UWAGA!

Rękopisy Nitschmanna

Elbląg, Na wystawie można podziwiać rękopisy wybitnego elblążanina
Na wystawie można podziwiać rękopisy wybitnego elblążanina (fot.DM)

Do końca sierpnia w Pracowni Badań Regionalnych Biblioteki Elbląskiej czynna będzie wystawa pt. "Z kolekcji Henryka Nitschmanna". Ekspozycja obejmuje rękopisy wybitnego elblążanina, tłumacza i historyka literatury polskiej, muzykologa i polonofila.

Henryk Nitschmann, niemiecki poeta i muzyk, a przede wszystkim miłośnik i tłumacz literatury polskiej, urodził się 24 kwietnia 1826 roku w Elblągu jako syn radcy sądowego. Całe życie poświęcił zgłębianiu literatury i kultury polskiej. Działał również na polu muzyki poważnej. Komponował i organizował koncerty, ale dał się jednak poznać przede wszystkim jako krytyk muzyczny. Jego dorobek w tej dziedzinie obejmuje ponad sto recenzji, sprawozdań i artykułów fachowych. W 1869 roku założył w Elblągu Towarzystwo Filharmoniczne, którym kierował do 1878 r. Nitschmann, z zamiłowania polonofil, odważnie głosił swoje poglądy narażając się władzom, ujmował się za Polakami, podnosił rangę naszej literatury i kultury, potępiał germanizację i akcję eksterminacyjną. Zmarł 27 kwietnia 1905 roku jako kawaler pozostawiając testament napisany po polsku. Większość majątku przekazał miastu Elbląg na cele charytatywne.
     Henryk Nitschmann zgromadził księgozbiór liczący blisko 3 tys. pozycji, w tym wiele z zakresu literatury polskiej. Część jego spuścizny drukowanej i rękopiśmiennej (m.in. zbiór ballad, sonetów, poemat, korespondencja i muzykalia) znajduje się w Bibliotece Elbląskiej.
     Wystawę pt. "Z kolekcji Henryka Nitschmanna" można oglądać do końca sierpnia br. w godzinach otwarcia biblioteki(poniedziałki i czwartki od 10.00 do 18.00, wtorki, środy i piątki od 10.00 do 15.00). Wstęp wolny.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Nitschamnn oprócz polskiego znał jeszcze język serbski, angielski i francuski. Miał majątek ziemski na północ od Działdowa - dzisiaj b. PGR Pożary, dawniej - w czasach Nitschmann - Posaren. Tu nauczył się polskiego, bowiem zatrudniał polskich robotników rolnych,których darzył szacunkiem.... Przypuszczam, że byłoby mu nieco przykro, gdyby zobaczył, że jego nazwisko w dzisiejszej nazwie ulicy w Elblągu pozbawiono jednego "n". Może przed jesienną sesją nt. Nitschmanna bedzie czas na korektę nazwy ulicy....
Reklama