UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Przedostatni pokaz kina o tematyce żydowskiej

Elbląg, Przedostatni pokaz kina o tematyce żydowskiej

W piątek 7 grudnia o godz. 18 zapraszamy do Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej na dwa kolejne filmy w ramach pokazów pofestiwalowych 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy. Można będzie obejrzeć film dokumentalny i krótkometrażowy – obydwa dotykające problematyki żydowskiej tożsamości . Wstęp wolny.

Ucięta dyskusja
       Ucięta dyskusja to dowcipne ujęcie problemu męskiego obrzezania i odczuć na ten temat ludzi z Zachodu. W filmie w sposób jednocześnie komiczny i pouczający zastanawiamy się, jak doszło do tego, że starodawny obrzęd stał się normalnym zabiegiem medycznym w Ameryce Północnej i innych częściach świata. Film wykracza poza stwierdzanie, co jest dobre a co złe i zabiera nas do współczesnego świata rzekomego pogaństwa, plemiennego i rodzinnego dziedzictwa. Śledzimy podróż autorki filmu od Nowego Jorku i Jerozolimy, do Włoch i Turcji, w trakcie której zmuszona jest zadać pytanie
       kraj i rok produkcji: Kanada, 2009
       reżyseria: Danae Elon
       zdjęcia: Andrew T. Dunn
       montaż: M Watanabe Milmore
       muzyka: David Buchbinder
       produkcja: Megafun
       rodzaj filmu: dokumentalny
       czas trwania: 82 min
      
       Reżyserka filmu Danae Elon to wielokrotnie nagradzana producentka filmów dokumentalnych, reżyserka i autorka zdjęć. W 1995 r. ukończyła szkołę filmową na Uniwersytecie Nowojorskim. Jej pierwszy film dokumentalny Nigdy więcej, na zawsze wszedł na ekrany w 1996 r. i pokazywany był na ponad 25 międzynarodowych festiwalach filmowych. Wkrótce później powróciła Jerozolimy, swego rodzinnego miasta, by ukończyć jeszcze dwa filmy Dzika mięta i Cięcie. W 2001 r. Danae wróciła do Stanów Zjednoczonych i rozpoczęła pracę nad filmem Inna droga do domu, na który dostała dotację Sundance w 2003 r. i który został uznany za jeden z najuczciwszych i najbardziej wrażliwych filmów dotyczących konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Danae Elon pracuje jako reżyserka i producentka, otrzymała też nagrody za zdjęcia.
      
       Wesołych świąt

       Magda i Yutka, siostry, które emigrowały z Węgier, mieszkają w ośrodku dla imigrantów w Izraelu. 24 grudnia Magda odrzuca prośbę Yutki, by razem obchodzić święta Bożego Narodzenia tak jak to było w dzieciństwie. Tego dnia muszą się zmierzyć ze swoją złożoną tożsamością.
       kraj i rok produkcji: Izrael, 2011
       scenariusz i reżyseria: Luca Marvanyi
       zdjęcia: Hagai Ben Kuzari
       montaż: Yuval Yefet, Alon Herskkowitz
       muzyka: Asher Goldschmidt
       obsada: Lujza Juhasz, Edit Decsi
       produkcja: Sapir College
       rodzaj filmu: krótkometrażowy
       czas trwania: 32 min
      
       Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy jest jednym z największych tego typu festiwali w Europie, skoncentrowanym na tematyce żydowskiej we współczesnej kinematografii. Organizatorzy Festiwalu deklarują: „Naszym widzom pragniemy pokazywać to, co najciekawsze w kulturze, historii i tradycji żydowskiej, a także promować idee tolerancji i wielokulturowości.”
      
      
Pokazy filmowe organizowane są dzięki uprzejmości organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy – Stowarzyszenia Żydowskie Motywy.
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama