UWAGA!

Salon Elbląski czeka na artystyczne dusze

 
Elbląg, Salon Elbląski zawsze przyciąga tłumy
Salon Elbląski zawsze przyciąga tłumy (fot. AD, archiwum portEl.pl)

Centrum Sztuki Galeria EL rozpoczęło przyjmowanie zgłoszeń do 29. Salonu Elbląskiego. W maju związani z Elblągiem twórcy zaprezentują swoje najnowsze prace.

- Jesteśmy nastawieni na prezentowanie tego, co ogólnie dzieje się w elbląskim środowisku artystycznym - zaznacza Beata Branicka z Galerii El. - W regulaminie widnieje zapis, że zgłaszane prace musiały zostać stworzone na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Przedstawiamy aktualne tendencje w działalności regionalnych twórców. Pokazujemy, jak ewoluują postawy artystów, którzy już są znani. Dwa lata to dość długi okres, jeśli chodzi o twórczość artystyczną i w jej ukierunkowaniu wiele mogło się zmienić.
       Prace mogą mieć różną tematykę, ale najważniejsza jest estetyka i warsztat artysty. - W poprzednich latach zdarzały się prace z dziedziny sztuki krytycznej, dotykające aktualnych zjawisk politycznych czy społecznych. Staramy się pokazywać taką twórczość, ale bardziej interesuje nas kontekst estetyczny. Jeżeli praca dotyka trudnych tematów i jest wartościowa estetycznie, to zdobywa nasze uznanie, natomiast jeżeli ma na celu wywołanie skandalu, to jednak unikamy tego rodzaju działalności. Zresztą elbląscy artyści raczej nie podążają w tę stronę – przyznaje Beata Branicka. - Podchodzą do twórczości raczej pod kątem warsztatu, nie komentują rzeczywistości.
       Do konkursu mogą przystąpić twórcy zarówno indywidualni, jak i działający zespołowo, także związani z rozmaitymi związkami artystycznymi, m.in. Związkiem Polskich Artystów Plastyków, Związkiem Artystów Rzeźbiarzy czy ZPAP Polska Sztuka Użytkowa. Najlepsze prace zostaną nagrodzone.
       - Są dwa rodzaje nagród - zapowiada Beata Branicka. - To nagroda pieniężna, przyznawana przez komisję, a także nagroda publiczności. Drogą wyboru odwiedzających wyłoniony zostanie artysta, którego twórczość zaprezentujemy na indywidualnej wystawie w 2018 roku. Mam nadzieję, że zachęci to artystów do zgłaszania się w ramach Salonu, choć na frekwencja zawsze jest spora.
       Zgłoszenia, poprzez umieszczony na stronie internetowej Galerii EL formularz, można przesyłać drogą tradycyjną bądź elektroniczną do 20 lutego.
       Salon Elbląski odbędzie się w Galerii EL 11 maja.
      
Mateusz Florczak
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama