UWAGA!

Nie wybrali dyrektora Galerii El

 Elbląg, Galeria El,
Galeria El, fot. Michał Skroboszewski

Z dwóch osób starających się o fotel dyrektora Centrum Sztuki Galeria EL, jedną komisja zakwalifikowała do drugiego etapu konkursu. Jednak po zapoznaniu się z jej koncepcją zarządzania tą instytucją nie rekomenduje jej do objęcia tego stanowiska.

Kadencja dotychczasowej dyrektor Centrum Sztuki Galeria EL kończy się już w październiku. Adrianna Ronżewska - Kotyńska kieruje placówką od 2018 r. Prezydent Witold Wróblewski chciał powołać dotychczasowa dyrektor na kolejną, tym razem na pięcioletnią kadencję, ale na to nie wyraziło zgody ministerstwo. Ogłoszono konkurs, a aplikować na stanowisko można było do 20 sierpnia. Wpłynęły na konkurs dwie kandydatury: Emilii Orzechowskiej i Jarosława Baucia.

- Oferta złożona przez pana Jarosława Baucia nie spełniła wymogów formalnych i nie została dopuszczona do dalszego postępowania konkursowego. Do drugiego etapu przeszła Emilia Orzechowska. Komisja oceniła kandydatkę na podstawie prezentacji ustnej jej własnej koncepcji zarządzania instytucją oraz odpowiedzi na pytania zadawane przez członków komisji – czytamy w informacji zamieszczonej na stronie Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Za kandydaturą Emilii Orzechowskiej głosowało czterech członków komisji, jeden był przeciwny, cztery osoby wstrzymały się od oddania głosu. - Komisja konkursowa nie zarekomendowała kandydatury pani Emilii Orzechowskiej na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Galeria El - czytamy w protokole sporządzonym po przeprowadzeniu konkursu.

Członkami komisji konkursowej byli: wiceprezydent Janusz Nowak, dyrektor departamentu kultury i promocji Adam Jocz, radna Małgorzata Adamowicz, Agnieszka Topolska, Marcel Skierski, prezes Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego Teresa Wojcinowicz, Bartłomiej Błażejowski, Milena Barańska, Wiktor Piskorz.

- W tej sytuacji procedura jest następująca: prezydent może wyznaczyć na rok osobę pełniącą obowiązki dyrektora Galerii El i w tym czasie przeprowadzić ponownie procedurę konkursową – mówi Joanna Urbaniak, rzeczniczka prasowa prezydenta Elbląga.

Kto będzie p.o. dyrektora Galerii EL po zakończeniu kadencji Adrianny Ronżewskiej-Kotyńskiej? Tego jeszcze nie wiadomo.

daw

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Jak ja uwielbiam nasze konkursy i naszych ekspertów-:)sam profesjonalizm i doswiadczenie w zakresie kultury i sztuki -:), do cyrku idealne
 • czyli nowe wpłatmaty KWW Wróblewskiego będą się licytować co roku kto wpłaci więcej na kampanię i na tej podstawie będą co roku mianowane jako po. dyrekotora, sprytnie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  5
  Upadły Harley(2021-09-21)
 • Jak to dobrze ze ministerstwo nie wyraziło zgody. Zeby w każdym pseudokonkursie KWW musiało pytac odpowiednie ministerstwo o opinie to w tym mieście byloby zdrowiej.
 • a mogli wybrać Suskiego. ..
 • Władze miasta powinny ogłosić konkurs: ile osób w ciągu roku odwiedziło galerie el z własnej nieprzymuszonej woli (tj nie jako wycieczki szkolne)? a)0 b)1 c)2
 • Kto to jest Agnieszka Topolska, Marcel Skierski, ,Bartłomiej Błażejowski, Milena Barańska, Wiktor Piskorz. , czyli wiekszość członków komisji konkursowej ? Jakie mają przygotowanie merytoryczne, by decydowac o obsadzie tego stanowiska ? Kim są osoby kandydujące szczególnie pani Emilii Orzechowska. Mieszkam w Elblągu od 50 lat i żadne z powyzszych nazwisk mówi mi nic.
 • Komentują wybitni znawcy kultury i sztuki. Prawie tak samo to wygląda jak w słynnej ripoście Leszka z serialu telewizyjnego "Daleko od szosy": "jak się ma przed sobą taką sztukę (w formie konkretnej osoby)to trudno zachować kulturę". Cóż kierować placówką kulturalną o takim znaczeniu i prestiżu to jest dopiero sztuka. A te teksty o ustawionych konkursach to już maesteria. A to, że mało osób odwiedza Galerię El to właśnie dowód na to, że nasi mieszkańcy, a w ogóle rodacy, mają mgliste pojęcie o sprawach kultury i sztuki. Osobiście mając wybór zostać szefem tego typu instytucji kultury, albo zakładu pogrzebowego wybrałbym tą drugą możliwość.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  19
  Andy W. Nowox.(2021-09-21)
 • W komisji sami znawcy od kultury. .. Brakuje tylko najlepszego direktora w Elblągu do tej "śmietanki"Czyżyka. Dla niektórych Sztuka to również taniec, a on się zna jak mało kto XD.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  3
  Tralala(2021-09-21)
 • Ale piękna ta galeria. Powodzenia Galerio!
 • Co do poącztki to racja to są nonejmy natomiast kandydatka: kuratorka, producentka i animatorka kultury. Ukończyła studia filmoznawcze w Instytucie Sztuk Audiowizualnych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Studium Animatorów Kultury w Gdańsku ze specjalizacją filmową oraz krytykę artystyczną na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Założycielka Stowarzyszenia A KuKu Sztuka, w którym do 2017 roku realizowała autorskie i interdyscyplinarne projekty artystyczne, m. in. Parkowanie (2007-2016)oraz Festiwal ARTLOOP (2011-2017). W swojej niezależnej praktyce kuratorskiej często odnosi się do historii miejsc lub osób. Lubi nieoczywiste lokalizacje i projekty site-specific. Czyli ktoś kto wiedzą i doświadczenie przewyższa tę całą KOMISJĘ.
 • @Tralala - Amen
 • @Tralala - Fajnie ze gdańszczanie wchodzą na elblaska stronę i sami komentują i do tego robia sobie laurki. Szkoda tylko ze nie znają ustawy, ktora precyzuje kto w komisji zasiadać musi. A uwaga co do "nonejmow"jest obraźliwa. Wystarczy guglowac.
Reklama