UWAGA!

Panteon popreligii

Elbląg, Panteon popreligii
(fot. nadesłane)

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wernisaż wystawy „Santo Subito” Bartka Jarmolińskiego. To cykl obrazów, przedstawiających ikony popkultury - współczesnych świętych, znanych głównie z tego, że są znani. Wernisaż odbędzie się w czwartek 26 maja o godz. 18.

Zawsze w blasku fleszy, obecnych na ekranach telewizorów - “przenośnych kapliczek” milionów odbiorców, owianych legendą.
       Pojęcie świętości w dzisiejszych czasach zdewaluowało się. Granica dzieląca sacrum i profanum stała się płynna. W konsumpcyjnej piramidzie wartości nie ma miejsca dla tradycyjnych cnót, przypisywanych wcześniej świętym. Obecnie zostali oni zastąpieni wszelkiej maści celebrytami: gwiazdami filmu, sportu, muzyki, politykami, pisarzami czy ludźmi z kręgu świata mody. To ich obdarza się obecnie kultem, dla którego liczy się towar, nadający się na sprzedaż: wizerunek, logo czy marka.
       Kultura popularna wdarła się także w sferę religii. Nie tylko tej tradycyjnie rozumianej, usankcjonowanej przez instytucje kościelne (konsumpcyjny charakter świąt, telewizyjne msze i obrzędy jako widowiska dla ludu). Współcześnie mamy do czynienia z religijnością komercyjną, realizowaną poprzez sferę konsumpcji i rozrywki. Rolę świątyń przejęły hipermarkety, gromadzące w niedzielne popołudnia swoich wiernych-kupujących, hale koncertowe, stadiony piłkarskie, rolę kapłanów zaś szeroko pojęte media.
       Bartek Jarmoliński z niezwykłą precyzją – niemal hiperrealistycznie – kopiuje znane z tabloidowych fotografii wizerunki celebrytów, po czym w sposób dosłowny ucieleśnia ich “świętość”. Głowy “kanonizowanych“ przez siebie postaci otacza nimbami. Postępuje na wzór tradycji chrześcijańskiej, w której jednostkę, za jej czyny, uświęca się dopiero po śmierci, przyznając jej prawo publicznego kultu. Swoich świętych, zgodnie z religijnym zwyczajem, czyni też patronami rozmaitych grup społecznych. Artysta ustanawia prywatny panteon godnych wyniesienia na ołtarze.
      
       Wystawę będzie można oglądać do 23 czerwca w godzinach: wtorek-sobota 10-18, niedziela 10-17.
       Bilety w cenie: 8 zł (normalny), 4 zł (ulgowy), 16 zł (bilet rodzinny) do nabycia w kasie CS Galerii EL. Na wernisaż wstęp bezpłatny.
      
Beata Branicka, CS Galeria EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama