UWAGA!

Open Delta po irlandzku

Elbląg, Open Delta po irlandzku

Tradycyjny taniec i muzyka irlandzka, wystawa „pubowej” fotografii, warsztaty taneczne, plastyczne i zabawa... w koniczynie - to program imprezy Open Delta’09 Irlandia, która odbędzie się w Nowym Dworze Gdańskim w weekend 21-23 sierpnia.

- To nasze trzecie spotkanie z tym, co znane i nieznane. W tym roku podczas Open Delty zapraszamy na wypad na Zieloną Wyspę, Irlandię. Dla jednych będzie to przypomnienie, dla innych coś nowego - zachęcają organizatorzy.
       Imprezę otworzy wystawa zdjęć Anny Gnyś pt. „PUB”. Nie zabraknie także typowo irlandzkiego tańca i muzyki na żywo. W Nowym Dworze Gdańskim wystąpią formacje: Comhlan, Beltaine i GreenWood. Dla uczestników imprezy przygotowano warsztaty taneczne i plastyczne. Będzie okazja do zabawy w koniczynie, roślince symbolizującej wyspę. Przed publicznością wystąpi Kabaret Młodych Panów. Zagrają też Gentelman! i Dj Sorbee. Gościem Open Delta 2009 będzie zespół Golden Life.
      
       „PUB” - Proste Urozmaicenie Bytu (wystawa Anny Gnyś)
      
Jeśli znajdziesz się kiedyś w pubie, w którym za barem upchano dziesiątki pamiątek i staroci, ściany wymalowano w celtyckie wzory w kolorach flagi irlandzkiej i obwieszono starymi zdjęciami przedstawiającymi znanych irlandzkich pisarzy, bojowników o wolność, polityków, aktorów i muzyków; jeśli z głośników słychać irlandzkie piosenki lub wynajęty zespół przygrywa skoczne celtyckie melodie, tudzież wykonuje wzruszające pieśni patriotyczne; jeśli miejsce to afiszuje się jako „tradycyjny pub irlandzki”, w którym codziennie można wysłuchać „tradycyjnej irlandzkiej session” i zjeść „tradycyjne irlandzkie potrawy”, najpewniej oznacza to, że znajdujesz się w typowym pubie dla turystów. Wypij jednego Guinnessa (bo nie wypada tak wejść i wyjść), a następnie ruszaj na poszukiwania prawdziwego tradycyjnego pubu irlandzkiego.
      
       Beltaine & Comhlan Celtic Motion Project
      
To niezwykłe zderzenie irlandzkiej i bretońskiej muzyki oraz irlandzkiego tańca na żywo. Całość oparta jest na tradycyjnej muzyce celtyckiej ubranej jednak we współczesne brzmienia i aranżacje. Tradycja, nowoczesne brzmienia, efektowny taniec na żywo, instrumenty charakterystyczne zarówno dla muzyki irlandzkiej, bretońskiej, ale także, co ciekawe - hiszpańskiej i indyjskiej - to mieszanka, która tworzy wyjątkowe i niezapomniane widowisko. Specjalnie na poczet projektu stworzono także wizualizacje multimedialne tworzące rodzaj scenografii podczas widowiska.
      
       Beltaine
      
Jeden z najciekawszych zespołów polskiej sceny folkowej. Swoje brzmienie Beltaine osiągnął dzięki szczególnej umiejętności łączenia tradycyjnej muzyki celtyckiej z muzyką współczesną. Swój styl zespół zawdzięcza także niezwykle bogatemu instrumentarium, na które składają się charakterystyczne dla muzyki Irlandii, Bretanii i Galicji instrumenty, takie jak skrzypce, irish bouzouki, mandolina, whistle, bodhran, akordeon, bombarda, galician bagpipes czy uilleann pipes. Całość dopełniają nieczęsto spotykane instrumenty perkusyjne: tabla, cajon, darabuka, djembe oraz instrumenty bliskie muzyce rozrywkowej, czyli perkusja, gitara basowa oraz gitara elektryczna. Zespół od wielu lat koncertuje na scenach w kraju i za granicą (m.in. Meksyk, Malezja, Szwajcaria, Portugalia, Włochy, Francja, Mołdawia, Czechy, Słowacja).
      
       Comhlan
      
Najdłużej istniejąca formacja tańca irlandzkiego w Polsce, tworzoną przez ludzi połączonych wspólną pasją i umiejętnością dobrej zabawy. Wieloletnie doświadczenie sceniczne owocuje udziałem w prestiżowych imprezach w kraju i za granicą, a żywiołowe choreografie, efektowne kroki i stylowe, własnoręcznie haftowane stroje są sprawdzonym przepisem na oczarowanie publiczności. Taniec w wykonaniu Comhlanu to tradycyjne i autorskie układy, harmonijnie zestawione z nowoczesną muzyką, łączące piękno tańca szkockiego i irlandzkiego, w tym widowiskowego stepu, z wielką siłą wyrazu scenicznego.
      
       GreenWood
      
Polska grupa muzyczna wykonująca tradycyjną, taneczną muzykę celtycką. Zespół powstał w 2003 r. w Wolinie. Muzyką irlandzką zainteresowali się, słuchając, a także grając metal. Grupa wykorzystuje specyficzne dla tej kultury instrumentarium - fiddle, tin whistle, irish bouzouki (mandolina), Bodhrán, melodeon (angielska odmiana akordeonu diatonicznego) wzbogacone o rytmiczną sekcję akustycznego basu. W repertuarze znajduje się również piosenka autorska i polskie tłumaczenia starych irlandzkich ballad. GreenWood jest jednym z niewielu zespołów w Polsce, które muzykę irlandzką starają się grać w jej najbliższej oryginałowi formie. Na uwagę zasługuje specyficzny „folkowy” image grupy. Członkowie grupy wzorują się na najlepszych wykonawcach nurtu, zespołach takich jak Dervish, Solas czy Lunasa. Zespół występuje zarówno na dużych festiwalach, jak i w małych, irlandzkich pubach czy tawernach, z powodzeniem bawiąc publiczność w kraju i za granicą. Grają muzykę celtycką, bo ma ona wiele wspólnego z tradycją grodu Winety i normańskich Jomswikingów, którzy tu niegdyś mieli swą warownię.
      
       Dj Sorbee
      
Na klubowej scenie obecny jest od 2000 roku. Zaczynał na imprezach warszawsko-krakowskiego Jazz Radia. „Odjazzdy” obfitowały w ciekawe konstelacje dj-sko-instrumentalne. Live-act to zresztą ulubiona działalność Sorbee'go. Współtworzy kolektyw Lex & So (z Dj-em Lexusem) oraz live act'owy projekt Djembe Groove (z perkusjonalistą Piotrem „Jacksonem” Wolskim). Stanowi także element jazzowego projektu AJEE (m.in. z Jackiem Kochanem i Antonim „Ziutem” Gralakiem) oraz okazjonalnie współpracuje z innym jazzmanami (m.in. Greg Osby, Christian Spering, Franz Hautzinger, Fransois Corneloup). Przez dwa lata z rzędu był jurorem w ogólnopolskim konkursie dj-skim, Idea Pop Dj (obok Noviki, Feelex'a i Poziom X'a).
       W swoich setach Sorbee proponuje selekcję zdecydowanie daleką od klubowego idiomu. Ucieka od Hausu, Techno i Transu na rzecz organicznych gatunków. Podczas nocy z Dj Sorbee'm bawić się można przy Afro Jazzie, Nu Jazzie, Funku, Disco-Funku, Soulu, Rare Grooves, Break and Broken Beats. Rezyduje w stołecznych klubach (Balsam, Szlafrok, Level, Melodia, 55, Cafe Szparka, Time Cafe, Jazzownia), gra też w najważniejszych ośrodkach klubowych w Polsce. Ma też na koncie występy zagraniczne (Wiedeń, Berlin, Lipsk, Rzym).
       Przez 7 lat był dyrektorem programowym warszawsko-krakowskiego Jazz Radia, jest również gitarzystą o jazzowym zacięciu (udział w sesjach nagraniowych oraz stałe członkostwo w zespole Tam Tam Project i Trifonidis Orchestra). Przygotowuje autorską płytę. Jest również twórcą remiksów dla Muńka Staszczyka i Habakuka. Od trzech sezonów realizuje w Teatrze Rozmaitości projekt „Generacja TR”.
      
       Gentleman!
      
Zespół w obecnym składzie (Michał Toś - wokal, Piotr Malach - gitara/wokal, Łukasz „Prokop” Tylenda - gitara, Jacek „Jason” Tracz - perkusja, Adam „Janos” Osik - bas) gra od maja 2007 r. W miesiąc po skompletowaniu składu zespół zagrał koncert na festiwalu Heineken Open’er, gdzie wystąpił na scenie dla młodych talentów. Festiwalowa gazetka opisując „Gentleman!” wspomniała, iż zespół „energetycznym graniem nawiązuje do Bloc Party”. Tuż po Heineken Open’er zespół wszedł do studia i nagrał swoją pierwszą epkę pt. „Anka Skakanka”, która została ciepło przyjęta przez trójmiejską publiczność. Również trójmiejska prasa pozytywnie oceniła wspomnianą płytę, stwierdzając, iż jest to „zaskakująco dobry i mocny debiut. Dojrzały, pomysłowy i niezwykle przebojowy” (Gazeta Wyborcza, 9 listopada 2007 r. „Gentlemani dobrze grają”). Jeden z utworów z w/w epki („Cops”) został umieszczony na trzeciej części składanki wydawanej cyklicznie przez radiową Trójkę pod nazwą „Ofensywa”. W 2008 roku Gentleman! zagrał m.in. na festiwalach w Jarocinie, Węgorzewie oraz niemieckim Bremen razem z The Car Is On Fire.
      
       Kabaret Młodych Panów
      
To jeden z najbardziej utytułowanych zespołów młodego pokolenia. Laureaci wszystkich znaczących konkursów w Polsce, zwycięzcy przeglądu Paka 2007.
       Kabaret Młodych Panów prezentuje humor społeczno-obyczajowy, z duża dawką ironii w stosunku do tego, co się aktualnie w naszym państwie dzieje. Celne spostrzeżenia, odwaga i umiejętność odnalezienia się w każdej sytuacji - to ich cechy. Pełen profesjonalizm, a zarazem śmiech, który nie tylko bawi, ale również uczy. Regularnie można było ich oglądać w telewizyjnej jedynce, w programie „Ring”, gdzie co tydzień prezentowali swe najświeższe dokonania. Natomiast jeden z aktorów, Robert Królczyk, prowadził program telewizyjny pt. „Czy jesteś mądrzejszy od piątoklasisty?”. Skład kabaretu: Mateusz Banaszkiewicz, Bartosz Demczuk, Łukasz Kaczmarczyk, Robert Korólczyk, Piotr Sobik.
      
       Golden Life
      
Zespół, którego nie trzeba przedstawiać, na dodatek z Gdańska, założony w 1988 r. Porusza się w różnych stylach, od rocka, popu, rapu do country. W sumie nagrał sześć albumów. Najbardziej znane utwory grupy to: „Oprócz błękitnego nieba” (cover piosenki Marka Jackowskiego), „Wszystko to, co mam”, „24.11.94” (singel poświęcony ofiarom pożaru w hali Stoczni Gdańskiej 24 listopada 1994), „Dobra dobra dobra”, „Helikopter”, „Napinacz 2000”. Dwa single: „Wszystko to, co mam” i „24.11.94” dotarły do pierwszego miejsca Listy Przebojów Trójki. Zespół jest zaliczany do kręgu Gdańskiej Sceny Alternatywnej. Aktualny skład zespołu Golden Life: Adam „Wola” Wolski - wokal, Karol Skrzyński - perkusja, Tomasz „Snake” Kamiński - gitara, Jarosław „Pastyl” Turbiarz - gitara, Jacek „Bodek” Bogdziewicz - bas.
       W Nowym Dworze Gdańskim zespół będzie promował swoją najnowszą płytę „Helo, helo”.
      
       Open Delta 2009 odbędzie się przy Żuławskim Ośrodku Kultury. Organizatorem imprezy jest Urząd Miejski w Nowym Dworze Gdańskim.
      
       Program imprezy:
      

       Piątek (21 sierpnia)
      
godz. 20 - wystawa Anny Gnyś „PUB” (Proste Urozmaicenie Bytu)
      
       Sobota (22 sierpnia)
      
godz. 14-17 - warsztaty plastyczne i zabawy w koniczynie - warsztaty taneczne i muzyczne:
       godz. 14-15 - instrumentalne (Beltaine)
       godz. 15-16 - taneczne (Comhlan)
       godz. 19.30 - GreenWood
       godz. 20.40 - Beltaine & Comhlan - Celtic Motion Project
       godz. 22 - DJ Sorbee
      
       Niedziela (23 sierpnia)
      
godz. 16-18 - warsztaty plastyczne i zabawy przed ŻOK
       koncerty:
       godz. 19 - Gentleman!
       godz. 20 - Kabaret Młodych Panów
       godz. 21 - Golden Life.
      
      
OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama