UWAGA!

"Odpowiednie dać rzeczy słowo"... i obraz. Norwid w Bibliotece Elbląskiej

 Elbląg, Rękopis notatek Norwida.
Rękopis notatek Norwida. Fot. Biblioteka Elbląska

24 września obchodzono 200. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida. Z tej okazji zaglądamy na chwilę do Biblioteki Elbląskiej – nie tylko dlatego, że Norwid jej patronuje, ale także dlatego, że znajdują się w niej norwidiana, dokładniej pierwodruki, szkice i medale zaprojektowane przez artystę. Zobacz zdjęcia tych zbiorów.

- W związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą urodzin Cypriana Kamila Norwida, patrona biblioteki, chcieliśmy przypomnieć postać tego trochę zapomnianego "czwartego wieszcza" – podkreśla Aleksandra Buła z Biblioteki Elbląskiej. - W końcu patron do czegoś zobowiązuje, a nasza biblioteka posiada kilka wyjątkowych zbiorów z nim związanych. Jeszcze w tym roku zaprezentujemy je na niewielkiej wystawie – dodaje.

Póki co prace Norwida – zarówno teksty jak i grafiki – możemy zobaczyć w zbiorach Biblioteki Cyfrowej elbląskiej książnicy.

Najcenniejsze norwidiana w lokalnych zbiorach to, jak czytamy na stronie Biblioteki Elbląskiej, m.in. odręczne, oryginalne szkice rysunkowe, np. rysunek do dziejów Scytów, a także rękopis notatek poety, które przekazał Juliusz Wiktor Gomulicki (edytor dzieł Norwida) w 1983 roku, gdy w bibliotece powstała sala poświęcona poecie.

Biblioteka Elbląska ma również pierwsze wydania dzieł wieszcza. To „Promethidion”, poemat dialogowy wydany w roku 1851 w Paryżu w Drukarni L. Martinet; „Zwolon”, wydany w roku 1851 w Drukarni W. Stefańskiego w Poznaniu; „O sztuce dla Polaków”, wydany w roku 1858 w Paryżu w Drukarni L. Martinet; „O Juliuszu Słowackim” z roku 1861; „Poezye” wydane w roku 1862 w Lipsku w Drukarni F. A. Brockhausa.

Oprócz tego w elbląskiej książnicy są dwa medale rytowane przez Ernesta Tasseta, które zaprojektował właśnie Cyprian Kamil Norwid. To medal Unii Lubelskiej i medal „Braciom Rusinom pomordowanym przez carat moskiewski za wierność dla kościoła i Polski. 1874”.

Cyprian Kamil Norwid urodził się 24 września 1821 r. w Głuchach k. Radzymina, zmarł 23 maja 1883 w Paryżu. Encyklopedia PWN określa go jako poetę, dramaturga, prozaika, a także grafika, rzeźbiarza i malarza. Przypomnijmy, że sejm ogłosił rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida. Biblioteka Elbląska ma Norwida za patrona od 1970 r.

- Pierwsze utwory artysty w zbiorach Biblioteki Elbląskiej pojawiły się pod koniec lat 40. XX wieku. W latach 70. i późniejszych pozyskiwano norwidiana, m.in. zakupując je na aukcjach - podaje strona biblioteki.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • RobertKoliński Hm, nie bardzo rozumiem po co - zgodnie z zaleceniami Wieszcza - dawać odPOwiednie rzeczy słowo, skoro neoliberalna a stronnicza re(d)akcji Portelu i tak te prawdziwe a niewygodne komentarze usunie, bo albo taki mają prikaz z biura POselsko-senatorskiego, albo po prostu tacy z nich demokraci za dychę. Czysta hiPOkryzja i zwyczajna manipulacja medialna. Hashtagi: #TaxTheRich, #roszczeniowcy, #RasaPanow, #oligarchia
 • redaktor @RobertKoliński - Panie Robercie, po raz kolejny zwracam Panu uwagę, że używa Pan w komentarzach słów które blokuje nasz automat. Po odblokowaniu przez nas Pana komentarze się ukazują, chyba że naszym zdaniem są obraźliwe. Ot i cała tajemnica "cenzury".
 • @RobertKoliński - Widzę że komuniści żrą się z liberałami a taka była z was zgodna klika. Tylko porzadne, i obiektywne media publiczne są w Polsce gwarancją rzetelnego i uczciwego dziennikarstwa.
 • RobertKoliński @redaktor - Panie Redaktorze Naczelny Rafale, PO raz kolejny Panu tłumaczę, że usunęliście komentarz - pod artykułem nt. przestępców dorabiających się milionów na uchodźcach i anty-uchodźczej POlityce obecnego rządu - który a)bezproblemowo przeszedł przez Wasz cenzorski automat, oraz b)nie obrażał nikogo, a wyłącznie zwracał uwagę na niektóre skandaliczne i kryminalne sprawy podejmowane przez polski rząd i elbląski samorząd, a któremu to procederowi swoim zachowaniem wydajecie się kibicować. Jeżeli kogoś ta prawda obraża - a przecież nikogo z nazwiska tam nie wymieniałem - to chyba są jeszcze sądy i instrumenty prawne w Rzeczpospolitej, aby pyskatego lewaka przed nimi POstawić, tak czy nie? Dlaczego zatem bawicie się w haniebną cenzurę? Czyżby dlatego, że w komentarzu była również poruszona sprawa złodziejskiej POlityki w/s publicznych nieruchomości czy DPS w Rangórach, o których to sprawach od miesięcy nie POzwalacie mieszkańcom prawdziwego słowa POwiedzieć? Wstyd, nie "wolne media", i tyle. Hashtagi: #oligarchia, #burzuazja, #cenzura, #libki, #tusk
 • redaktor @RobertKoliński - Jak Pan widzi, ten komentarz się ukazał podobnie jak setki Pana wpisów, więc naprawdę nie rozumiem tych zarzutów. I więcej się już do nich odnosić nie zamierzam. Pozdrawiam
 • RobertKoliński @redaktor - Nie piszę o komentarzu, który się ukazał, tylko o tych - tu: tym konkretnym, zamieszczonym pod sąsiednim artykułem o przestępcach robiących miliony na nieludzkiej polityce PO-PiSu - które na Waszych łamach zostały ocenzurowane. Zatem proszę albo się odnieść do konkretnego zarzutu cenzury w tym przypadku, albo darować sobie te dęte tłumaczenia POlitycznej cenzury. Hashtagi: #WolneMedia, #oligarchia, #tusk, #komedia
 • @redaktor - Rafale, ten cymbał i tak tego nie zrozumie. On ma naturalna potrzebę dorabiania sobie martyrologii w CV. Nie załapał się na styropian, to chociaż prześladowanie przez portEl sobie dopisze.
 • @RobertKoliński - Weź sie Pan za jakąś robotę, a nie ludziom psujesz krew. Co Pana wypociny mają wspólnego z artykułem, idź Pan na jakiś wiec, pokrzycz sobie, naprawdę ludzie mają Cię dość.
 • RobertKoliński Jacy ludzie? Nazwiska! #tchórze, #złodzieje, #łapówkarze, #manipulanci, #trolle, #wyzyskiwacze, #cenzorzy &#tusk, nie tam żadni "ludzie". Ludzie, to a)podpisują się pod swoimi komentarzami i b)najczęściej to jednak lajkują moje komentarze, bo świetnie wiedzą, że piszę prawdę. Za to NA ZŁODZIEJU CZAPKA GORE! xd [#JezuKomunizm!] Hashtagi: #oligarchia, #burzuazja, #cenzura, #libki, #tusk
 • @redaktor - ja seplenie wiec mi przechodza i przelaczam sie w specjalny tryb bo po pierwszym mkomentarzu blokowana jesy mi mozliwosc zamieszczania kolejnych :D
 • Koliński - plecak, dwie konserwy turystyczne. .. .i piechotą na Barbados. Bez biletu powrotnego.
Reklama