UWAGA!

Po plenerze w Kadynach

 Po plenerze w Kadynach
fot. nadesłana

Jak co roku, w wakacje, artyści spotykali się w Kadynach, by oddać się pasji tworzenia. To, co powstało podczas pleneru będzie można obejrzeć w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. W Galerii Nobilis, 10 września o godz. 18, obędzie się wystawa prac, które powstały podczas ósmej edycji pleneru „Kadyny Wioska Sztuki”.

Od 8 do 12 lipca artyści malowali i rzeźbili pod kierunkiem profesora Wojciecha Sęczawy. Tradycyjnie podczas pleneru nie zabrakło motywów związanych z Kadynami.
       - Poprzez wybór tematu tworzenia kafli, zależało nam na podkreśleniu tej ważnej dawniej dla Kadyn sztuki rzemiosła – mówi Ewa Bednarskiej-Siwilewicz, koordynatorka pleneru CSE Światowid. - Motywem były historia i legendy Kadyn. Powstały kafle w technice podszkliwnej i metodą reliefu.
       Ciekawym zdarzeniem było to znalezienie fragmentów kafli z przedwojennej manufaktury.
       - Okazuje się, że ich pozostałości można znaleźć nad Zalewem Wiślanym i w pobliskich rowach. Są to tylko fragmenty kafli, ale stały się dla naszej grupy, inspiracją do tworzenia kolejnych replik i wzorów – mówi Ewa Bednarska-Siwilewicz.
       - Wokół pleneru skupiliśmy wiele działań plastycznych skierowanych do mieszkańców i turystów, takich jak na przykład rzeźba w piasku, w której wzięły udział dzieci – mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, organizatorka pleneru. - Kolejnymi działaniami były podróż ze szkicownikiem do Świętego Kamienia oraz akcja plastyczna w pobliżu bramy folwarku podczas, której powstały prace malarskie.
       W Świetlicy Kadyna o swojej twórczości opowiedział Wojciech Sęczawa, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W lipcu została tam otwarta wystawa prac powstałych podczas trwania w projektu „Ślady kultury dziedzictwo znane i nie znane”, którą można było oglądać przez całe wakacje.
      
Plener jest częścią projektu "Śladami kultury - trakt tradycji i tworzywa" dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu.
Sylwia Warzechowska, rzecznik CSE Światowid

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)