UWAGA!

Olimpijskie wspomnienia

 
Olimpijskie wspomnienia
fot. W Pałacu Prezydenckim. Od lewej: Natalia Czerwonka, Helena Pilejczyk, Krzysztof Niedźwiecki i Tomasz Zimoch (z zasobów Pracowni Digitalizacji)

Zimowa olimpiada trwa, a ci którzy chcieliby powspominać chwile elbląskich triumfów olimpijskich mogą wejść na stronę Pracowni Digitalizacji, aby obejrzeć scyfryzowane materiały związane z elbląską łyżwiarką – Heleną Pilejczyk.

Na stronie Pracowni Digitalizacji  znajdują się materiały dotyczące życia kulturalnego i społecznego miasta i regionu. Są tam również materiały związane z karierą sportową Heleny Pilejczyk - polskiej łyżwiarki szybkiej, zdobywczyni brązowego medalu olimpijskiego w Squaw Valley w 1960 roku, srebrnej medalistki mistrzostw świata, wielokrotnej mistrzyni i rekordzistki Polski. Pierwszej w historii Polki, medalistki Zimowych Igrzysk Olimpijskich w wyścigu na 1500 m oraz wicemistrzyni świata z 1959 r. na dystansie 1000 m.
       - Zbierałam zdjęcia od początku mojej kariery. Było wtedy niewiele aparatów, więc i zdjęć nie jest dużo. W ekipie olimpijskiej w Squaw Valley tylko kierownik miał aparat. Dziś trudno to sobie wyobrazić. Trochę żałuję bo to były najciekawsze wydarzenia w moim życiu. Zresztą pojechało nas tam jedynie 17 osób – trzynastu zawodników i cztery osoby towarzyszące czyli trenerzy. Dziś na Olimpiadę jedzie ponad dwieście osób – mówi Helena Pilejczyk. - Z czasem tych aparatów zrobiło się więcej i w tej chwili mam już mnóstwo zdjęć.
       Na stronie można zobaczyć pełny zasób materiałów związanych z elbląską łyżwiarką. Oprócz zdjęć z prywatnego archiwum, znajdują się tam również wycinki prasowe od 1953 roku oraz zdjęcia zdobytych przez Helenę Pilejczyk medali, pucharów oraz innych sportowych trofeów.
      
      
CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)