UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Po Roku Pionierów zostanie słownik

 
Elbląg, Autorzy biogramów opowiadali o swoich bohaterach
Autorzy biogramów opowiadali o swoich bohaterach (fot. Michał Skroboszewski)

Wacław Wysocki, Szczepan Baum, Józef Gburzyński – to tylko niektóre postaci, które doczekały się swoich biogramów w Elbląskim Słowniku Biograficznym. Słownik powstał z okazji Roku Pionierów. Opracowano już 50 biogramów powojennych elblążan, ale sami autorzy mówią, że potrzeby są większe. Zobacz zdjęcia z konferencji.

Rok 2019 był w Elblągu obchodzony jako Rok Pionierów. Jednym z jego efektów będzie Elbląski Słownik Biograficzny.

- W tym roku, w związku z obchodami Roku Pionierów, powstanie słownika stało się realne. Zaczęliśmy od biogramów tych osób działających po wojnie. W tej chwili mamy opracowanych 50 biogramów. Jednak potrzeby są większe,to jest jednak wyzwanie na przyszłość – mówił prof. Andrzej Groth, redaktor naczelny Elbląskiego Słownika Biograficznego.

Podczas wczorajszej konferencji podsumowującej elbląski Rok Pionierów zaprezentowano biogramy wybranych osób. Obejmują przedstawicieli niemal wszystkich grup społecznych, którzy odcisnęli swoje piętno na polskim Elblągu.

- Zdecydowaliśmy się na biogramy osób zmarłych, którzy pozytywnie wpisali się w historię Elbląga – wyjaśniał prof. Andrzej Groth.

Mamy więc biogramy takich postaci jak Wacław Wysocki, pierwszy powojenny prezydent Elbląga, inż. Mieczysław Filipowicz, pierwszy dyrektor zakładów, które w późniejszym okresie stworzą Zamech, Ryszard Stolarowicz, działacz NSZZ „Solidarność”, Gerard Kwiatkowski, twórca Galerii EL i wiele innych.

Brakuje środowiska sportowego: trenerów, działaczy, a przede wszystkim zawodników. Ale jak zapewniają autorzy, dzisiejsze 50 biogramów to dopiero początek pracy. I być może w kolejnych latach doczekamy biogramu np. piłkarz i trenera Aleksandra Grudzińskiego.

Autorami biogramów są m.in. dr Jerzy Domino, prof. dr hab. Andrzej Groth, Krzysztof Kwasucki, Daniel Lewandowski, dr Grażyna Nawrolska, Wiesława Rynkiewicz-Domino, Bolesław Szatrański, ks. prof. dr hab. Wojciech Zawadzki.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Przeważnie po każdych '' pionierach zostaje zawsze jakaś pustka. Po pionierach amerykańskich zaginęli Indianie, a po pionierach australijskich Aborygeni. Tam gdzie dociera jakikolwiek pionier, zanika rdzenny mieszkaniec i to bez znaczenia w jakiej części świata, a ci co biorą w tym zanikaniu czynny udział mogą liczyć na miejsce w Słowniku Biograficznym. Tak jak nijaki Gburzyński zresztą Józef.
  • kazdy chciałby mieć swój biogram !
  • Czy doprawdy Biblioteki nie stać na rzecznika?
Reklama