UWAGA!

Nowa jakość kina

 
Elbląg, Sala kameralna kina Światowid
Sala kameralna kina Światowid

Pod koniec października w sali kameralnej kina Światowid będą wyświetlane filmy w nowej jakości 2D. Tym samym elbląski Światowid będzie pierwszym kinem tradycyjnym w województwie warmińsko-mazurskim wyposażonym w dwie sale cyfrowe.

20 września 1962 roku w kinie Światowid zagrany został pierwszy seans. Był to amerykański film pt. Karmazynowy pirat. Tym samym narodziło się siódme wówczas kino w Elblągu. 50 lat temu nikt nie marzył nawet o lepszej jakości obrazu, nie było takich możliwości. Dziś są i Światowid chętnie je wykorzystuje. Z cyfrowej jakości cieszą się odbiorcy dużej sali kinowej, a od października także kameralne filmy nabiorą blasku i wyrazistości.
       Sala kameralna to kino na 115 miejsc, do tej pory funkcjonujące w systemie kina tradycyjnego (taśma 35 mm) oraz według standardów e-cinema (projektor multimedialny + odtwarzacz cyfrowy). Sala należąca do Sieci Europa Cinemas i Sieci Kin studyjnych i Lokalnych, jest miejscem wyświetlania przede wszystkim filmów kina europejskiego, kina debiutantów, amatorów i filmowców niezależnych. Jest miejscem spotkań Dyskusyjnego Klubu Filmowego, tu pokazuje się dokumenty polskie w ramach TopDoc Film, warsztatów filmowych w ramach Kina dla dorosłych, pokazów filmów amatorskich i innych.
       - Po raz kolejny zawalczyliśmy o nasze sale kinowe – mówi Natalia Klonowska, kierownik kina Światowid. - Tym razem sala kameralna doczekała się kina cyfrowego w formacie 2 D. Już pod koniec października będziemy mogli oglądać filmy w nowej jakości, będzie o wiele więcej premier filmowych.
       - Jesteśmy pierwszym pełnym kinem cyfrowym, poza oczywiście multipleksami , w województwie warmińsko-mazurskim – dodaje. – Można też śmiało powiedzieć, że jesteśmy jednym z niewielu kin tradycyjnych w Polsce, które posiadły dwie sale kinowe. To ogromny sukces, który stał się faktem dzięki naszym staraniom oraz dzięki wsparciu Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej, który nam zaufał i pomógł finansowo.
       Nowy standard podniesie jakość obrazu - nowy projektor to najwyższa jakość obrazu w dużej rozdzielczości, a kopie cyfrowe minimalizują ryzyko błędów i zaburzeń projekcji. Tym samym na sali kameralnej poprawi się komfort oglądania.
       - Mimo, że wszyscy czujemy, że kryzys nadchodzi i jest obawa, czy inwestycja w infrastrukturę ośrodka kultury nie przysporzy nam kłopotów finansowych, zaryzykowaliśmy, bo jesteśmy odważni – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich Światowid. - Najlepiej inwestować wtedy, gdy inni chcą oszczędzać. Widzimy, że rozwój tego kina powoduje, że mamy środki finansowe na kolejne przedsięwzięcia kulturalne, a także na modernizację ośrodka. Jesteśmy wiarygodnym partnerem dla instytucji zarządzających środkami unijnymi – zapewnia dyrektor Czyżyk. - Przygotowujemy się do tego, by Światowid był najbardziej nowoczesnym ośrodkiem kultury w regionie, a mamy nadzieję, że i poza regionem.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama