz. 8 - 16. Szczegółowe informacje pod numerem tel. 055 611-31-71. Liczba miejsc ograniczona.
     
     Program konferencji
     9 października (czwartek)
     godz. 11 - Otwarcie konferencji - Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej
     godz.11.05 - Wystąpienie prezydenta Elbląga Henryka Słoniny
     godz. 11.10 - Słowo wstępne - prof. Andrzej Groth (Akademia Pomorska, Słupsk, Biblioteka Elbląska)
     godz. 11.15 - dr Jerzy Kiełbik - Kaliningrad (Królewiec) w polskiej literaturze naukowej (Ośrodek Badań Naukowych, Olsztyn)
     godz. 11.40 - prof. dr hab. Wiesław Długokęcki - Elbląg średniowieczny w polskiej literaturze naukowej (Uniwersytet Gdański, Biblioteka Elbląska)
     godz.12.10 - prof. Gienadij Wiktorowicz Kretinin - Rosyjska historiografia dziejów Prus Wschodnich XVII i XVIII w. (Rosyjski Państwowy Uniwersytet im I. Kanta, Kaliningrad)
     godz. 12.35 - prof. dr hab. Józef Włodarski - Okres nowożytny w dziejach Elbląga w historiografii polskiej (Uniwersytet Gdański)
     godz. 13 - doc. Aleksiej Aleksandrowicz Kuzniecow - Ochrona historycznej (zabytkowej) substancji architektonicznej w pracach historyków kaliningradzkich (Rosyjski Państwowy Uniwersytet im I. Kanta, Kaliningrad)
     godz.13.25 - 13.40 przerwa
     godz.13.40 - dr Elżbieta Paprocka - Źródła do historii nowożytnej Elbląga w dawnym archiwum królewieckim i do historii Królewca w zasobach Archiwum Państwowego w Gdańsku, Biblioteki Gdańskiej PAN - postulaty badawcze (Biblioteka Elbląska)
     godz. 14.05 - dr Jerzy Chrzanowski - Elbląg w XIX wieku w historiografii (Ośrodek Badań Naukowych, Olsztyn)
     godz.14.30 - doc. Marina Aleksandrowa Klemieszewa - Historia kultury Kaliningradu w rosyjskiej historiografii (Rosyjski Państwowy Uniwersytet im I. Kanta, Kaliningrad)
     
     10 października (piątek)
     godz. 9.30 - prof. Władimir Iwanowicz Galcow - Podstawowe etapy i problemy procesu nauczania w Rosji historii Königsberga i Obwodu Kaliningradzkiego (Rosyjski Państwowy Uniwersytet im I. Kanta, Kaliningrad)
     godz.10 - prof. dr hab. Marian Mroczko - Elbląg XX wieku (do 1945r.) w polskiej i niemieckiej literaturze historycznej. (Akademia Pomorska, Słupsk)
     godz. 10.30 - dr hab. Mirosław Golon - Elbląg po 1945 r. w literaturze naukowej (Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń)
     godz. 11 - prof. Wiktor Siergiejew Władymirowicz - Historia Obwodu Kaliningradzkiego we współczesnej rosyjskiej historiografii (Rosyjski Państwowy Uniwersytet im I. Kanta, Kaliningrad)
     godz. 11.30 - mgr Arkadiusz Wełniak - Problematyka przesiedleń ludności z Elbląga i regionu po 1945 r. w literaturze naukowej (Archiwum Państwowe, Elbląg)
     godz. 12 – 12.20 - przerwa
     godz.12.20 - doc. Witalij Nikołajewicz Masłow - Problemy zasiedlenia Obwodu Kaliningradzkiego w rosyjskich badaniach historycznych i w opublikowanych dokumentach (Rosyjski Państwowy Uniwersytet im I. Kanta, Kaliningrad)
     godz.13.10 - prof. Jurij Władymirowicz Kostiaszow - Rosyjska historiografia o roli Königsberga w stosunkach rosyjsko-niemieckich (Rosyjski Państwowy Uniwersytet im I. Kanta, Kaliningrad)
     godz.13.40 - mgr Grażyna Nawrolska - Archeologia elbląska w literaturze naukowej (Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Elbląg)
     godz. 14.10 - Dyskusja i podsumowanie obrad prof. Andrzej Groth.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama