UWAGA!

----

Nowe życie pod starymi dachami - posłuchaj rozmowy!

Wiejskie domy mają najczęściej formy, które można spotkać w całej Polsce, a które nie mówią, czym jest tożsamość Warmii i Mazur. Ważne, by tę tożsamość ocalać, pokazać, co wyróżnia nasz region spośród innych - przekonuje historyk sztuki Iwona Liżewska, autorka książki, która ukaże się we wrześniu.

Iwona Liżewska kieruje Regionalnym Ośrodkiem Badań i Dokumentacji Zabytków w Olsztynie, jest też redaktorką serii wydawniczej Wspólnoty Kulturowej Borussia. Książka, która jeszcze nie ma tytułu, będzie jej trzecią w kolejności. Poprzednio ukazały się: „Zachowane - ocalone? O krajobrazie kulturowym i sposobach jego kształtowania” oraz „Architektura w krajobrazie wiejskim Warmii i Mazur”.
     Publikacje z cyklu „Nowe życie pod starymi dachami” mają pomóc tym, którzy chcą budować i projektować nowe obiekty w zgodzie z kulturowym krajobrazem naszych ziem. Książka Iwony Liżewskiej ma być, jak mówi autorka, rodzajem wzornika architektury regionalnej. Praca nad nią trwała cztery lata.
     - Rzecz dotyczy obszarów wiejskich. To tereny najmniej dowartościowane, a najbardziej obecnie degradowane. Mamy tak piękne zachowane do tej pory wsie, że warto tego nie niszczyć. Wznosząc nowe budynki, musimy twórczo kontynuować tę tradycję - podkreśla Iwona Liżewska.
     Z autorką rozmawia Agnieszka Jarzębska:
      Posłuchaj nagrania
     Informacje o serii „Nowe życie pod starymi dachami” można znaleźć na stronie:
     http://www.borussia.pl/strony/wydawnictwo/wydawnictwo.html
SZ

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama