UWAGA!

Rozmowy na ćwierć wieku

Elbląg, "Młoda demokracja",
"Młoda demokracja", fot. Tadeusz Późniak

Tegoroczne 11. Letnie Ogrody POLITYKI (4-7 czerwca) będą wyjątkowe z uwagi na symboliczną datę ich rozpoczęcia. Świętując 25. rocznicę pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce, chcielibyśmy zaprosić Państwa do udziału w ogrodowych debatach, w trakcie których spróbujemy podsumować, jak przez ten czas zmieniła siłę Polska. Zapraszamy!

Podczas ogrodowych paneli dyskusyjnych porozmawiamy m.in. o tym, jakim przemianom uległa po roku 1989 kultura, co stało się z polską obyczajowością, jak się zmieniła przestrzeń i architektura, a także o tym, jak zmieniali się w ciągu ostatniego ćwierćwiecza polscy przestępcy. Jak co roku wszystkie ogrodowe dyskusje poprowadzą redaktorzy Tygodnika POLITYKA.
      
       PANELE:
       Dzień pierwszy – 4 czerwca (środa), godz. 18.00 dziedziniec Biblioteki Elbląskiej
       Panel dyskusyjny pt. „Co wolność dała kulturze?” – prowadzenie: red. Mirosław Pęczak
       uczestnicy: Jacek Kleyff, Michał Tarkowski, Roman Kurkiewicz
       Jacek Kleyff – polski bard, poeta, kompozytor i malarz. Pod koniec lat 60-tych wspólnie z przyjaciółmi: Januszem Weissem i Romanem Walisiakiem (potem zastąpionym przez Michała Tarkowskiego) stworzył słynny kabaret Salon Niezależnych, który zdobywał liczne nagrody na najważniejszych polskich festiwalach (trzykrotnie wygrali Festiwal Fama). Z powodu politycznego wydźwięku utworów grupa była szykanowana przez ówczesne władze. W latach 80-tych przeniósł się na wieś pod Lublinem, gdzie powstał zalążek Orkiestry Na Zdrowie (w skrócie ONZ), ukształtowanej ostatecznie parę lat później. Na Przystanku Woodstock w 1995 roku grupa otrzymała główną nagrodę publiczności, tzw. Złotego Bączka.
       Michał Tarkowski – polski aktor (grał m.in. w „Człowieku z marmuru” i „Wodzireju”), scenarzysta i reżyser, współtwórca (razem z Januszem Weissem i Jackiem Kleyffem) legendarnej grupy kabaretowej Salon Niezależnych.
       Roman Kurkiewicz – polski dziennikarz prasowy i radiowy, felietonista. W latach 1979-89 związany z opozycją demokratyczną i niezależnym obiegiem wydawniczym. Od stycznia 2012 do końca września 2012 redaktor naczelny „Przekroju”.
      
       Dzień drugi – 5 czerwca (czwartek), godz. 18.00 dziedziniec Biblioteki Elbląskiej
       Panel dyskusyjny pt. „Nowy alfabet mafii – 20 lat po narodzinach” – prowadzenie: Piotr Pytlakowski
       uczestnicy: Lucyna Biej, Leszek Kardaszyński, Ewa Ornacka
       Piotr Pytlakowski – polski dziennikarz i scenarzysta. Od roku 1997 związany z Tygodnikiem POLITYKA, gdzie zajmuje się dziennikarstwem śledczym i problematyką kryminalną. Autor bądź współautor książek: „Czekając na kata”, „Alfabet mafii” (z Ewą Ornacką), „Agent Tomasz i inni. Przykrywkowcy” (z Sylwestrem Latkowskim), „Wszystkie ręce umyte. Sprawa Barbary Blidy” (z Sylwestrem Latkowskim), „Biuro tajnych spraw. Kulisy centralnego Biura Śledczego” (z Sylwestrem Latkowskim), „Nowy alfabet mafii” (z Ewą Ornacką).
       Ewa Ornacka – dziennikarka, przez lata związana z tygodnikiem „Wprost”. O przestępczości zorganizowanej pisała także na łamach tygodników „Prawo i Życie” oraz „Newsweek”. Pasjonuje ją tematyka społeczna, ale od lat podejmuje tematy kryminalne: opisywała m.in. seryjnych zabójców, gangsterów z "żółtymi papierami" i powiązania organów ścigania z półświatkiem. Autorka bądź współautorka książek: „Alfabet mafii” (z Piotrem Pytlakowskim), „Tajemnice zbrodni”, „Nowy alfabet mafii” (z Piotrem Pytlakowskim).
       Leszek Kardaszyński – młodszy inspektor Policji, były szef Zarządu Ochrony Świadka Koronnego CBŚ.
       Lucyna Biej – wdowa po zamordowanym przez Kulawego (szefa najgroźniejszej grupy przestępczej na Warmii i Mazurach nazywanej „Gangiem Kulawego”, którego sprawa toczy się w Elblągu).
      
       Dzień trzeci – 6 czerwca (piątek), godz. 18.00 dziedziniec Biblioteki Elbląskiej
       Panel dyskusyjny pt. „Budy ułudy. O romansach architektury z historią” – prowadzenie: Piotr Sarzyński
       Piotr Sarzyński – polski dziennikarz, z wykształcenia socjolog. W Tygodniku POLITYKA pracuje od 1986 roku, gdzie zajmuje się problematyką kulturalną, a w szczególności popularyzacją sztuki. Wydał „Przewodnik po rynku malarstwa”, „Kronikę śmierci przedwczesnych”, „Leksykon samobójców” i głośną książkę o polskiej architekturze współczesnej „Wrzask w przestrzeni. Dlaczego w Polsce jest tak brzydko?”.
      
       Dzień czwarty – 7 czerwca (sobota), godz. 18.00 dziedziniec Biblioteki Elbląskiej
       Panel dyskusyjny pt. „Opis obyczajów czasów polskiej transformacji”” – prowadzenie: red. Zdzisław Pietrasik
       uczestnicy: prof. Beata Łaciak, prof. Tomasz Szlendak, Bartek Chaciński
       Beata Łaciak – pracuje w Katedrze Socjologii Obyczajów i Prawa w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW, autorka książek: „Obyczajowość polska czasu transformacji, czyli wojna postu z karnawałem” (2005), „Kwestie społeczne w polskich serialach obyczajowych – prezentacje i odbiór” (2013).
       Bartek Chaciński – dziennikarz i publicysta, zajmujący się kulturą popularną oraz nowym językiem; autor książek „Wypasiony słownik najmłodszej polszczyzny” (2003), „Wyczesany słownik najmłodszej polszczyzny” (2005), „Totalny słownik najmłodszej polszczyzny” (2007), „Wyż nisz” (2010).
       Tomasz Szlendak – zajmuje się socjologią kultury, konsumpcji i rodziny oraz psychologią ewolucyjną. Jest dyrektorem Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Opublikował m.in. „Architektonikę romansu” (2002), „Zaniedbaną piaskownicę” (2003), „Supermarketyzację” (2004), „Leniwe maskotki, rekiny na smyczy” (2005) i „Socjologię rodziny” (2010). Jest członkiem redakcji „Studiów Socjologicznych” i członkiem rady naukowej czasopisma „Kultura i Edukacja”. Był stypendystą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz Tygodnika POLITYKA. Prowadzi badania nad przemianami obyczajów, aktywnością kulturalną, seksualnością i jakością życia. Śledzi trendy i zastanawia się, co socjologia może powiedzieć o przyszłości.
      
       Pełen program Festiwalu znajdziecie tutaj.
      
Patronem medialnym Festiwalu Letnie Ogrody POLITYKI jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama