UWAGA!

Oszczędne i smaczne gotowanie

 
Elbląg, Oszczędne i smaczne gotowanie

Kluski z fasoli, pomorski pasztet z makreli i oranżada wg przepisu Ćwierczakiewiczowej to potrawy, które będą przygotowywane podczas czwartkowych (25 lipca, godz. 16.30, sala „U św. Ducha”) warsztatów kuchni regionalnej w Bibliotece Elbląskiej. Wstęp wolny.

Spotkania odbywają się w ramach projektu „Rozsmakuj się w tradycji”, skierowanego do seniorów i szerokiego grona odbiorców zainteresowanego kulinariami, zwyczajami i obyczajami zakorzenionymi w tradycji i kulturze polskiej. W letniej odsłonie projektu kucharze wraz z uczestnikami przygotowują lokalne potrawy charakterystyczne dla Żuław Wiślanych i Pomorza. Podczas warsztatów prowadzący opowiadają o dawnych przepisach i etapach przygotowania potraw, zwyczajach i tradycjach. Na koniec odbywa się degustacja. Podczas najbliższego spotkania będzie można się dowiedzieć, jak zrobić kluski z fasoli, pasztet z makreli i oranżadę wg przepisu legendarnej kucharki Lucyny Ćwierczakiewiczowej.
      
       Dla zainteresowanych:
       Żyjąca na przełomie XIX i XX wieku Lucyna Ćwierczakiewiczowa była autorką książek kucharskich i poradników na temat prowadzenia gospodarstwa domowego (m.in. „365 obiadów za pięć złotych” czy „Poradnik porządku i różnych nowości gospodarskich”). Nakłady jej książek przewyższały wydania dzieł Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Uchodziła za emancypantkę – namawiała kobiety, żeby podejmowały pracę zawodową. Była też znana ze swych bardzo nowoczesnych jak na ówczesne czasy poglądów dotyczących zdrowia czy higieny.
       Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
      
       Więcej informacji:
       Biblioteka Naukowa i Literacka
       ul. św. Ducha 3-7
       tel. (55) 625 60 12, (55) 625 60 17
      
      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama