UWAGA!

Nie żyje Wiesława Rynkiewicz-Domino...

 Elbląg, Wiesława Rynkiewicz-Domino
Wiesława Rynkiewicz-Domino (fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Była kustoszem ds. rzemiosła i sztuki w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Skarbnicą wiedzy m.in. na temat zwyczajów dawnych mieszkańców Elbląga i okolic, autorką wielu publikacji o historii miasta. Nie żyje Wiesława Rynkiewicz-Domino... Miała 62 lata...

- Moim osobistym konikiem jest architektura. Dlatego też zachwycam się kawałkiem cegły, bo jest ona dla mnie źródłem wielu informacji na temat materiału budowlanego, na temat samych budowlanych obiektów architektonicznych. Przeżywam te obiekty emocjonalnie, choć trzeba przyznać, że są niezmiernie trudne do eksponowania – mówiła Wiesława Rynkiewicz-Domino w wywiadzie dla portEl.pl, który przeprowadziliśmy kilka lat temu. - Po zakończeniu remontu budynku gimnazjum w planach jest stworzenie lapidarium w oparciu o te obiekty. Mam nadzieję, że uda mi się stworzyć taką ekspozycję, która pokaże odbiorcy, że cegła też jest informatorem. Dla przeciętnego odbiorcy te skrawki materialnej historii są mało czytelne, czemu nie należy się dziwić. Mało atrakcyjne dla widza są także niektóre obiekty pozyskane w trakcie badań archeologicznych takie jak kawałki ceramiki czy szkieł. Dla archeologów stanowią one jednak cenne źródło informacji.

Szczególnie bliski był dla niej okres średniowiecza i nowożytny. - Niektóre obiekty zmuszają do pracy detektywa. I to mnie zawsze pasjonowało. Czasami obiekt całkiem niepozorny jest bogaty swoją własną historią – przyznawała.

Wiesława Rynkiewicz-Domina była historykiem sztuki, wieloletnim pracownikiem Muzeum Archeologiczno-Historycznego. badaczką historii Elbląga, autorką wielu publikacji na temat dziejów naszego miasta. Spod jej ręki wyszły także książki, m.in. „Garść cegieł i kamieni : przyczynki do historii zamku krzyżackiego i ratusza Starego Miasta w Elblągu”, o historii browaru w Elblągu (wspólnie z Tomaszem Glinieckim), „Ratusz Staromiejski w Elblągu” (wspólnie z Mirosławem Marcinkowskim)” czy albumu będącego kilkanaście lat temu wydawniczym hitem w mieście „Elbląg i elblążanie w fotografii własnej. Lata 40. i 50.” (wspólnie z Krystyną Laskowską).

portEl.pl wielokrotnie korzystał przy swoich publikacjach z Jej niesamowitej wiedzy na temat dziejów Elbląga, życia dawnych mieszkańców i ich zwyczajów...

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nie da się opisać w kilku słowach zasług Pani Wiesi dla Elbląga. Całe swoje życie w pełni poświęciła dla naszego miasta. Zawsze charakteryzowała się wielką kulturą, życzliwością ale i ogromną wiedzą - za to wszystko bardzo dziękujemy. Mam nadzieję że będzie Pani kibicować wszelkim inicjatywom na rzecz Elbląga już z tego drugiego (lepszego)świata. Kłaniam się nisko i dziękuję za owocną współpracę. .. najszersze wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich. ..
 • Ile lat miala ta Pani? zazwyczaj sie podaje taka informacje
 • O mój Boże. .. Co się stało? Tak nagle i w tak młodym wieku? - Świętej Pamięci ksiądz infułat Mieczysław Józefczyk, który był pod wielkim wrażeniem wiedzy p. Wiesi Rynkiewicz - Domino, zawsze mówił, że "wielu profesorów zazdrości jej tego magistra". Do annałów historii Elbląga przeszła wigilijna relacja p. Wiesi spod ołtarza z kościoła Trzech Króli w Katedrze Elbląskiej. Ona tak pięknie i soczyście opowiadała o tym ołtarzu, że słuchacze byli zdziwieni, że już minęły 2 godziny. .Jej opowieści o elbląskich zabytkach nie miały sobie równych. Jeszcze kilka dni temu dzwoniliśmy do p. Wiesi w sprawie kartuszy trumiennych rodu von der Groeben i von Bodeck/Bodecker. Odebrała telefon i słabym głosem powiedziała, że jest w szpitalu, że źle się czuje. Ale odpowiedziała na postawione pytania. To wielka strata dla elbląskiej kultury, historii i animacji życia kulturalno - historycznego - zobaczywszy przede wszystkim kawiarenki "Clio". A przecież p. Wiesia żyła b. skromnie i była nad wyraz skromną osobą i nie wymagała od życia wiele. - Wielkie współczucie dla p. dr Jerzego Domino. - Kochana Wiesiu - spoczywaj w pokoju. R. I. P.
 • Szkoda, że mądrzy, wykształceni, o olbrzymiej kulturze i do tego młodzi ludzie muszą odchodzić, szkoda, olbrzymia szkoda. Łączę się w smutku z rodziną Zmarłej. ..
 • Wyrazy współczucia wszystkim Jej Najbliższym, ,to ogromna strata dla miłośników historii i naszego miasta i okolicy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27
  0
  Karol50(2021-06-09)
 • proponujem nazwać tramwaj lub autobus ku pamięci
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  2
  RADNI DO DZIEŁA(2021-06-09)
 • Ogromna strata!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  0
  chenqu(2021-06-09)
 • Wiesiu spoczywaj w spokoju. Dziękuję za to co było, wiedzę, MĄDROŚĆ, kulturę i te wspaniałe prelekcje o Elblągu. Zostaniesz w mojej pamięci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  0
  Lalek(2021-06-09)
 • Pani Wiesława była bardzo wyjątkową osobą. Niezastąpiona. R. I. P.
 • Od szkoły podstawowej nasze życiowe ścieżki wielokrotnie się zbiegały. Niezwykła postać, całkowicie oddana elbląskiej historii. Podziwiałam Jej wiedzę i ciągle namawiałam do pisania, bojąc się, że Jej niezwykła wiedza przepadnie. I stało się. Za szybko, zdecydowanie. Niepowetowana strata dla elbląskiej kultury, wielki smutek dla rodziny i przyjaciół. Spoczywaj Wiesiu w pokoju. Nie zapomnimy o Tobie i Twoich najbliższych. Dominiku, Jeremiaszu, Maurycy i Igorze - przyjmijcie wyrazy współczucia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  1
  Maryśka(2021-06-09)
 • Ciepła, sympatyczna, ciekawa ludzi osoba. I z ogromnym poczuciem humoru. Pani Wiesiu, będzie Pani brakować.
 • RIP [']. .. ostatnio sporo ludzi żegna się z tym światem. .. .zastanawia mnie, czy ma to coś wspólnego z nadmiernym zaufaniem do przeprowadzanej aktualnie medialnej akcji?. ..
Reklama