UWAGA!

Porozmawiajmy o książkach

2008-05-07
Aktualizowany 2008-05-27 00:37

Biblioteka Elbląska im. C. Norwida zaprasza 27 maja (wtorek) o godz. 18 do Sali Klubowej (Spatium Novum) na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmowy dotyczyć będą książki „Obejrzyj się Królu” Agnieszki Pietrzyk oraz „Niesformatowanych” autorstwa Katarzyny Bielas. Wstęp wolny.

Dyskusyjne Kluby Książki to projekt adresowany do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach, oraz że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem Klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do aktywnego promowania mody na czytanie.
     W ramach klubowej działalności odbywają się m.in. spotkania autorskie z pisarzami, których książki są czytane. I na takie właśnie spotkanie 27 maja zaprasza DKK działający w Bibliotece Elbląskiej. Bohaterkami wieczoru będą Agnieszka Pietrzyk, autorka książki „Obejrzyj się Królu” oraz Katarzyna Bielas, która zgromadziła swoje wywiady ze znanymi ludźmi, opublikowane wcześniej w „Gazecie Wyborczej”, w książce „Niesformatowani”.
     
     Agnieszka Pietrzyk urodziła się 1975 r. w Elblągu. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Na tej samej uczelni zrobiła doktorat z nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Swoje teksty publikowała w „Twórczości”, „Przeglądzie Humanistycznym”, „Ruchu Literackim”, „Akancie”, „Parnasiku”. Wyznaje zasadę, że największym grzechem pisarza jest tworzenie literatury nudnej i nijakiej. Rozpoczynając pracę nad swoim pierwszym thrillerem „Obejrzyj się Królu", postanowiła, że stworzy powieść niebanalną i wciągającą. Chce, żeby czytelnicy przewracali kartki jej książki w pełnym napięcia oczekiwaniu. Jej kolejne powieści też będą thrillerami, albowiem ten rodzaj literatury najpełniej umożliwia konstruowanie intrygującej i tajemniczej fabuły.
     „Obejrzyj się Królu” to thriller pełen klaustrofobicznych korytarzy, mrocznych zakamarków, niepokojących książek, niewytłumaczalnych zjawisk i dziwacznych postaci. Wszystko to obraca się wokół budzącej grozę tajemnicy. Niebanalna i wciągająca współczesna powieść grozy. „Gdybym wtedy nie wszedł do tej księgarni, nie spotkałby mnie później ten cały koszmar. Z zewnątrz księgarnia wyglądała niepozornie. Za szybą ustawiono kilka książek, które nie wabiły ani kolorem, ani tytułem. Poszedłbym dalej, gdyby nie to, że otworzyły się drzwi i wionął na mnie zapach druku, drewna, kurzu i jeszcze czegoś, co określiłbym jako woń starości."
     
     Katarzyna Bielas jest od 1998 r. dziennikarką „Gazety Wyborczej". Za swoje teksty w 2007 roku otrzymała nagrodę Fundacji Równości „Hiacynt" oraz jest laureatką Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej, przyznawanej za najlepszy wywiad prasowy minionego roku. Bielas uhonorowano za rozmowę z Marianem Pankowskim, opublikowaną 24 kwietnia 2006 roku w „Dużym Formacie" - dodatku do „Gazety Wyborczej".
     Tytuł „Niesformatowani" jest nawiązaniem do „Dużego Formatu", dodatku do „Gazety Wyborczej", w którym autorka pracuje i z którego pochodzi duża część tekstów.
     Do książki Katarzyna Bielas wybrała 21 wywiadów (niektóre publikowane w „Wysokich Obcasach") z osobami różniącymi się wiekiem, zawodem, dorobkiem, religią, filozofią, stylem życia, poglądami, relacjami ze światem, orientacją seksualną, rodzajem dyskomfortu czy opresji, z jakimi się zmagają, i płcią.
     Wywiady były robione w różnym czasie i nie są ułożone chronologiczne, bo chodzi w nich głównie o problematykę, prywatne poszukiwania i punkty zwrotne. Poruszają tematykę związaną z różnymi rodzajami sztuki, psychologiczną, religijną, filozoficzną, feministyczną, seksualną, dają też szeroką - na ogół ujawnianą po raz pierwszy i tylko w tych wywiadach - reportażową wiedzę o życiu bohaterów. Proponowany układ stara się zderzać postacie. Płaszczyzn ewentualnego dialogu czytelnik musi szukać na własną rękę.
     Wśród osób portretowanych przez Katarzynę Bielas znalazły się: Nina Andrycz, Michał Witkowski, Hanna Krall, Janina Katz, Małgorzata Braunek, Lech Janerka, Zbigniew Libera, Marek Kondrat, Sławomir Idziak, Maria Janion, Kazimiera Szczuka, Marek Koterski, Krzysztof Majchrzak, Grzegorz Ciechowski, Bartosz Żurawiecki, Dorota Nieznalska, Artur Żmijewski, Magdalena Mosiewicz, Wojciech Waglewski, Marian Pankowski.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama