UWAGA!

Skandal w operze

 
Skandal w operze
(fot. nadesłana)

Wyjątkowe, mocno skandalizujące dzieło Albana Berga. „Lulu”, podobnie jak „Turandot” Pucciniego, należy do oper dokończonych po śmierci kompozytora przez kogoś innego – w tym przypadku przez Friedricha Cerha i to dopiero 44 lata po śmierci Berga. „Lulu” na ekranie Kina Światowid już 21 listopada.

„Lulu” to trzyaktowa opera austriackiego kompozytora Albana Berga według dramatów Franka Wedekinda - „Duch Ziemi” i „Puszka Pandory”. Niedokończoną operę pierwszy raz pokazano w 1937 roku w Zurychu. Premiera pełnej wersji, uzupełnionej przez Friedricha Cerhę, odbyła się w 1979 r. w Paryżu.
       Niemcy, ok.1900 r. Bezwstydna i cyniczna Lulu, kobieta fatalna, doprowadza do zguby krążących wokół niej i zafascynowanych jej osobowością mężczyzn. Pierwszą ofiarą jest jej mąż, radca sanitarny, drugą - malarz, którego była modelką, a później żoną, trzecią - dr Schön; poślubia go, potem zdradza z jego synem Alvą, z piękną hrabianką Geschwitz i z dziesiątkiem innych przedziwnych kreatur, a wreszcie - zabija. Kolejne decyzje doprowadzają ją do upadku. Na końcu zatrzymuje się w Londynie, gdzie jest tanią podmiejską prostytutką.
       Skomplikowana historia Lulu – „modliszki idealnej” - sprowadza się do korowodu mężczyzn, z których żaden nie potrafi się oprzeć zmysłowej kobiecie o podejrzanej przeszłości. Przez swoje szaleństwa Lulu popada w kłopoty, które ze szczytu powodzenia strącają ją na samo dno, aż do finałowego spotkania z Kubą Rozpruwaczem. W postać rozpustnej Lulu wcieli się Marlis Petersen, znana widzom z występu w roli Zuzanny w „Weselu Figara”. Dyryguje legendarny szef muzyczny Met.
       „Lulu" na żywo, w Kinie Światowid 21 listopada o godz. 18.30. Bilety na The Metropolitan Opera (w cenach: 50 zł normalny i 40 zł ulgowy) dostępne są online lub w kasie Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.
       dyrygent: James Levine
       reżyseria: William Kentridge
       w rolach głównych: Marlis Petersen, Susan Graham, Daniel Brenna, Paul Groves, Johan Reuter, Franz Grundheber
       Przedstawienie trwa około 4 godz.
      
      
      
      
Edyta Bugowska, rzecznik prasowy CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)