UWAGA!

Orkiestra podsumowuje rok

2018-12-17
14:31
Orkiestra podsumowuje rok

Mijający rok upłynął Elbląskiej Orkiestrze Kameralnej w różnorodnym rytmie: barokowym, romantycznym, jazzowym, a nawet filmowym. Kameraliści demonstrowali swoje umiejętności nie tylko przed polską, ale również przed islandzką i słowacką publicznością. W programie EOK nie zabrakło prawykonania, zaś na rynku ukazała się płyta z udziałem Orkiestry i Krzysztofa Herdzina…

Artyści otworzyli rok Koncertem Prezydenta Miasta, w ramach którego przybliżyli słuchaczom utwory z czterech stron świata. Koncert stanowił preludium do 12 miesięcy, pełnych bogatych i różnorodnych wydarzeń muzycznych. Z Orkiestrą koncertowali w tym okresie artyści, których kariera mogłaby stać się podstawą doktoratów z muzykologii, tacy jak Leszek Możdżer, Krzysztof Herdzin, Janusz Wawrowski, Stefan Gąsieniec, Paweł Gusnar czy Rafał Grząka. W gronie muzyków współpracujących z EOK znaleźli się także przedstawiciele młodego pokolenia, z sukcesem odnajdujący się w świecie muzyki klasycznej, jak Łukasz Dyczko, Krzysztof Książek, Arnold Gniwek i Daria Żurawlowa, oraz w świecie muzyki rozrywkowej, m.in. Natalia Nykiel, Grzegorz Hyży, Katarzyna Moś i Dominika Gawęda. Orkiestrze towarzyszyły też zespoły, które poszukują muzycznych inspiracji nie tylko w Polsce, ale i w Grecji, Turcji, Izraelu, a nawet w Argentynie – Krakowskie Trio Stroikowe, Bester Quartet i Tango Attack. Występami z uznanymi artystami i zespołami scen zagranicznych, jak Andreea Chira, Matei Ioachimescu, Jozef Luptak, Reykjavik Chamber Orchestra i The State Chamber Orchestra Žilina, kameraliści potwierdzili zaś prawdę, że muzyka łączy kultury i narody. Wszystko to pod batutą cenionych w Polsce i za granicą dyrygentów, m.in. Michała Dworzyńskiego, Jakuba Chrenowicza, Marka Mosia, Janusza Stokłosy, Nikoli Kołodziejczyka, Pawła Kotli oraz Marty Gardolińskiej.
      
      
      
       Orkiestra, podobnie jak w poprzednich latach, promowała rodzime kompozycje za granicą, czemu sprzyjała 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach programu Promocja kultury polskiej za granicą – Promesa 2018 EOK gościła w Islandii, gdzie zrealizowała otwartą próbę oraz dwa koncerty, jeden poświęcony muzyce polskiej i jeden poświęcony muzyce islandzkiej. Koncert Islandzki odbył się przy współudziale jednej z najwyżej cenionych tamtejszych orkiestr - Reykjavik Chamber Orchestra. Ponadto szef artystyczny EOK, Marek Moś i dyrektor naczelna orkiestry, Bożena Sielewicz, wzięli udział w panelu dyskusyjnym z przedstawicielami islandzkiej kultury. Wymiana doświadczeń niewątpliwie wpłynęła na zacieśnienie polsko-islandzkich relacji kulturalnych. Z kolei program Kulturalne pomosty umożliwił Orkiestrze występ na Słowacji, podczas jednego z najważniejszych festiwali w Europie Środkowo-Wschodniej - Indian Summer in Levoca. Kameraliści weszli wówczas w muzyczny dialog z jedyną orkiestrą typu mozartowskiego na Słowacji - The State Chamber Orchestra Žilina, a zespołom partnerowali Janusz Wawrowski i Jozef Luptak. Podobnie, jak w Islandii, odbyła się też próba otwarta i panel dyskusyjny, w którym uczestniczyli przedstawiciele polskich i słowackich instytucji kultury. Dzięki obu przedsięwzięciom z muzyką Paderewskiego, Kilara czy Chopina zapoznało się szerokie grono odbiorców, obejmujące islandzkie i słowackie środowisko muzyczne, tamtejszych mieszkańców, uczniów i miejscową Polonię. Kameraliści znają również doskonale przysłowie Cudze chwalicie, swego nie znacie… i dlatego w roku 2018 wcielili w życie program PWM/tutti.pl. W związku z tym programem, podczas koncertów EOK z instrumentów płyną dźwięki polskich kompozycji, a publiczność może zapoznać się z dorobkiem zarówno najsłynniejszych, jak i mniej znanych rodzimych mistrzów partytury.
       Równie aktywni pozostali muzycy EOK na polu działalności edukacyjnej. Dzięki realizowanemu przez Orkiestrę programowi Filharmonia/ostrożnie, wciąga!! ponad 1000 elbląskich maturzystów skorzystało z możliwości bezpłatnego uczestnictwa w koncertach abonamentowych. Natomiast organizacja cyklu Muzyka dla ucha malucha III umożliwiła niemal 4 tys. dzieci z placówek opiekuńczych, świetlic środowiskowych, przedszkoli i szkół podstawowych z oddziałami integracyjnymi z całego regionu udział w interdyscyplinarnych koncertach edukacyjnych, promujących różne dziedziny sztuki. W tym celu EOK nawiązała współpracę z lokalnymi instytucjami kultury, takimi jak Stowarzyszenie Miłośników Muzyki „Cantata”, Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu, Biblioteka Elbląska im. C. Norwida, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu, Braniewskie Centrum Kultury i Pasłęcki Ośrodek Kultury. Orkiestra starała się także zainteresować najmłodszych muzyką klasyczną poprzez koncerty familijne, w których dzieci uczestniczyły wraz z rodzicami. W ramach działalności edukacyjnej EOK organizowała również otwarte próby, skierowane do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Elblągu, osób z Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych, członków Polskiego Związku Niewidomych oraz rodzin zastępczych.
       Orkiestra stara się promować wśród jak najszerszego grona odbiorców nie tylko polską muzykę, ale także rodzimych twórców młodego pokolenia. Temu służył udział EOK w programie Zamówienia kompozytorskie 2018/2019 i pierwsze wykonanie utworu Nikoli Kołodziejczyka Koncert podwójny na saksofon, bandoneon i orkiestrę smyczkową. Prawykonanie przyciągnęło uwagę wybitnych osobowości świata muzycznego, ponieważ prezentowany skład instrumentalny po raz pierwszy zabrzmiał razem na scenie. Orkiestra nie poprzestała na tym projekcie i zaangażowała się w realizację programu Dyrygent-rezydent 2018/2019. W jego ramach rezydentem EOK został Mateusz Rusowicz – młody polski dyrygent, który jednak ma już w swoim dorobku występy na festiwalach Warszawska jesień i Sacrum profanum. Pod batutą Mateusza Rusowicza kameraliści i Krzysztof Książek zaprosili melomanów na muzyczną ucztę, opartą m.in. na utworach Chopina, Barbera i Janáčka. Dyrygent asystował także podczas przygotowań Orkiestry do dwóch innych koncertów. 
       Czym byłaby orkiestra bez wysokiej klasy instrumentów? EOK doskonale zdaje sobie z tego sprawę i dlatego nieustannie dba, aby spod jej smyczków płynął jak najwartościowszy dźwięk. W związku z tym, Orkiestra wzięła udział w programie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Infrastruktura kultury 2018 i dokonała zakupu skrzypiec pochodzących z roku 1750, wykonanych przez francuskiego mistrza Benoit Fleury. Dzięki temu zostało zrealizowane zadanie "Zakup skrzypiec dla Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.
       Rok 2018 to również mały jubileusz Festiwalu Muzyka Polska na Warmii i Żuławach, który stał się znakiem rozpoznawczym Orkiestry. Już po raz piąty Orkiestra odbyła trasę koncertową po gotyckich kościołach regionu, aby zaprezentować mieszkańcom najpiękniejsze dzieła polskiej kameralistyki. W tym roku do EOK dołączył Marcin Wyrostek z zespołem – w repertuarze znalazły się więc także autorskie kompozycje wirtuoza akordeonu. Festiwal niezmiennie spotkał się z ciepłym przyjęciem mieszkańców Braniewa, Starego Pola, Elbląga i Pasłęka oraz turystów przebywających na terenie regionu. Tym razem Muzyka polska… zgromadziła ponad 5000 odbiorców spragnionych rodzimej muzyki.
       Oczekiwania elblążan Orkiestra zaspokoiła też, uświetniając swoją grą różne wydarzenia kulturalne. Wśród nich znalazły się Gala wręczenia Elbląskich Nagród Kulturalnych, Koncert dla MOPS, Koncert Jubileuszowy z okazji 30-lecia Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu, Voices for Hospices – Głosy dla hospicjum i Dni Elbląga 2018. Ponadto, kameraliści wprowadzili w karnawałowy nastrój mieszkańców Płońska i Braniewa, realizując koncerty z hitami tangowymi i muzyką filmową. Kinowe brzmienia gościły jeszcze kilkakrotnie w repertuarze EOK: podczas koncertu dla firmy Sanofi, koncertu z udziałem Tomasza Stockingera i Stefana Gąsieńca, a także w ramach łomżyńskiego Festiwalu Sacrum et musica. Muzycy uświetnili również XXII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Krakowie, udowodniając że droga do zdrowego serca wiedzie w rytmie muzyki klasycznej. Ponadto gościli, wraz z Leszkiem Możdżerem, w Toruniu, podczas XVIII Gali Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
       Z kolei we wrześniu odbyła się premiera płyty Krzysztof Herdzin – Concerto and Concertino, na której znalazły się dwa utwory, nagrane z udziałem Orkiestry. To Koncert Podwójny na altówkę, saksofon altowy i orkiestrę symfoniczną oraz Concertino na trio stroikowe i smyczki. Pierwszy utwór stanowi artystyczną mozaikę, w której nie brakuje muzycznych żartów, ale zarazem wprawny meloman może odnaleźć w kompozycji melancholijną nutę. Natomiast Concertino jest prekursorskim dziełem, w ramach którego po raz pierwszy wystąpiły instrumenty smyczkowe, obój, klarnet i fagot.
       Rok Orkiestra zwieńczyła Koncertem Bożonarodzeniowym w Pelplinie. EOK została po raz czwarty wybrana przez organizatorów i, wraz z innymi artystami, wypełniła wnętrze pelplińskiej Bazyliki dźwiękami najpiękniejszych kolęd i pastorałek. Pod batutą Janusza Stokłosy muzycy przypomnieli utwory stanowiące esencję magii Bożego Narodzenia, a Koncert będzie retransmitowany na antenie TVP 2 w Wigilię.
      
       Koncerty pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.
       Filharmonia uczestniczy w programie „filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!” organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków MKiDN
       Zadanie "Zakup skrzypiec dla Elbląskiej Orkiestry Kameralnej" - Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

       Patronem medialnym EOK jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Elbląska Orkiestra Kameralna
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej