UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Noc muzeów także w Galerii EL

2008-05-13
Aktualizowany 2008-05-17 09:00
Elbląg, Noc muzeów także w Galerii EL

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza po raz pierwszy na Noc Muzeów - akcję, która ma już swoją 11. europejską edycję (Long Night of Museums). Galeria EL zaprasza 17 maja od godz. 19 na wstawy, kiermasz książek i wydawnictw oraz koncert grupy Sorbet.

Wystawy to trwające od końca marca „Inteligibilne Procesy” i „Otwarta Książka” oraz unikalna, do obejrzenia tylko w tym dniu wystawa multimedialna pt. „Symulakry - Płeć” Agnieszki i Sebastiana Migdałków
     Od godz. 19 do 21 w hallu Galerii EL odbędzie się kiermasz książek i wydawnictw galeryjnych. Wszystkie wydawnictwa będą dostępne za połowę swej ceny.
     Natomiast o godz. 1 w nocy, po pokazie fajerwerków na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego, Galeria EL zaprasza na koncert grupy Sorbet. Muzycy zapowiadają tego dnia niespodziankę.
     Wstęp wolny.
     
     Symulakry - Płeć”
     Jest to pierwszy wspólny - Agnieszki i Sebastiana Migdałek projekt artystyczny nawiązujący do teorii symulakrów Jeana Baudrillarda. Według filozofa symulakry „symulują” nierealną rzeczywistość. Dla artystów symulacje stały się też punktem wyjścia do zadawania sobie ciągłych pytań o to, dokąd zmierza ludzkość. Wirtualny świat powoli staje się światem rzeczywistym. „Co jest rzeczywiste? co jest złudzeniem? Doświadczenia naszych zmysłów to tylko wycinek rzeczywistości. Wystarczy nieco zmienić perspektywę i przenieść się do innego świata” - w taki sposób zapraszają do stworzonej przez siebie rzeczywistości - symulacji nowego człowieka autorzy wystawy. I na zachętę dodają tajemniczo: „Zbudowanie pierwszego osobnika, który ma zdolność samopowielania, dało początek całemu gatunkowi”. A zatem dwójka artystów stworzyła w swoim projekcie nierealny hybrydowy gatunek człowieka. Symulakrę pozapłciowego człowieka. Czy jednak tak całkiem nierealny?
     „Według J. Baudrillarda symulakry symulują - tworzą, generują - rzeczywistość, która pozbawiona jest oparcia w realności. Zagadnienia takie jak życie, płeć, czas, rozrywka, komputery, korporacje-wojny i nasze wyobrażenie o nich, są inspiracją do poznawania form istnienia w obszarze, w którym zachodzą zjawiska do końca nam nieznane. Widzimy w tym sposób szanse na odkrycie nowego świata. Świata naszej rzeczywistości - symulakry, gdzie nic nie jest takie, jak się wydaje.
     Myślimy o tym, co możemy poczuć, powąchać, spróbować, zobaczyć, to impulsy interpretowane przez mózg. Żyjemy na przestrzeni świata rzeczywistego i wirtualnego, jak w powieściach J. Dukaja. Powstaje nowa płeć, nowa rasa. Powstają nowe formy rozrywki, nowe korporacje. Życie i czas zamieniają się w bity. Jesteśmy uzależnieni od maszyn. Nie potrafimy bez nich żyć. To świat złudzeń, generowany komputerowo. To przedstawienie naszej wizji przyszłości. Świat symulakrów jest światem, w którym być może nikt z nas nie chciałby się znaleźć, ale jednocześnie szybko do niego zdążamy.
     
     Płeć
     Zbudowanie pierwszego osobnika, który ma zdolność samo powielania, dało początek całemu nowemu gatunkowi. Doszło do powstania podobnych form żywych. Różnice miedzy kobietą a mężczyzną zatarły się aż osiągnęły stopień zupełnego niezróżnicowania. Idąc ulicą, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy mijamy kobietę, czy mężczyznę. Obyczaje seksualne bardzo się uprościły. Nastąpiło przemieszczenie ról seksualnych obu płci, a więc doszło do niwelacji postaw typowo męskich i kobiecych w tej dziedzinie. Powstała hybryda - wytwór inżynierii genetycznej. Jaką arogancją może się wydawać projektowanie gatunków zastępczych, kiedy nie potrafimy sobie poradzić z samymi sobą i sami siebie zrozumieć.
     Kobieta: ...jajeczko staje się niepotrzebne...
     Mężczyzna: ...niepotrzebna jest także zawsze skryta tajemnicą sperma...
     Płeć: Reprodukcja pożądana, zaplanowana i kontrolowana.
     Hybryda: Trzecia płeć, czyli dobrowolna hybryda, całkowicie wystarczająca seksualnie.
     
     Agnieszka Migdałek - dyplom w pracownia prof. Witolda Michorzewskiego na Wydziale Artystycznym UZ w Zielonej Górze, zajmuje się malarstwem, instalacją, grafiką, mediami.
     Sebastian Migdałek - dyplom na Wydziale Elektroniki, informatyki i telekomunikacji UZ w Zielonej Górze w 2005 roku.
     
     Organizacja Nocy Muzeów w Galerii EL możliwa była dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego Inicjatywy Lokalne.
     
     Opracowano na podstawie materiałów Galerii EL.
     
     Mówi Jarosław Denisiuk z Galerii EL:
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama