UWAGA!

Ryszard Tomczyk się żegna...

  Elbląg, Na zdjęciu: dyrektor Galerii EL Jarosław Denisiuk, Ryszard Tomczyk i jego żona Alina
Na zdjęciu: dyrektor Galerii EL Jarosław Denisiuk, Ryszard Tomczyk i jego żona Alina (fot. Anna Dembińska)

- To chyba moja ostatnia wystawa... - tak mówił dzisiaj (28 września) 86-letni Ryszard Tomczyk, malarz, krytyk teatralny, plastyczny, literacki. Artysta otworzył w elbląskiej Galerii EL wystawę swoich obrazów, na które złożył się owoc ostatnich lat pracy twórczej. Zobacz zdjęcia.

- Postanowiłem w porę zniknąć. To jest chyba ostatnia wystawa, więcej już chyba nie będzie... Chciałbym się jeszcze raz spotkać z moimi przyjaciółmi i powiedzieć im: wybaczcie, ale nie będę Was już więcej absorbował swoimi pracami – mówił Ryszard Tomczyk przed wernisażem swojej wystawy „Nadmiar istnienia” w Galerii EL.
       Artysta, który jest także Honorowym Obywatelem Elbląga, zdecydował się pokazać publiczności kilkanaście obrazów pochodzących z ostatnich lat. Obrazy udowadniają jedno: Ryszard Tomczyk wciąż jest w dobrej formie artystycznej. Patrząc na dzieła wywieszone w „zakrystii” dawnego kościoła (Galerii Laboratorium) można poczuć pewien niepokój.
       - Obrazy są w pewnym sensie zwierciadłem. Ostatnie lata miałem rzeczywiście pełne niepokoju. I rzeczywistość, która nas otacza - i w sensie globalnym i w sensie zaściankowo-narodowym - nie nastraja optymistycznie – wyjaśniał Ryszard Tomczyk.
       Chociaż wydaje się, ze artysta z tym pesymizmem próbuje walczyć, czego wyrazem jest obraz przedstawiający żonę artysty Alinę na tle Bażantarni. Na wystawie znajdziemy też obraz przedstawiający piramidę w obłoku ognia, którą można interpretować jako zapowiedź końca takiego świata, jaki znamy. Sam artysta zwraca uwagę na polemikę z Gerardem Kwiatkowskim, założycielem Galerii EL.

  Elbląg, Ryszard Tomczyk się żegna...
(fot. AD)


       - Ewolucja twórczości Gerarda Kwiatkowskiego biegnie od przeogromnej rzeczywistości przelewającej się przez ręce w poszukiwaniu syntezy. I on tę syntezę znalazł: dążył do zaprezentowania, wyostrzenia tej prostej linii, którą znalazł, chciał zredukować wszystko, co niepotrzebne. Natomiast moja twórczość jest czymś innym. Ja nie uważam, że jako artysta mam obowiązek uciekać od wielości w jedność. Robię coś zupełnie przeciwnego – mówił elbląski artysta.
       Sam tytuł wystawy pochodzi z wiersza Bolesława Leśmiana „Znikomek: ”A w dłoniach - nadmiar istnienia, a w oczach - okruchy nocy!”, którego fragment przeczytał Ryszard Tomczyk na wernisażu. Czy to naprawdę ostatnia wystawa Ryszarda Tomczyka? Czy też będzie ciągnąć „wilka do lasu”?
      

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Dobrze że się zorientowałem, bo już z różańcem szedłem na to spotkanie. ..
 • To powinno nastąpić bo wydanej recenzji dla jednego bajkopisarza i pieniacza
 • Wyrazy szacunku i uznania Panie profesorze. Uczeń
 • Ale to już było. .. .. Tyle o walorach intelektualnych. Reszta jest ciszą.
 • Twórczość literacka Maestro Ryszarda Tomczyka akurat mniej mnie interesuje, natomiast prace - jako artysty malarza uważam, przejdą chlubnie do historii Elbląga i nie tylko, bo już teraz wędrują za granicę. Byłem wczoraj na tym wernisażu; zawiłość treści i formy zaprezentowanych obrazów, niejako odzwierciedla nietuzinkową postać Autora. Precyzja i kunszt, wyobraźnia i. .. .może spleen? Bo optymizmu tam raczej nie dostrzegam. Życzę Ci Ryszardzie Tomczyku, Tytanie pracy twórczej, artystycznej długich lat życia i lepszego zdrowia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  0
  marszand(2017-09-29)
 • Jest ciekawa recenzja w ostatnim Magazynie Elbląskim dotycząca ostatnio wydanej książki R. Tomczyka BIOMOWISKO
 • Artysta uniwersalny godny człowieka Renesansu !
 • tu tylko pożegnanie przestoi tej płencie - godny dorobek i podsumowanie twórczości tak zapyziałego obszaru zwanego ziemią trzcińsko-bagienną
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  AMalejużniekoniecznie(2017-09-29)
 • no tylko Leonardo i Kaczyński go przeskoczył. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  AMalejużniekoniecznie(2017-09-29)
 • a czy koniec też arogancji Tomczyka do innych twórców ? czy nie bedzie juz obrażał ojca tragicznie zmarlej córki i. nie bedzie szydził z tragicznego wypadku ? obrazy ciekawe; pokazujące tez co ma w głowie, swoim mózgu artysta, a z tym koncem wystaw to sposób na zwrocenie na siebie uwagi. .. . Mieczyław Kurnatowski / info o mnei w googlach
 • Pieknym zwieńczeniem pracy twórczej bylaby wystawa np w tate modern albo innej londynskiej galerii. Chetnie podjąłbym się takiego wyzwania...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Stary znajomy(2017-11-28)
 • 100 lat Panie Profesorze, 55 lat temu uczył mnie Pan jęz. polskiego w II liceum w Elblągu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  Marek G.(2018-04-10)
Reklama