UWAGA!

Opowieść o Czesławie Miłoszu, Jego Matce i Żuławach

 Elbląg, okładka książki
okładka książki

Nieznane szczegóły i ocalałe pamiątki związane z okolicznościami śmierci matki Czesława Miłosza w Drewnicy na Żuławach - poznasz, gdy przeczytasz nową książkę wydaną przez Uniwersytet Gdański.

Książka Miłosz na Żuławach. Epizod z biografii poety pod redakcją prof. Małgorzaty Czermińskiej i Andrzeja Kasperka to pokłosie interesującej konferencji, która odbyła się w Nowym Dworze Gdańskim w 2012 roku. Radiowych nagrań z jej uczestnikami posłuchasz tutaj.
       "Czesław Miłosz był na Żuławach zaledwie parę dni, tylko dwa razy, ale to miejsce odcisnęło trwały ślad w jego twórczości. Tu jego rodzina znalazła się tuż po wojnie z wielką falą przesiedleńców z Wileńszczyzny. We wsi Drewnica zmarła jego matka, spełniając samarytański uczynek opieki nad chorą na tyfus, samotną staruszką Niemką.
       Książka opowiada o odzyskaniu pamięci tego miejsca, ludzi i wydarzeń, ukazuje w bogatej dokumentacji fotograficznej pamiątki ocalałe po rodzinie poety w domu, którego właścicielami są dziś Hanna i Jarosław Czeladkowie. Przedmioty, naznaczone piętnem upływającego czasu, zaczynają snuć swoją własną opowieść, której tłumaczami i komentatorami są autorzy książki" - czytamy w nocie od wydawcy.
       Promocja wydawnictwa odbędzie się w najbliższy czwartek, 20 lutego, na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego (Gdańsk - Oliwa, ul. Wita Stwosza 55). Gościem specjalnym spotkania będzie prof. Aleksander Fiut z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
      
       Miejsce: sala 1.48 (parter). Początek: godz. 15.30. Wstęp jest wolny.
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama