UWAGA!

Po-Impresje

 
Elbląg, Aleksander Berg,
Aleksander Berg, fot. nadesłana

Janów – niewielka wioska położona przy starej „siódemce”. Warto zjechać z drogi, żeby zobaczyć piękny XIX -wieczny pałac, chwilę odpocząć w tamtejszym ogrodzie i spróbować pysznej herbaty z pigwą. To doskonałe miejsce dla artystów, a w zeszłym tygodniu zebrało się ich tam ponad dwudziestu.

Od 26 sierpnia do 1 września trwał w Janowie Międzynarodowy Plener Artystyczny Impresje, realizowany przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Uczestniczyli w nim między innymi goście z Armenii, Rosji i oczywiście z Polski.
      
       Stworzyli ponad sto prac, które można było zobaczyć w miniony piątek na zaaranżowanej w starym magazynie poplenerowej wystawie. Obrazy, ceramika, rzeźby, zdjęcia, wiersze – wystawa eklektyczna, ale doskonale wpisująca się w tamtejszą przestrzeń. Uczestnicy, których cechowała niezwykła różnorodność to nie tylko plastycy, ale także pisarze, poeci, fotograficy, a nawet muzyk – kontrabasista, który nastrojowymi recitalami wypełniał janowskie wieczory.
      
       Dzień i wieczór w Janowie miały swoje odrębne rytmy.
       – W ciągu dnia każdy z artystów szukał swojego miejsca, swojej samotni. Był czas na oddech, nie było pośpiechu, skupiali się na tym, co istotne – mówi Teresa Miłoszewska, organizator pleneru. – A wieczory były celebracją, spotykaliśmy się na tarasie, wokół świec by dzielić się sztuką, przenikać. Spotykali się ludzie różnych dziedzin sztuki, ludzie różnych narodowości i było to niezwykle ciekawe, inspirujące, łączyła ich otwartość na nowe, na twórczość.
      
       Ten tydzień, spędzony przez artystów w Janowie to także ich wkład w artystyczne życie okolicy, bo wieczorami każdy mógł do Pałacu w Janowie przyjść lub przyjechać i zatopić się w tamtejszej atmosferze.
       Codziennie, kto inny prezentował swoją twórczość: był wieczór armeński, swoją twórczość prezentowali między innymi Marcin Oleś (kontrabasista), Aleksander Rozenfeld (poeta), Marcin Jurzysta (autor tekstów poetyckich), Benedykt Kroplewski (malarz), Marta Eloy-Cichocka (poetka), Anastasia Oligerova (projektantka odzieży).
       Uczestnicy prowadzili również warsztaty artystyczne dla dzieci z okolicznych wsi, a w środowy wieczór młodzież z projektu „Wrośnij w to!” zagrała pod janowskim niebem spektakl teatru tańca „Tętnica”.
      
       To był czas pełen twórczych zmagań, a ci którzy nie mogli zobaczyć ich efektów w Janowie, będą mieli jeszcze jedną okazję - podczas wystawy, która odbędzie się w listopadzie w Galerii Nobilis w „Światowidzie”. Wtedy też zostanie wydana coroczna publikacja z prezentacją dokonań uczestników pleneru.
      
       Plener zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
      
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Czemu ja się o tym dowiedziałem a posteriori? Trzeba było napisać MARCIN OLEŚ dużymi literami. Ja bym porzucił wszystkie swoje sprawy. ..
Reklama