UWAGA!

Ostatni mistrzowie w TVP Olsztyn

2011-06-28
Aktualizowany 2011-07-20 07:54
 
Elbląg, Jedna z bohaterek reportaży eswiatowid - Anna Bałdyga, która zajmuje się tkactwem i plastyką obrzędową
Jedna z bohaterek reportaży eswiatowid - Anna Bałdyga, która zajmuje się tkactwem i plastyką obrzędową

W lipcu i sierpniu w TVP Olsztyn będzie można zobaczyć reportaże z cyklu „Ostatni mistrzowie kultury ludowej", zrealizowane przez redakcję Portalu Kulturalnego Warmii i Mazur eswiatowid.

- Portal Kulturalny Warmii i Mazur www.eswiatowid.pl, którego wydawcą jest CSE "Światowid" w Elblągu, przekazało do emisji osiem reportaży, których bohaterami są twórcy ludowi z terenu Warmii, Mazur, Żuław i Powiśla - wyjaśnia Agnieszka Jarzębska-Grzegorzewska, redaktor naczelna portalu. - Cieszę się, że stacja zainteresowała się zrealizowanymi przez nas materiałami i popularyzuje tę tematykę.
       Pokazanie aktualnego stanu dziedzictwa kultury ludowej na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i byłego województwa elbląskiego, a w szczególności najciekawszych i najważniejszych twórców ludowych - taki był cel, który miał zostać osiągnięty poprzez cykl materiałów filmowych, ale też i scenariuszy lekcji. Był on realizowany w ramach projektu, który otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz władz samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.
       Redakcja eswiatowid była w Giżycku u ceramika Adama Kuźmy, u Anny Bałdygi w Mazuchówce, która zajmuje się tkactwem i plastyką obrzędową, kontynuując tradycję kurpiowską, w Iławie u cenionego rzeźbiarza Jana Kowalskiego i jego zięcia Marka Kałuży - także rzeźbiarza, w Sztutowie, na Mierzei Wiślanej u rzeźbiarza Stanisława Suski i w podelbląskich Nowotkach u pani Aleksandry Charko, mistrzyni ukraińskiej wyszywanki i twórczyni pięknych pisanek. W Olsztynku spotkała się z Waldemarem Majcherem, twórcą ludowym, ale też działaczem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. W Dąbrowie, pod Bartoszycami nagrywała reportaż na temat Marii Kwaśniewskiej, która tworzy, znane nie tylko w Polsce, czepce warmińskie.
       - Materiały cały czas można oglądać na stronie www.eswiatowid.pl, w zeszłym roku emitowała je telewizja EDUSAT, a teraz dostaliśmy, oczekiwaną już od dłuższego czasu informację, o tym, że wyprodukowany przez nas cykl "Ostatni mistrzowie kultury ludowej" znalazł się w letniej ramówce TVP Olsztyn, materiały będzie można oglądać od 20 lipca - dodaje Agnieszka Jarzębska - Grzegorzewska.
       Emisja cyklu "Ostatni mistrzowie kultury ludowej" rozpocznie się 20 lipca. Reportaże będzie można premierowo oglądać co środę o godz. 19.20, a powtórki będą w piątki o 19.20 i w soboty o godz. 17.45.
      
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik prasowy CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama